Zanzibar – informacje praktyczne. Ceny, transport, wiza, bezpieczeństwo.

IMG_1658Jak dostać się na Zanzibar?

Samolot

Bilety lotnicze na Zanzibar można kupić w promocji za niecałe 2000 zł. W ostatnich czasach najczęściej promocje pojawiały się na wyloty z Pragi. Taniej można kupić lot do Dar es Salaam w Tanzanii i stamtąd dostać się na Zanzibar samolotem albo promem. Lot z Dar es Salaam trwa około 20 minut. Loty na trasie Dar es Salaam – Zanzibar oferują m.in.:

Fastjet

Zanair

Precision air

Auric air

Prom

My na Zanzibar dostaliśmy się promem. Promy odpływają z Dar es Salaam kilka razy dziennie. Turyści najczęściej wybierają najnowszy i najbardziej komfortowy prom Kilimanjaro. Rejs, w naprawdę dobrych warunkach, trwa około 1,5h. Bilet w jedną stronę kosztuje 35 USD. Promy wypływają cztery razy dziennie:

Dar es Salaam – Zanzibar  7:00; 9:30; 12:30; 15:45

Zanzibar – Dar es Salaam 7:00; 9:30; 12:30; 15:30

IMG_1574Możemy też zdecydować się na znacznie tańszego przewoźnika – Flying Horse. Tutaj bilety kosztują zaledwie 20USD. Obcokrajowcy są z automatu przypisywani do klasy business. Klimatyzacja i wygodne fotele, sprawiają, że rejs trwający około 3h mija całkiem szybko. Jeszcze korzystnej finansowo wychodzi podróż z Zanzibaru do Dar es Salaam, ponieważ prom wypływa w nocy i na ląd zostajemy wypuszczeni dopiero rano, co pozwala zaoszczędzić na noclegu. Promy Flying Horse wypływają tylko raz dziennie

Dar es Salaam – Zanzibar  12:30 (na miejscu około 15)

Zanzibar – Dar es Salaam 22:30 (na miejscu o 6, noc na promie)

Wiza

Turystyczną wizę tanzańską można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50$. Wiza upoważnia do przebywania na terenie Tanzanii i Zanzibaru maksymalnie do 3 miesięcy.

Waluta

W Tanzanii i na Zanzibarze środkiem płatniczym jest szyling tanzański.

1000 TZS to niecałe 2 zł

Na Zanzibarze w wielu miejscach można płacić w dolarach. Koniecznie weźcie ze sobą banknoty o dużych nominałach, ponieważ na nominały poniżej 50USD jest znacznie gorszy przelicznik (czasem nawet o połowę! – dotyczy to szczególnie Tanzanii.  W kantorze w Dar es Salaam w Tanzanii za banknot 1USD wypłacali zaledwie 1000 TZS, czyli około 1,8 zł! W kantorach w Stone Town różnice też występowały, ale nie tak drastyczne).

IMG_1654

Ceny na Zanzibarze i w Tanzanii (okolice Dar es Saalam, Bagamoyo) grudzień 2015-styczeń 2016

ananas – 1000 TZS (okolice Bagamoyo) do 2000 TZS

butelka wody mineralnej (1,5l) 1000 TZS

butelka coca-coli 700-1000 TZS

przejazd dala dala z Dar es Saalam do Bagamoyo (ok 60 km, Tanzania) 2000 TZS

chleb (tostowy) 1000 TZS

rolka papieru toaletowego 1000 TZS

banan (1 szt) 250-300 TZS

porcja frytek w lokalnej knajpce 1500-2000 TZS

piwo – 2300 TZS (Tanzania, sklep), 3000-4000 TZS (Zanzibar, bar, restauracja)

obiad w restauracji na Zanzibarze (owoce morza) – ok. 15000 TZS

noclegi Tanzania – 25000 TZS za pokój dwuosobowy (w sezonie, na przełomie grudnia i stycznia)

noclegi Zanzibar – od 30USD za pokój dwuosobowy (w sezonie, na początku stycznia)

Bezpieczeństwo

Naszym zdaniem podróżowanie po Zanzibarze jest bardzo bezpieczne. Nigdy nie baliśmy się wychodzić po zmroku, spacerowaliśmy ciemnymi uliczkami, czy plażą czasem nawet bez latarki. Zawsze nosiliśmy przy sobie aparat, telefony. Nigdy nie czuliśmy się w żaden sposób niekomfortowo.

Trochę inaczej sytuacja wyglądała w Tanzanii w okolicach Dar es Salaam. Może to nasza subiektywna ocena, po tym jak pierwszego dnia przypadkiem uniknęliśmy napadu z maczetami na plaży. Zachowywaliśmy tu większą ostrożność, aparat często chowaliśmy do plecaka, staraliśmy się większe ilości pieniędzy zawsze mieć schowane.

Na Zanzibarze nie obawialiśmy się także malarii. Silny wiatr od oceanu, sprawiał, że w ogóle nie widzieliśmy tu komarów. Nawet nie spuszczaliśmy moskitiery do spania. Z kolei w Tanzanii codziennie spaliśmy pod moskitierą, a wieczorami używaliśmy repelentów z dużą zawartością DEET-u.

Atrakcje Zanzibaru

O tym co warto zobaczyć i zrobić na Zanzibarze przeczytasz tu. Przekonaj się, że Zanzibar to nie tylko plaże 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Tanzania, Tanzania 2015/16, Tanzania i Zanzibar 2015/16, Zanzibar, Zanzibar 2016 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Zanzibar – informacje praktyczne. Ceny, transport, wiza, bezpieczeństwo.

 1. Piotr pisze:

  Cześć, z którego promu w końcu korzystaliście ? jeśli z Flying Horse (nocny) to będę wdzięczny za krótki opis warunków do spania :), punktualności itd. Pozdrawiam,
  Piotr

 2. Witek pisze:

  cześć
  czy z lotniska w Dar es Salaam kursują jakieś busy do portu z którego odpływają promy na Zanzibar?

  • Cześć, my niestety nie pokonywaliśmy tej trasy, bo najpierw zatrzymaliśmy się na kilka dni w Dar, u Easy’ego. Z tego co pamiętamy, to część trasy do portu pokonaliśmy busem, ale na ostatnim etapie złapaliśmy taksówkę, która podwiozła nas już do samego portu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *