Wrzosowe wydmy koło Wronek – idealne miejsce na wycieczkę we wrześniu

Inspirację do podróży w ciekawe miejsce można znaleźć nawet leżąc w hamaku na tarasie. Na ogrodzie, właśnie przy tarasie mamy mały zakątek wrzosowy. Uwielbiamy go! Całą wieczność moglibyśmy wpatrywać się w te małe, kolorowe roślinki. To właśnie zainspirowało nas do naszej ostatniej wycieczki. Około 80 km od Poznania znaleźliśmy niesamowite miejsce – największy w Europie kompleks wydm śródlądowych porośnięty wrzosami! Czasem naprawdę nie trzeba jechać daleko, wystarczy rozejrzeć się po okolicy. Przełom sierpnia i września to idealny moment, żeby się tam wybrać.

Wrzosowe wydmy, zwane także Pasem Wrzosowym znajdują się na terenie Puszczy Noteckiej, w miejscowości Chojno, niedaleko Wronek. Wzdłuż lasu, na długości około 9 km ciągnie się pas przeciwpożarowy porośnięty wrzosami. My, ze względu na średnią już kondycję Pauliny w 6 miesiącu ciąży i panujący upał, pokonaliśmy zaledwie kawałek tej trasy, ale gwarantujemy, że warto się tam wybrać. Miejsce jest bajeczne, a na dodatek mało tam turystów. Podczas dwugodzinnego spaceru byliśmy zupełnie sami! Z dwóch stron otacza nas las, a przed nami jak okiem sięgnąć długa, pusta, pokryta wydmowym piaskiem ścieżka –  porośnięta kolorowymi wrzosami. Cóż więcej chcieć do szczęścia? Miejsce idealne na jednodniową wycieczkę na przełomie sierpnia i września! My wybraliśmy się dokładnie w połowie sierpnia – i wrzosy zaczynały już kwitnąć. Teraz, pod koniec sierpnia – na początku września pewnie jest tam jeszcze ładniej 🙂

       

JAK DOJECHAĆ?

Jadąc od strony Poznania należy kierować się na Wronki, a następnie podążać drogą nr 150 w kierunku Chojna. Około 3km za Chojnem po lewej stronie przy jeziorze Głuchowiec (Kłuchowiec) znajduje się leśny parking, na którym zostawiamy auto. Znajdziemy tam też miejsce na piknik, z którego fajnie skorzystać po spacerze przez wydmy 🙂

Idziemy prosto drogą, po lewej stronie mamy jezioro. Po prawej, po około 500m zobaczymy buk będący pomnikiem przyrody.  Idziemy jeszcze dalej prosto, aż po prawej stronie zobaczymy tabliczkę „Użytek ekologiczny Wrzosowe Wydmy”. Tu skręcamy w prawo i podążamy piaszczystą, pagórkowatą ścieżką.

My takie miejsca uwielbiamy! Mamy nadzieję, że i Wam się spodoba. W planach mamy w tym roku wycieczkę w jeszcze jedno miejsce porośnięte wrzosami, ale o tym napiszemy, jak się tam wybierzemy 🙂 Mamy nadzieję, że czas i kondycja Pauliny nam na to pozwolą J Dajcie znać, jeśli uda Wam się wybrać na Wrzosowe Wydmy i koniecznie pochwalcie się zdjęciami wrzosów. Za rok na pewno też się tam wybierzemy – tym razem w powiększonym składzie 🙂


Podobał Ci się ten wpis? Doceń naszą pracę. Będzie nam miło, jeśli polubisz go na facebooku, podzielisz się z innymi albo zostawisz komentarz.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach, zapisz się na newsletter

Ciebie to nic nie kosztuje, a dla nas to motywacja do dalszego tworzenia bloga 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska, Wielkopolska, Wrzosowe Wydmy koło Wronek i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wrzosowe wydmy koło Wronek – idealne miejsce na wycieczkę we wrześniu

  1. Hubert pisze:

    Kiedyś ten wylesiony pas w znacznej części porastały wrzosy. Jesienią tworzyły one jednolite kobierce ciągnące się od Chojna aż po Gogolice. Dzisiaj widzę, że zaczyna tu wkraczać sosna i wrzosów jest mniej, ale i tak ta część Puszczy Noteckiej jest dzięki nim urokliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *