Przed Wami kolejne zestawienie nowości w dziecięcej biblioteczce. Znajdują się w nim pozycje zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Mamy nadzieję, że znajdziecie moc inspiracji. Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, a dobra książka, to zawsze fajny prezent 🙂
To piękna książka o kici, która bardzo chciała być jednorożcem. Kicia robiła wszystko, żeby się do niego upodobnić i nie przejmowała się tym, że inni się z niego śmieją i docinają mu z tego powodu. Pewnego dnia kicia spotyka na swojej drodze jednorożca, który … bardzo chce się upodobnić do kici. I tak zaczyna się przyjaźń dwóch kociorożców. Bo każdy może być kim chce, a najważniejsze w życiu jest to, co niewidoczne dla oczu.
W tej kartonowej książce znajdziemy aż 14 rozkładówek przedstawiających różne pojazdy, takie jak m.in. ambulans, radiowóz, wóz strażacki, śmieciarkę, kamper, czy samolot. Znajdziemy w niej też mniej oczywiste pojazdy jak book truck. Każda rozkładówka bardzo szczegółowo pokazuje wyposażenie poszczególnych pojazdów. Musimy przyznać, że sami przestudiowaliśmy ją z ciekawością
Po raz kolejny lubiani przez dzieci bohaterowie książek o przygodach Felusia i jego Przytulanki Gucia, zabiorą nas w podróż po świecie literek. Feluś i Gucio grają w literki, to świetna gra edukacyjna, która poprzez zabawę zapoznaje dzieci z literami. Przeznaczona jest dla 1-4 graczy od 6 roku życia, choć i młodsze dzieci mogą spróbować w nią zagrać.
W instrukcji mamy opisane dwa warianty gry, ale oczywiście możemy je zmodyfikować, w zależności od umiejętności dziecka. Pierwszy wariant gry skierowany jest dla młodszych dzieci. Na planszy rozkłada się płytki, na których z jednej strony znajduje się obrazek, a z drugiej strony napis, co ten obrazek przedstawia. Zadaniem dziecka jest poprawne ułożenie liter, który dany wyraz tworzą.Nasza 4-latka świetnie dawała sobie z tym radę i bardzo jej się ta zabawa podobała.
Drugi wariant gry polega na układaniu krzyżówek. W instrukcji przedstawiono aż 14 przykładowych krzyżówek. Na planszy rozkłada się (zgodnie z instrukcją) płytki z hasłami. Celem graczy jest poprawne ułożenie haseł.
Ta książka to pięknie wydana kopalnia wiedzy na temat dziejów ludzkości. Znajdziemy w niej aż 60 bogato ilustrowanych tablic, które zabiorą nas w podróż po świecie człowieka –od początku ludzkości, aż po czasy współczesne.
Na początku znajduje się informacja jak korzystać z książki. Znajdziemy w niej 3 rodzaje informacji (dotyczące historii ludzkości, sztuki i kultury oraz opisujące naukę, handel i technologię), a każdy z nich cechuje się innym kolorem tablic.
Z książki dowiemy się m.in. jak powstał człowiek, jak wpłynęło na dzieje ludzkości odkrycie metalu, w jaki sposób ludzie kiedyś się przemieszczali, jak dbano o czystość czy też jak wyglądało życie na zamku.
Wśród nowości w naszej biblioteczce dziecięcej nie zabrakło pozycji o tematyce świątecznej 🙂
Nowa praca Świętego Mikołaja, to przepełniona humorem, klimatyczna książka o przygodach świętego Mikołaja, który w obliczu światowego kryzysu traci pracę i musi poszukać nowej. Pracę Mikołaja zastępują bowiem drony. To one będą teraz dostarczać prezenty do dzieci. Mikołaj musi się przebranżowić i poszukać sobie nowej pracy. Tylko kim miałby zostać? Sprzedawcą na infolinii? A może kelnerem? Książka posiada krótkie rozdziały i wiele kolorowych ilustracji, więc świetnie nadaje się do czytania także z młodszymi dziećmi.
Znacie już rodzinę Janssonów? Tata pracuje w banku, mama zajmuje się nieruchomościami, dzieci chodzą do szkoły, a dziadek lubi strzelać z wiatrówki. Na pierwszy rzut oka zwyczajna rodzinka, gdyby nie to, że dzieci muszą bez przerwy mieć oko… na swoich rodziców. Mamy tu do czynienie z zamianą ról. Rodzice są szaleni i nigdy nie wiadomo co im strzeli do głowy. Dzieci zaś wykazują się rozsądkiem i pilnują szalonych rodziców. Książka z dużą dawką humoru opisuje przygotowania do świąt tej zwariowanej rodziny.
Książka autorstwa Jeffa Kinney to zbiór strasznych opowieści przedstawionych jednak z lekkim przymrużeniem oka. Czternaście opowiadań zawartych na ponad 200 stronach książki jest utrzymana w klimacie grozy, ale zarazem historie wypełnione są sporą dawką humoru, przez co czytając te książkę możemy bać się i śmiać zarazem. Mimo, że książka jest w całości czarno biała to bardzo duża ilość humorystycznych obrazków uprzyjemnia czytanie i zachęca dzieci do sięgania po ten tytuł.
To druga cześć przygód rodzeństwa – Matyldy i Tymona, której autorką jest Ilona Kostecka prowadząca bloga Mum and the City. Pierwsza cześć opisywała perypetie rodzeństwa widziane z perspektywy Matyldy. Tym razem książka pokazuje perspektywę Tymona, który często ma dosyć swojej młodszej siostry, jednak mimo to lubi bawić się z nią, np. w supermoce. Pewnego dnia, Tymon wściekły na swoją siostrę zastanawia się, jakby to było, gdyby jej nie było. W tym samym czasie podsłuchuje rozmowę rodziców, którzy mówią do siebie, że Matylda nie może zostać w domu i zaraz spakują jej rzeczy, a całą resztą zajmie się Pan Kazimierz. Kim jest tajemniczy Pan Kazimierz? Dlaczego Matylda musi zniknąć z domu? Czy Tymonowi uda się uratować siostrę? Wartka, trzymająca w napięciu do samego końca akcja i moc kolorowych ilustracji, sprawiają, że ta książka na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak ich rodzicom. U nas ostatnio czytamy ją niemal codziennie. Dzieciakom bardzo się podoba.
To kolejna cześć opowiadań o Puciu i jego przygodach. Tym razem przed Puciem stoi nie lada zadanie czyli, nauka korzystania z nocnika. Z pozoru proste zadanie, może nie być takie proste. Jednak po kilku próbach Pucio zaczyna rozumieć swoje fizjologiczne potrzeby i nocnik, który dostał od babci, zaczyna spełniać taką funkcje jak powinien. Ta nie duża książeczka to obowiązkowa pozycja dla dzieci, które właśnie są na etapie odpieluchowywania. Lubiana przez wszystkie dzieci i rodziców postać Pucia na pewno pomoże najmłodszym pożegnać się z pieluchą. Naszym zdaniem jest to jedna z lepszych pozycji na temat pożegnania z pieluszką, do tego głównym bohaterem jest znany dzieciom Pucio.
Kolejna z serii „małych” książeczek o Puciu porusza problem niechęci do jedzenia i poznawania nowych potraw i smaków. Książka pokazuje jak dużą radość można czerpać z przyrządzania i jedzenia nowych potrwa. Po wizycie w restauracji Pucio i Misia otrzymują od szefa kuchni przepis, który następnie wspólnie z rodzicami przygotowują w domu. Wszyscy świetnie się przy tym bawią. Na końcu książeczki czeka jeszcze niespodzianka, a mianowicie przepis który można samemu przyrządzić w domu wraz z dziećmi.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to kolejna z wielu książek na temat zwierząt. Jednak w tym przypadku jest trochę inaczej. Zwierzaki są przedstawione z dwóch perspektyw. Na pierwszej rozkładówce dany zwierzak przedstawiony jest w ciemnych barwach, pokazane krążące o nim plotki i stereotypy. Na drugiej rozkładówce, pokazywane są fakty. Bogata w ilustracje książka zabiera nas do niesamowitego świata zwierząt, pokazuje wiele zasłyszanych na temat zwierząt historii mocno mija się z prawdą. Dowiemy się z niej m.in. czy zjadamy pająki podczas snu, dlaczego osy latem bez przerwy za nami latają, czy ćmy zjadają nasze ubrania? Ta nieco inna forma pokazania zwierząt jest bardzo interesująca i z pewnością zainteresuje nie tylko dzieci ale także dorosłych, którzy sami wiele mogą się dowiedzieć.
Książka autorstwa Michael Ende to klasyka gatunku literatury dziecięcej. Wydawana już od prawie 50 lat na całym świecie. Historia tytułowej dziewczynki Momo, pokazuje co tak naprawdę jest w życiu ważne i w którą stronę powinniśmy iść, by odnaleźć w życiu szczęście. Tą swego rodzaju baśń o radości, przyjaźni umieszczona w fikcyjnym świecie małej Momo powinno poznać każde dziecko. Ten tytuł jest bez wątpienia ponadczasowy, a tematyka w nim zawarta zawsze aktualna.
To już kolejna książka autorstwa Marty Guzowskiej, która do niedawna była znana z pisania powieści kryminalnych dla dorosłych. Tym razem akcja książki rozgrywa się w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podczas awarii windy Anka, Piotrek i Jaga muszą zejść po schodach na piechotę. I to na dodatek z 30 piętra! Po drodze jednak coś ich zatrzymało na czwartym piętrze. Zauważają, że w zabytkowym żyrandolu brakuje dwóch kloszy. Co się z nimi stało? W śledztwie uczestniczą nie tylko główni bohaterowie, również Czytelnik zaangażowany jest w rozwiązanie zagadki i wytypowanie sprawcy. Ta 128 stronicowa książka trzyma w napięciu do samego końca.
To tytuł dla starszych dzieci ,które rozpoczynają naukę ortografii. Ta książka ma za zadanie pomóc przyswoić jej podstawy i zasady. Kolorowo ilustrowana książka w zabawny sposób poprzez rymowanki, krótkie historyjki i zadania pokazuje zasady, jakie rządzą ortografia j. polskiego. Z tą książką nauka ortografii czysta przyjemność.