Troki – zamek na wyspie

Niedaleko Wilna (około 30 km) znajduje się jedna z większych atrakcji turystycznych na Litwie – zamek w Trokach. Wizerunek zamku zdobi niejedną okładkę przewodnika po Litwie. Warto jednak wiedzieć, że Troki mają do zaoferowanie zacznie więcej…

DSC_0491Troki położone są malowniczo pomiędzy czterema jeziorami. Na jednym z nich – jeziorze Galwe znajduje się wyspa, na której wznosi się słynny zamek wzniesiony przez księcia Witolda, do którego prowadzi drewniany pomost. Zamek widoczny jest już z głównej drogi. Parking przy jeziorze kosztuje 3 LTL/h. Po zmierzchu zamek jest pięknie oświetlony, dlatego warto go zobaczyć zarówno w dzień jak i w nocy.

Troki, dawna stolica Litwy, są też kolebką kultury karaimskiej. Warto przespacerować się uliczkami miasta i podziwiać typowo karaimską zabudowę. Kolorowe, drewniane domki dodają uroku temu miasteczku. W restauracjach można spróbować specjałów karaimskiej kuchni. My niestety zwiedzamy miasto po sezonie i większość knajpek jest zamknięta.

We wschodniej części miasta, ukryty w lesie jest najstarszy cmentarz w okolicy, gdzie znaleźć można nagrobki m.in. polskie, żydowskie i rosyjskie.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin