Gruzja. Gori – miasto Stalina

Około 80 km. od Tbilisi znajduje się małe miasto Gori. Słynne przede wszystkim z tego, że urodził się w nim Stalin…

Gori_Gruzja

Jedziemy z Tbilisi do Gori

Z stolicy Gruzji – Tbilisi, do Gori dostajemy się pociągiem. Niestety wcześniej nie sprawdziliśmy jakie pociągi kursują o poszczególnych godzinach. Spodziewaliśmy się lokalnego folkloru, a trafiliśmy na pociąg dużo lepszy niż w Polsce, za co przyszło nam oczywiście odpowiednio zapłacić (16 GEL). W niecałą godzinę znaleźliśmy się w Gori.

Gori_GruzjaDworzec wyglądał mocno nieprzyjemnie i raczej obskurnie, a panie w informacji ni w ząb nie rozumiały po angielsku. Czym prędzej opuściliśmy więc mury dworca, licząc na to, że jakoś się odnajdziemy. Nie myliliśmy się. Zaraz za drzwiami obskoczył nas tłum taksówkarzy oferujących nam swoje usługi. Za 3 GEL chcieli zawieźć nas do centrum.

Grzecznie odmówiliśmy i zagadaliśmy z kierowcą marszrutki, który za 0,4 GEL zawiózł nas do centrum i pokazał informację turystyczną, która znajduje się ona na tyłach muzeum Stalina. Miłe panie w informacji zaopatrzyły nas w mapki i niezbędne do poruszania się po okolicy informacje. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że do Tbilisi możemy wrócić nie tylko marszrutką, ale także taksówką za jedyne 5 GEL od osoby!

Gori – Muzeum Stalina

Miasto Gori słynne jest przede wszystkim ze znajdującego się tu muzeum Stalina. To właśnie tu urodził się ten znany wszystkim przywódca. W mieście zachowany i udostępniony do zwiedzania jest dom Stalina. W nim oprócz pokoju Stalina zobaczyć można odtworzone listy do matki.

 Bilet wstępu do muzeum kosztuje 10 GEL. Dodatkowo za zwiedzanie wagonu, którym poruszał się Stalin w panicznej obawie przed lataniem trzeba zapłacić 5 GEL . Po okazaniu legitymacji studenckiej wagon możemy zwiedzić bez dodatkowej opłaty. Na szczęście Michałowi udało się wmieszać w tłum – w związku z czym oboje mieliśmy okazję przespacerować się po wagonie słynnego przywódcy i obejrzeć pomieszczenia, w których przebywał.

Przed muzeum znajduje się pomnik Stalina. W muzeum natomiast zostały zebrane eksponaty związane z poszczególnymi etapami życia Stalina. Obejmują one okres od wczesnego dzieciństwa, aż do śmierci – m. in. pośmiertna maska przywódcy.

Zebrane zostały też podarunki dla Stalina od przywódców innych krajów – w tym też i Polski.

Miejsce, choć wzbudzające mieszane uczucia – zdecydowanie warte zobaczenia.

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin