Jambiani – codzienne życie na Zanzibarze

Wakacje na Zanzibarze, to świetna okazja, żeby poznać życie codzienne mieszkańców tej rajskiej wyspy (ceny lotów na Zanzibar sprawdzisz TU). Jeśli chcesz być blisko lokalnej ludności, polecamy zatrzymać się w Jambiani – małej wiosce na południu wyspy. My mieszkaliśmy w Vanilla House, czyli domu na Zanzibarze, prowadzonym przez Polkę. Jambiani to bardzo malownicza, spokojna wioska. Mało tu turystów. Większość domów zbudowana jest z rafy koralowej. Życie toczy się tu wokół jednej głównej drogi oraz przy plaży.

wakacje_na_zanzibarze

Codzienne życie w Jambiani

Życie w Jambiani toczy się powoli, nikt się nie spieszy. Rytm dnia regulują tutaj przypływy i odpływy. Podczas odpływu możemy obserwować wtedy pracę zanzibarskich kobiet przy zbiorze alg. Pracę bardzo ciężką, szczególnie zważywszy na panujące tutaj upały. Nawet nam nic się tu nie chce. Zaczynamy rozumieć Afrykę i panujące tu podejście do życia. Po wiosce biegają uśmiechnięte od ucha do ucha, umorusane dzieciaki, zaczepiając nas od czasu do czasu. Na plaży można spotkać spacerujących Masajów. Woda w oceanie jest gorąca. Temperatury w ciągu dnia są tak wysokie, że lepiej się wtedy nie ruszać z cienia. Tak właśnie spokojnie toczy się życie na Zanzibarze.

Jambiani – sklepy, knajpki

W Jambiani znajduje się kilka knajpek i sklepów, w których bez problemu możemy dostać wszystko – od napojów, przez owoce po kosmetyki. Piwa napić się tu można jedynie w lokalnych knajpkach i restauracjach. Na Zanzibarze mieszają w większości muzułmanie, w związku z czym alkohol nie jest dostępny w sklepach. Na Zanzibarze jego cena jest też znacznie wyższa niż w części kontynentalnej. W owoce warto się z kolei zaopatrzyć w Stone Town, ponieważ w małych, turystycznych miejscowościach ich ceny są znacznie wyższe.

Jambiani -drogi

Po drogach Jambiani chodzą kozy i krowy, a między nimi radośnie bawią się dzieci.

Jambiani – dzieci

Dzieciakom wiele do szczęścia nie trzeba. Nie potrzebują kolorowych, markowych zabawek, potrafią bawić się tym co mają pod ręką. Samochodzik zrobiony ze starego kanistra, wystrugana z drewna łódka, albo wyścig żaglówek zrobionych z pudełka po żelu pod prysznic lub szamponie. Nawet nie wiecie ile przy tym radości.

Jambiani – plaże

Plaże na Zanzibarze są wspaniałe – chyba o tym nie musimy nikogo przekonywać. Długie, piaszczyste, można po nich godzinami spacerować. My często robiliśmy sobie spacer z Jambiani, do oddalonego o 6 km Paje. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybrać sobie na spacer porę odpływu, ponieważ podczas przypływu trasy tej nie da się pokonać plażą. Wrócić można ulicą albo dala-dala. Paje jest zdecydowanie bardziej turystyczne niż Jambiani. Turystów spotyka się tu na każdym kroku, w szczególności kitesurferów, są sklepy z pamiątkami i klimatyzowany market, w którym ceny są znacznie wyższe.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej wpisów o Zanzibarze znajdziesz TU.[/vc_message][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”turquoise” icon_fontawesome=”fa fa-plane”]ZAPLANUJ WAKACJE NA ZANZIBARZE

Zarezerwuj lot

Znajdź tani lot w wyszukiwarce Momondo – to nasza ulubiona wyszukiwarka, z której najczęściej korzystamy. Tanie loty na Zanzibar znajdziesz m.in. z Warszawy, Berlina i Pragi.

Znajdź nocleg

My mieszkaliśmy w miejscowości Jambiani, w Vanilla House – domu prowadzonym przez Polkę, autorkę książki Dom na Zanzibarze. Więcej noclegów w Jambiani znajdziesz TU.

Kup wakacje z biura podróży

Jeśli nie lubisz organizować wakacji na własną rękę, boisz się, albo nie masz czasu, wykup wakacje z biura podróży – przeszukaj wyszukiwarkę Travel Planet a na pewno znajdziesz coś dla siebie.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin