Polska Sahara, czyli Pustynia Błędowska

Kto z nas choć raz nie marzył, żeby znaleźć się na pustyni? Zachodzące słońce, piasek po horyzont, malownicze wydmy i wędrujące karawany wielbłądów. Obrazek jak z bajki. Uwielbiamy pustynne krajobrazy i bardzo chętnie umieszczamy je na liście miejsc do zobaczenia podczas naszych wyjazdów. Pustynia ma w sobie coś niesamowitego, magicznego, czasem niebezpiecznego. O tym, że z pustynią nie ma żartów przekonaliśmy się w Maroku. Jednak, żeby zobaczyć pustynne krajobrazy nie trzeba jechać aż na Saharę.  Możemy znaleźć się na pustyni, nie ruszając się z Polski!

Pustynia Błędowska

Największa pustynia w Polsce

Pustynia Błędowska, to największa, choć nie jedyna pustynia w Polsce. Może nie jest tak wielka jak Sahara i nie zobaczymy na niej karawan wielbłądów, ale jest również malownicza.

Przed wyjazdem, znaleźliśmy wiele negatywnych opinii o Pustyni Błędowskiej, m.in. że jest mało atrakcyjna i prawie cała zarośnięta. Nie zraziły nas one jednak i postanowiliśmy wybrać się do miejsca, które od dawna znajdowało się na naszej liście miejsc do zobaczenia w Polsce. Jak się okazało, jeszcze parę lat temu Pustynia Błędowska rzeczywiście była zaniedbana, porośnięta drzewami i inną roślinnością, stąd te wszystkie negatywne opinie. W latach 50-tych XX wieku, pustynia została bowiem sztucznie zalesiona. Ponadto od wielu lat była wykorzystywana jako poligon. Jednak w 2014 roku zakończył się Projekt Life Pustynia Błędowska, który miał na celu n.in wykarczowanie drzew i usunięcie niewybuchów, a także utworzenie ścieżek edukacyjnych. Dzisiaj Pustynia Błędowska wygląda tak:

Punkty widokowe

Pustynia wygląda niesamowicie, gdy ogląda się ją z góry. W miejscowości Klucze, na Czubatce znajduje się duży parking i punkt widokowy. Stąd też, żółtym szlakiem można dostać się na pustynię. Trasa prowadzi przez las i nie jest bardzo wymagająca. Jednak 2-3 kilometrowy spacer wymaga jakiegoś wysiłku. Kiedy ją pokonaliśmy i poczuliśmy pod stopami miękki piasek pustyni, okazało się, że jesteśmy tutaj zupełnie sami! Mamy całą pustynię dla siebie! Wiele samochodów zatrzymywało się na parkingu i podziwiało pustynię z góry, ale nikt nie schodził na dół. Może dlatego, że brakuje tablic informacyjnych. W sumie, nigdzie nie było napisane, że żółty szlak prowadzi do pustyni…

Drugim miejscem, z którego można podziwiać Pustynię Błędowską jest Dąbrówka w miejscowości Chechło. Tutaj widok jest o tyle ciekawszy, że widzimy pustynię „z bliska”.

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

1 Comment

  1. Czajka pisze:

    Przyznam, że pierwszy raz słyszę o tym miejscu. Naprawdę udowadniacie, że nie trzeba się ruszać z kraju aby zobaczyć takie egzotyczne wręcz krajobrazy. Pozdrawiam

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin