Wrocławski Jarmark, Bomba Apostołów i Głazy Krasnoludków, czyli krótki zimowy wypad na Dolny Śląsk.

W pierwszy grudniowy weekend udało nam się wyskoczyć na chwilę pozwiedzać Dolny Śląsk. W sumie mieliśmy wybrać się już dawno, ale ciągle coś wypadało. I może dalej byśmy ten wyjazd odkładali, gdyby nie fakt, że za chwilę kończyła się ważność vouchera z groupna, który wykupiliśmy.

wrocławski jarmark

Jak zwykle nie przygotowaliśmy się zbyt dobrze do wyjazdu. Zabrakło czasu, żeby posprawdzać, które atrakcje są czynne zimą. Okazało się oczywiście, że większość tych, dla których tak chcieliśmy przyjechać w te okolice, są albo częściowo zamknięte, albo oblodzone, albo w jakimś stopniu tracą swój urok zimą (jak zamarznięte Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich). Na pewno więc będziemy musieli wrócić tu w innej niż zima porze roku 🙂

Do gościńca w Pisarzowicach, znajdującego się przy granicy Rudawskiego Parku Narodowego , gdzie mieliśmy zaklepany pierwszy nocleg dotarliśmy późnym wieczorem. Od razu powitała nam miła właściciela:

– a może coś zjecie, zapraszam.

– dziękujemy, jedliśmy obiad.

– a może chociaż piwa się napijecie, przejrzycie ulotki i przewodniki po miejscowych atrakcjach?

Pani była tak miła, że nie sposób Jej było odmówić. Zanieśliśmy bagaże do pokoju i zeszliśmy na dół. Zamówiliśmy dwa piwa i zabraliśmy się za wertowanie przewodników i książek po atrakcjach Kamiennej Góry i okolic. Zdziwiliśmy się ile tu ciekawych miejsc do zobaczenia.

KOLOROWE JEZIORKA (RUDAWY JANOWICKIE)

My słyszeliśmy głównie o Kolorowych Jeziorkach, do których planowaliśmy wybrać się następnego dnia rano. Okazało się jednak, że trasa jest dość mocno oblodzona, jest bardzo ślisko a i same jeziorka pokryte są dość grubą warstwą lodu, przez co tracą swój urok. Dochodzimy do Błękitnego Jeziora i zawracamy. Wrócimy, kiedy stopnieją lody. Dobrze, że wieczorem przejrzeliśmy przewodniki, bo mamy całą masę alternatywnych atrakcji do zobaczenia 🙂

DIABELSKA MACZUGA (GORZESZÓW)

Z Kamiennej Góry udajemy się w kierunku Gorzeszowa, gdzie w polu przy drodze głównej z Gorzeszowa do Krzeszówka znajduje się samotna, wysoka na 7,5m skała o nazwie Diabelska Maczuga. Na środku tego zbudowanego z piaskowca pomnika przyrody, umieszczono tablicę z wykutymi datami 1813-1913, upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem.

GŁAZY KRASNOLUDKÓW (GORZESZÓW)

Kolejne ciekawe formacje skalne możemy znaleźć niespełna dwa kilometry dalej, w Rezerwacie Przyrody Głazy Krasnoludków (Gorzeszowskie Skałki). Skały przybierają przeróżne kształty, przypominają grzybki, maczugi, postacie. Wystarczy użyć wyobraźni i przenosimy się w świat jak z bajki.

CHEŁMSKO ŚLĄSKIE I DOMKI TKACZY ŚLĄSKICH – „DWUNASTU APOSTOŁÓW”

Około 13 km od Gorzeszowa położona jest piękna wieś – Chełmsko Śląskie, znana przede wszystkim z Domów Tkaczy Śląskich, zwanych też Dwunastoma Apostołami. Domków było pierwotnie dwanaście, jednak jeden – nazwany Judaszem – spłonął. Domki zbudowano w pobliżu strumienia, aby zapewnić tkaczom odpowiednie warunki do pracy.

Do dziś w domkach mieszkają osoby prywatne. W jednym z nich, pod numerem 15, znajduje się Izba Tkactwa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego Tkacze Śląscy, w której możemy podziwiać zabytkowe przedmioty związane z tkactwem.

Tuż obok znajdziemy Kawiarnię u Apostoła, w której koniecznie musimy spróbować słynnej Bomby Apostoła. Połączenie piernika i bitej śmietany smakuje wyśmienicie! Bomba na pewno kaloryczna, ale przecież wszystkiego w życiu nie można sobie odmawiać 🙂 Właściciel kawiarenki przyjmuje gości w oryginalnym stroju i umila pobyt barwnymi opowieściami o Chełmsku i okolicach. Jednym słowem miejsce z klimatem, które po prostu trzeba odwiedzić!

JARMARK BOŻONARODZENIOWY WE WROCŁAWIU

W drodze powrotnej zatrzymujemy się na chwilę we Wrocławiu, żeby wstąpić na coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Musimy przyznać, że Wrocław jest wspaniale przystrojony przed Świętami. Wrocławski Rynek pachnie choinkami, piernikiem i grzanym winem. Naprawdę można poczuć tu magię Świąt.


Podobał Ci się ten wpis? Doceń naszą pracę. Będzie nam miło, jeśli polubisz go na facebooku, podzielisz się z innymi albo zostawisz komentarz.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach, zapisz się na newsletter

Ciebie to nic nie kosztuje, a dla nas to motywacja do dalszego tworzenia bloga 🙂

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

2 Comments

  1. opuszczony pisze:

    Super zdjęcia, uwielbiam Dolny Śląsk

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin