Tajen – nielegalne walki kogutów na Bali

Przygotowując się do wyjazdu na Bali niejednokrotnie natknęliśmy się na informacje o odbywających się w Indonezji walkach kogutów (Tajen). Ta forma rozrywki, a w zasadzie hazardu jest bardzo popularna wśród mężczyzn i stanowi nieodzowny element kultury Indonezyjczyków. Jako forma hazardu, tajen jest od dawna zakazany na Bali. Mężczyźni na Bali wciąż go jednak praktykują. Sport ten cieszy się dużą popularnością, o czym mieliśmy się okazję przekonać na własne oczy.

Bali_atrakcje_walki_kogutow

Jak dowiedzieliśmy się o lokalnych walkach kogutów

Zwiedzając wioskę Tenganan, zamieszkującą przez ludność Bali Aga, wielokrotnie widzieliśmy stojące przed domami bambusowe klatki z kogutami. Niektóre z nich były pomalowane na pstrokate kolory – żółty, różowy.

Bali_atrakcje Bali_atrakcje Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow

-Dlaczego malujecie koguty na różowo? – zapytała Paulina napotkanego w barze mężczyznę, popijając zimną Colę.

– Tak dla zabawy – odpowiedział, uśmiechając się do nas szeroko.

– Słyszeliśmy, że na Bali popularne są walki kogutów – kontynuujemy rozmowę.

– A co, chcieliście zagrać?

– Nie, ale chcielibyśmy zobaczyć. Gdzie można taką walkę obejrzeć?

Jak się okazało walki kogutów odbywają się kilkaset metrów  od miejsca naszego noclegu. Ciekawość jak zwykle zwyciężyła. Zresztą nie po raz pierwszy zmieniliśmy plany, tak żeby około 15 stawić się w miejscu, które podał nam nieznajomy i przyjrzeć się tej nielegalnej rozrywce.

Miejsce, gdzie odbywają się walki kogutów

Miejsce, gdzie za chwilę walki miało stoczyć kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kogutów, znaleźliśmy bez większego problemu, po ilości zaparkowanych przy drodze skuterów. Tak więc zaparkowaliśmy i nasz i udaliśmy się w boczną uliczkę. Z dala widać było tłum mężczyzn. Niektórzy kręcili się po okolicy, inni zajmowali już miejsca na widowni.

Same typy spod ciemnej gwiazdy – myślimy i zajmujemy miejsce, w miarę wysoko, na wypadek gdyby jakiś kogut w ferworze walki wyskoczył na ring. Paulina jest jedyną kobietą, jaka przyszła oglądać tajen.

 Wokół ringu rozwieszone są materiałowe siatki. To właśnie w nich znajdują się koguty, które mają stoczyć walkę.

Bali_atrakcje_walki_kogutow

 Bali_atrakcje_walki_kogutow

Przebieg walki

Cała impreza podzielona jest na rundy. W każdej z nich odbywały się trzy walki. Przed każda turą ma miejsce prezentacja zawodników (kogutów), a obstawiający mogą dokładnie przyjrzeć się ptakom, na które chcieliby postawić pieniądze. Impreza odbywała się w niesamowitej atmosferze. Z każdej strony słychać okrzyki widowni. W tym wszechobecnym chaosie musiała minąć chwila, zanim połapaliśmy się o co dokładnie chodzi.

  Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow

Po prezentacji zawodników, koguty mają zakładane do pazurów kilkucentymetrowe ostrza. Mają one na celu doprowadzić do śmierci przeciwnika.

Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow

Bali_atrakcje_walki_kogutow

Teraz na ringu pozostają tylko dwa koguty, które stoczą ze sobą walkę. Taki pojedynek trwa z reguły kilkadziesiąt sekund, nieraz kilka minut. Kiedy koguty nie są skore do walki, przykrywa się je razem bambusowym  koszem i wtedy dochodzi do ostatecznego rozstrzygnięcia. Zdarza się jednak, że po takim pojedynku padają obaj zawodnicy. Chociaż w większości przypadków schemat jest taki sam – jeden kogut zostaje przy życiu (często okaleczony i ranny), a przegrany ląduje w kuchni właściciela zwycięskiego ptaka.

Bali_atrakcje_walki_kogutow  Bali_atrakcje_walki_kogutow

Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutow Bali_atrakcje_walki_kogutowZ każdą walką na piasku widzimy coraz więcej śladów krwi. Tajen jest mocno kontrowersyjną formą rozrywki. Nie zmieni to jednak faktu, że walki kogutów na trwałe wpisały się w kulturę Indonezyjczyków. Dlatego będąc na Bali zdecydowaliśmy się zobaczyć jak wygląda Tajen. Świat jest bowiem zróżnicowany i  czy nam się to podoba, czy nie, nie mamy na to większego wpływu. Niektórych rzeczy pewnie nigdy nie zrozumiemy.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej wpisów o Bali znajdziesz TU.[/vc_message][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”turquoise” icon_fontawesome=”fa fa-plane”]ZAPLANUJ WAKACJE NA BALI

Zarezerwuj lot

Znajdź tani lot w wyszukiwarce Momondo – to nasza ulubiona wyszukiwarka, z której najczęściej korzystamy.

Znajdź nocleg

My przez większość czasu mieszkaliśmy w miejscowości Ubud w tym cudownym miejscu. Pokoje czyste, wspaniały ogród z przydomową świątynią, smaczne śniadania i bardzo sympatyczni właściciele. Polecamy Ubud wszystkim, którzy chcą poczuć prawdziwy klimat Bali. Więcej noclegów w Ubudzie znajdziesz TU.

Parę dni spędziliśmy leniuchując na plaży w Sanurze. Spaliśmy w tym hotelu, który położony jest bardzo blisko night marketu, gdzie piliśmy najlepszy na świecie sok z mango!

Dwie noce spaliśmy w Candidasie, w hotelu położonym przy samym morzu.

Kup wakacje z biura podróży

Jeśli nie lubisz organizować wakacji na własną rękę, boisz się, albo nie masz czasu, wykup wakacje z biura podróży – przeszukaj wyszukiwarkę Travel Planet a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zorganizuj transport po wyspie

Szukasz transportu z lotniska do miejsca noclegowego? Chcesz zaplanować wycieczki w najciekawsze miejsca na wyspie? Przedstawiamy Ci sympatycznego Tu Anę,z którym zwiedzaliśmy wyspę, oraz jego biuro Kencana Ubud.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin