Fuerteventura – największe atrakcje. Nasza subiektywna lista miejsc, które warto zobaczyć.

Na Fuerteventurze znajdziemy to, czego brakowało nam podczas ostatniego wyjazdu na Maderę – piękne plaże. Najładniejsze na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich – białe, piaszczyste i ciągnące się kilometrami. Jest to więc prawdziwy raj dla plażowiczów i cudowne miejsce na wakacje z dziećmi. Jednak plaże to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje nam Fuerteventura. W przerwie między plażowaniem warto zwiedzić wyspę.

fuerteventura_atrakcje

Spędziliśmy na Fuerteventurze tydzień i nie udało nam się dotrzeć do wszystkich miejsc, które mieliśmy w planach. Jednak z niemowlakiem w wózku i będąc w 5 miesiącu ciąży podróżuje się trochę wolniej. Sporo atrakcji na Fuerteventurze z góry odrzuciliśmy, wiedząc, że w ciąży i z roczną Emilką nie damy rady zrobić bardzo długich lub wymagających tras. Mamy więc po co wracać 🙂

Dziś przedstawiamy Wam nasze TOP 5 atrakcji na Fuerteventurze oraz opisujemy plaże, które najbardziej nas urzekły.

Wydmy i plaże w Parku Dunas de Corralejo

Parque Natural Dunas de Corralejo nie bez powodu stanowi największą atrakcję Fuerteventury. To zdecydowanie najbardziej malownicze miejsce na wyspie i punkt obowiązkowy podczas zwiedzania.

Wzdłuż drogi FV-1a prowadzącej do Corralejo na odcinku około 10 km ciągną się po obu stronach drogi połacie złocistego piasku. Malownicze wydmy schodzą wprost do morza. Żeby w spokoju napawać się widokami i uwiecznić je w kadrze, zatrzymujemy się przy drodze, zostawiamy samochód i udajemy się na krótki spacer po wydmach. Wstęp do Parku jest bezpłatny, a wydmy możemy podziwiać całą dobę.

fuerteventura_atrakcje

Szczególnie widowiskowo wyglądają o zachodzie słońca.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

fuerteventura_atrakcje

Jednak i w dzień warto tu zajrzeć  i spędzić miło czas na jednej z piękniejszych plaż na Fuerteventurze, położonej w sercu parku. My zatrzymaliśmy się przy Grandes Playas w Corralejo, gdzie kilometrami można spacerować brzegiem morza po złocistym piasku, a wydmy mamy na wyciągnięcie ręki.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Trekking po wulkanie – Calderon Hondo

Fuertevevtura, jak i inne Wyspy Kanaryjskie jest pochodzenia wulkanicznego. Warto więc wybrać się na trekking po jednym z wulkanów. My wybraliśmy Calderon Hondo, gdyż trasa na szczyt wulkanu jest niezbyt długa i wymagająca. A, że wulkan zdobywaliśmy z Emilką w wózku i Pauliną w 5 miesiącu ciąży, było to dla nas dość istotne. Widoki rekompensują wszelki wysiłek, więc nawet w ciąży i z niemowlakiem warto się było trochę pomęczyć. Najtrudniejszy jest ostatni odcinek, czyli samo podejście pod krater wulkanu. Tam nie udało nam się już wejść z wózkiem, bo było zbyt stromo, ale Emi i tak dotarła prawie na sam szczyt. Z góry rozpościerają się piękne widoki nie tylko na Fuerteventurę, ale i sąsiednią Lanzarote.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Betancuria – najładniejsze miasto na wyspie

Betancuria to dawna stolica Fueteventury. Położona jest malowniczo pośród gajów palmowych, w centralnej części wyspy. Betancuria jest bez dwóch zdań najładniejszym miastem na wyspie.

Do zwiedzania nie ma tu wiele – zaledwie kilka uliczek i znajdujący się przy głównym placu kościół Iglesia de Santa Maria, który uchodzi za najstarszy na wyspie. Z głównego placu rozpościera się wspaniały widok na okolicę – przepełnioną zielenią i charakterystycznymi białymi, niskimi domkami.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

W miasteczku znajdziemy liczne knajpki, gdzie możemy spróbować lokalnego przysmaku – sera koziego, oraz słynnych kanaryjskich ziemniaków papas arugadas, podawanych z sosami mojo rojo i mojo verde. Polecamy również spróbować kanaryjskiej kawy – barraquito. Składa się ona z 3 oddzielnych warstw – spienionego mleka, espresso oraz mleka skondensowanego. Serwowana jest zazwyczaj z likierem, oprószona cynamonem.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Punkty widokowe na terenie Parque Rural de Betancuria

Będąc w okolicach Betancurii polecamy odwiedzić przynajmniej dwa z licznych punktów widokowych znajdujących się na terenie Park Rural de Betancuria. Większość z nich znajduje się przy trasie FV-30.

Mirador De Morro Velosa

Wyjątek stanowi najciekawszy z punktów – Mirador De Morro Velosa. Jednak zjazd z drogi FV-30 do punktu widokowego jest dobrze oznaczony. Tuż przed budynkiem z przeszklonym tarasem znajduje się spory parking. Możemy tu podziwiać surowy krajobraz wyspy, zatrzymać się na kawę, oraz zapoznać się z ekspozycją dotyczącą geologicznej przeszłością Fuerteventury. Miejcie na uwadze, że punkt widokowy czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 10-17.15. W pozostałe dni szlaban tuż za skrętem z trasy FV-30 jest zamknięty. Niektórzy zostawiali samochody przed szlabanem i dalej szli pieszo, jednak odległość od szlabanu do punktu jest całkiem spora, a trasa wiedzie pod górkę.

Mirrador Corrales de Guzie

Kolejnym ciekawym punktem widokowym jest Mirrador Corrales de Guzie. Punkt znajduje się zaraz za Betancurią i jadąc trasą FV-30 nie sposób go przeoczyć. Tuż przy drodze stoją bowiem dwa ogromne pomniki Gauczów. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 600m i choć widoki zapierają dech w piersiach, większą atrakcję dla turystów stanowią ogromne postacie Gauczów.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Mirador de Las Peñitas oraz Mirador Risco de las Peñas

To dwa najciekawsze punkty widokowe. Warto jednak pokonać jeszcze 12 kilometrów i zatrzymać się w dwóch kolejnych –  Mirador las Peñitas  oraz Mirador Risco de las Peñas. Już samo przejechanie tej trasy wiodącej wśród krętych górskich dróg porośniętych palmami i opuncjami jest niezwykle atrakcyjna.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Faro de Entallada – najładniejsza latarnia morska na wyspie

Latarnia morska Faro de Entallada położona jest 6km od miejscowości Las Playitas, na przylądku Punta de la Entallada, który jest najbardziej wysuniętym w stronę Afryki punktem na Wyspach Kanaryjskich. Zaledwie 100 km dzieli nas z tego miejsca od Afryki.

Latarnię wybudowano w 1953 roku. Łączy w sobie styl kanaryjski i arabski. Czarny kamień przeplata się z białym murem. Latarnię Faro de la Entallada można ją uznać za najładniejszą na wyspie. Położona jest ponad oceanem, na wysokim klifie.

fuerteventura_atrakcje

Już sama droga dojazdowa jest bardzo malownicza. Wąską asfaltowa droga wije się między górami. Droga FV-511 prowadząca do latarni na ostatnim odcinku jest dość wąska. Ciężko minąć się z innym autem. Na większości trasy nie ma barierek zabezpieczających. Nie polecamy jej więc niewprawionym kierowcom.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Przy latarni znajduje się taras widokowy, do którego prowadzi drewniany most. Możemy z niego podziwiać bezkres oceanu i powulkaniczny górzysty krajobraz. Widoki zapierają dech w piersiach.

Samej latarni nie można zwiedzać, jednak warto tu przyjechać dla wspaniałych widoków.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Plaże

Fuerteventura na tle pozostałych Wysp Kanaryjskich wyróżnia się pięknymi, długimi, piaszczystymi plażami. Nie sposób więc o nich nie wspomnieć. Warto wybrać się przynajmniej na kilka z nich.

Najładniejsze plaże znajdują się na południowo-wschodnim i na północno-wschodnim krańcu wyspy. O tych na północy, w okolicach miejscowości Corralejo, na terenie Parku Dunas de Corralejo wspominaliśmy wyżej.

Plaże na południu wyspy. Jadnia i Morro Jable

Na południe od Costa Calma, wzdłuż drogi FV-2, ciągną się nieprzerwanie na odcinku 22 km piaszczyste plaże. Polecamy zajrzeć na te w okolicach miejscowości Jandia oraz Morro Jable.

Przy plaży Morro Jable znajduje się latarnia morska. Żeby dostać się do plaży, musimy pokonać jedną z drewnianych kładek oddzielających plażę od ulicy, przy której znajdują się liczne sklepy, restauracje i hotele.  Po drodze co chwilę spotykamy towarzyskie dzikie wiewiórki żyjące na Fuerteventurze.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Nie udało nam się zatrzymać niestety na Playa de Sotavento de Jandia. Mieliśmy to zrobić w drodze powrotnej z Morro Jable, jednak nie starczyło czasu. Podziwialiśmy jedynie biel piasku i błękit oceanu zza szyb samochodu. I mamy niedosyt oraz szczerą nadzieję, że jeszcze tam wrócimy. Tym razem robiąc bazę wypadową przy jednej z plaż na południu.

 El Cotillo

Zwiedzając wyspę wybraliśmy się też na plaże znajdujące się w północno-zachodniej części wyspy, w okolicach miejscowości El Cotillo. Plaże ciągnące się od El Cotillo do uroczej bordowej latarni Faro de Cotillo, różnią się od tych na północnym-wschodzie, czy na południu wyspy. Krajobraz jest tu dużo bardziej surowy, a przez złocisty piasek przeplata się z czarnymi jak smoła wulkanicznymi skałami. I właśnie dla tych wulkanicznych krajobrazów, warto tu przyjechać.

fuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcjefuerteventura_atrakcje

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin