Kolejowy Szlak – świetna gra na wakacje
20 czerwca, 2019
Biblioteczka Małego Podróżnika – Atlas Miast Polski.
1 lipca, 2019

Jak robić lepsze zdjęcia nawet komórką? 8 prostych sposobów, pomysłów i trików.

Lubimy robić zdjęcia, lubimy spacery z aparatem w ręku. Choć przy dwójce małych dzieci, pstrykanie ciekawych zdjęć to nie lada wyzwanie, ale też się czasem udaje. Zdjęcia są ważnym elementem naszego bloga i w ogóle naszego życia. Dla nas spacer z aparatem w ręku i bez niego, to dwa różne spacery. Na czym innym się skupiamy. Uwielbiamy te spacery z aparatem, bo wtedy postrzegamy świat inaczej, dostrzegamy więcej. Widzimy świat w kadrach i szukamy tych najciekawszych. Efekty jednego z takich spacerów z aparatem w ręku znajdziecie tu. I mimo, że miejsce to znamy bardzo dobrze i często tam bywamy, to dopiero podczas spaceru z aparatem dostrzegliśmy wiele szczegółów, których na codzień nie widzimy.

Żeby robić fajne zdjęcia, nie potrzeba wcale super sprzętu – lustra pełnej klatki za miliony monet. Znając podstawowe zasady fotografii i wykazując się odrobiną kreatywności, fajne zdjęcia można zrobić nawet komórką. Najważniejsze są bowiem umiejętności i pomysłowość. Dziś chcieliśmy Wam pokazać kilka pomysłów, jak robić ciekawsze zdjęcia.

Zasada trójpodziału

Zasada trójpodziału, to jedna z kluczowych zasad w fotografii. Podziel kadr na 9 równych części przed dwie pionowe i dwie poziome linie. Na ich przecięciu znajdują się mocne punkty. Często robiąc zdjęcia umieszczamy fotografowany obiekt w centralnej części kadru. Zdarza się nawet, że osoba na zdjęciu zasłania tym samym obiekt na tle którego jest robione zdjęcie. Jeśli przesuniemy fotografowany obiekt tak, żeby znajdował się w jednym z mocnych punktów zdjęcia, będzie ono o wiele ciekawsze. Wystarczy, że na swoich zdjęciach zastosujesz tylko tę jedną zasadę, a już będą one o wiele ciekawsze.

Perspektywa

Zmień perspektywę. Spójrz na fotografowany obiekt od dołu, albo z góry. Robiąc zdjęcie przykucnij, albo nawet połóż aparat na ziemi i zrób zdjęcie. Podnieś obiektyw w górę i poszukaj ciekawych kadrów np. drzew, albo budynków. Czasem trzeba się trochę pogimnastykować, żeby zrobić ciekawe zdjęcie.

Poniżej te same tulipany, tylko z innej perspektywy. Czyż to zdjęcie powyżej nie jest ciekawsze?

Odbicia

Spróbuj podczas następnego spaceru z aparatem w ręku znaleźć jakieś ciekawe „naturalne lustra”. Poszukaj odbić  – w kałuży, tafli jeziora czy w szybie i uwiecznij je w kadrze.

Pochmurny dzień

Za oknem jest pochmurnie? Zanosi się, że będzie padać? To najlepsza pogoda na spacer z aparatem w ręku. Zdjęcia w pochmurny dzień wychodzą bajecznie!

Linia

Poszukaj linii, która prowadziłaby wzrok. Może to być np. jakaś ścieżka, czy kładka.

Spójrz na świat niestandardowo

Zrób zdjęcie interesującego Cię obiektu stawiając na pierwszym planie np. kwitnący kwiat.

Kolory

Pobaw się kolorami. Znajdź kilka obiektów w tym samym kolorze i uwiecznij je w kadrze.

Pod słońce

Mówią żeby nie robić zdjęć pod słońce? A dlaczego nie? Zrób i sprawdź co wyjdzie. Efekt może Cię zaskoczyć.

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin