Roadtrip po Attyce – 5 miejsc niedaleko Aten, które warto zobaczyć

W ostatnim wpisie z naszej podróży do Grecji z 5-miesięczną wtedy Emilką zabraliśmy Was na wycieczkę po najładniejszych plażach w okolicy Aten. Dziś przedstawiamy 5 miejsc niedaleko Aten, które warto zobaczyć. Same Ateny ominęliśmy szerokim łukiem – jeszcze przyjdzie czas na ich zwiedzanie. W upałach, z niemowlakiem w wózku nam się nie chciało.

co_zobaczyc_niedaleko_aten

Parnitha National Park

Miłośnicy przyrody i pięknych widoków zdecydowanie powinni udać się do Parku Narodowego Parnitha, który znajduje się około 30 km na północny-zachód od centrum Aten. Góra Parnitha jest najwyższym szczytem w Attyce i ponoć jednym z najpiękniejszych w Grecji. Możemy wybrać się na trekking, korzystając z jednego ze szlaków turystycznych lub podziwiać piękno górskich szczytów, lasów sosnowych oraz panoramę Aten podczas wycieczki samochodowej. My wybraliśmy tę drugą opcję.

co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

Schinias National Park

Park Narodowy Schinias-Marathon, to przepiękny las sosnowy, ciągnąc się wzdłuż wybrzeża oraz mokradła gdzie podglądać możemy życie ptaków. Świetny widok na park rozpościera się z wieży widokowej, do której dotrzeć możemy samochodem lub pieszo, podążając wyznaczonym szlakiem.

Wycieczkę pieszą polecamy rozpocząć z punktu oznaczonego na mapie numerem 5. Start znajduje na końcu ulicy Schinias Road przy plaży. Chcieliśmy rozpocząć trasę z punktu 1, jednak po około 50 m trasa urywała się, a drogę zarosły gęste chaszcze.

Pierwszy etap trasy zaczynającej się w punkcie 5 nie jest dobrze oznakowany, ale trudno się tu zgubić, bo las ciągnie się wzdłuż plaży. W końcu trafimy na żółte oznakowania z numerem 5 i strzałką, w którym kierunku mamy podążać. Idziemy przez las tak długo, aż dotrzemy do szerszej piaszczystej drogi, którą jeżdżą samochody. Tu znów oznakowanie jest słabe.

Żeby dotrzeć do mokradeł i wieży widokowej trzeba skręcić w tą szeroką piaszczystą drogę w prawo i iść w kierunku ulicy Shinias Road. Przecinamy Schinias Road i kierujemy się do wieży wyznaczonym po drugiej stronie ulicy Schinias szlakiem. Do wieży można też podjechać samochodem. My w tym miejscu zawracamy w kierunku pozostawionego na parkingu przy plaży samochodu. Odcinek do punktu widokowego i z powrotem do plaży, mógł mieć około 4-5 km i pokonaliśmy go z wózkiem niemowlęcym. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

co_zobaczyc_niedaleko_aten co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

co_zobaczyc_niedaleko_aten

co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

 

Znajdź nocleg w okolicach Aten

President Hotel

Athens Panorama Project

Marathon Palace

Przylądek Sunion

Na południowym krańcu Attyki znajduje się jeden z bardziej malowniczych miejsc tego regionu – Przylądek Sunion. Rozpościera się stąd przepiękna panorama na morze Egejskie. Nad brzegiem morza górują ruiny antycznej Świątyni Posejdona. Miejsce to upodobali sobie fotografowie, którzy szczególnie chętnie przybywają tu o zachodzie słońca. My niestety, ze względu na podróż z 5-miesięczną wtedy Emilką mieliśmy okazje podziwiać to miejsce tylko w pełnym blasku słońca. Może kiedyś będzie okazja wrócić o zachodzie.

co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

Kanał Koryncki

Będąc w Atenach polecamy zobaczyć jedną z większych atrakcji w tej części Grecji, jaką jest Kanał Koryncki. Oddziela on Attykę od Peloponezu i łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Przejście mostem zawieszonym nad kanałem robi niesamowite wrażenie. Kanał, mający ponad 6km długości został otwarty w 1893 roku. Kanał możemy podziwiać z mostu lub wybierając się w rejs statkiem wycieczkowym.

co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

Maraton

Zwiedzając Attykę warto udać się w okolice Maratonu, oddalonego o około 30 km od Aten. Miasto to jest symbolem zwycięstwa Greków nad Persami w 490 r. p.n.e. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku odbywa się tu bieg upamiętniający bieg z Maratonu do Aten z wieścią o zwycięstwie. Co warto zobaczyć w Maratonie i okolicy?

Kurhan Platejczyków, czyli kopiec poświęcony zwycięstwu Greków nad Persami. Miejsce pochówku poległych w walce żołnierzy ma około 10m wysokości i średnicę około 180 m.

Stadion lekkoatletyczny, skąd swój początek bierze ogień olimpijski. Jest to też miejsce startu corocznego symbolicznego biegu do Aten.

Jezioro Maraton – świetny punkt widokowy znajduje się w restauracji Fragma Restaurant, gdzie kawa kosztuje 2,5-4 EUR.

co_zobaczyc_niedaleko_atenco_zobaczyc_niedaleko_aten

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin