7 powodów, dla których warto wybrać się do Tel Avivu

Tel Aviv urzekł nas bez reszty! Mimo tego, że na etapie przeglądania przewodników, wydawało nam się, że w Tel Avivie nie ma zbyt wielu atrakcji i zwyczajnie będziemy się tam nudzić. Bardziej ciągnęło nas do pełnej zabytków Jerozolimy. Nic bardziej mylnego – Tel Aviv zdecydowanie nudny nie jest i mimo, że nie ma w nim wielu zabytków, to zdecydowanie jest co robić. Po 4 dniach pobytu w tym mieście, żałowaliśmy, że nie zostajemy tu dłużej, bo czasu nam nie wystarczyło, żeby z dwójką dzieci na pokładzie odkryć wszystkie atrakcje Tel Avivu.

7 powodów, by wybrać się do Tel Avivu. Największe atrakcje. Co warto zobaczyć w Tel Avivie?

Pogoda

Jednym z największych atutów Tel Avivu jest to, że przez większą część roku świeci tu słońce i jest ciepło. Podczas naszego pobytu w pierwszej części listopada, codziennie świeciło słońce, temperatury oscylowały w okolicy 25 stopni, a woda w morzu była bardzo ciepła i codziennie się kąpaliśmy. Jedynie wieczorami, kiedy zaszło słońce, robiło się trochę chłodniej i czasem trzeba było założyć bluzę. Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty – ale nawet wtedy temperatura wynosi około 18 stopni. Tel Aviv to świetny kierunek na ucieczkę od jesienno-zimowej szarugi i niskich temperatur w Polsce. Biorąc pod uwagę, że można tu tanio dolecieć z Polski, a lot trwa niespełna 4 godziny – Tel Aviv to świetny pomysł nawet na weekendowy wypad w poszukiwaniu słońca.

Tel_aviv_atrakcje

Plaża – największa atrakcja Tel Avivu

Zdecydowanie największą atrakcją Tel Avivu są ciągnące się przez całe miasto plaża. Plaża jest szeroka, piękna i pokryta drobniutkim, złotym piaskiem. Nam najbardziej podobała się Charles Clore Beach, która znajduje się niedaleko Starej Jaffy. Z  plaży z jednej strony rozpościera się piękny widok na Starą Jaffę, a z drugiej strony na nowoczesne wieżowce Tel Avivu . Plaża ta zlokalizowana koło parku Charles Clore, gdzie soczysta zieleń kontrastuje z błękitem nieba – a w tle wyłaniają się potężne wieżowce. Ciekawy to widok.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Dużym plusem Tel Avivu jest infrastruktura plażowa. Przy zdecydowanej większości plaż znajdują się toalety, przebieralnie i prysznice. Plaże są czyste i zadbane.

W Tel Avivie znajdziemy też plażę dla psów, a także plażę, z której w określone dni tygodnia mogą korzystać tylko kobiety, a w inne – tylko mężczyźni.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Promenada

Wzdłuż plaż ciągnie się kilometrami przez całe miasto promenada oraz ścieżka rowerowa. Idealne miejsce na spacer, jogging czy przejażdżkę rowerową. Promenada zaczyna się od Starego Portu, przy którym znajdował się Spot hostel TLV, w którym mieszkaliśmy i ciągnie aż do Starej Jaffy. Promenada w niektórych miejscach porośnięta jest palmami, co dodatkowo dodaje jej uroku. Promenada oddziela plażę od ulicy z za której wyłaniają się nowoczesne wieżowce. I właśnie te wieżowce, promenada i plaże – to taki pocztówkowy kadr z Tel Avivu.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Co warto zobaczyć w Tel Avivie? – oczywiście Starą Jaffę!

Na próżno szukać w Tel Avivie zabytków na każdym kroku. Zdecydowanie nie są one główną atrakcją Tel Avivu. Nie dla zwiedzania zabytków przyjeżdża się do tego nowoczesnego, tętniącego życiem miasta. Mimo wszystko również miłośnicy zabytków znajdą w Tel Avivie coś dla siebie – urokliwą Starą Jaffę. Kręte, kamienne uliczki starego miasta są niezwykle klimatyczne. Znajdziemy tu liczne knajpki, sklepy i bazary z pamiątkami, pchli targ, malowniczy stary port, będziemy mogli także posmakować świeżo wyciskanego soku z granatów. Będąc w Tel Avivie zdecydowanie trzeba tu zajrzeć.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Place zabaw

O tym, że Izrael to świetny kierunek na wypad z dziećmi przekonaliśmy się już podczas naszego pierwszego wyjazdu do Izraela. Jednak Tel Aviv zdecydowanie przoduje jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci. Na plaży, wzdłuż promenady, dosłownie co kawałek znajdują się place zabaw i małpie gaje. Każdy z innymi atrakcjami – co jeden ciekawszy. Nie jesteśmy w stanie zliczyć ile ich było na trasie ze Starej Jaffy to naszej bazy noclegowej w Spot Hostel TLV przy drugim końcu promenady. Dzieciaki były zachwycone, testując co rusz nowe atrakcje. Na niektórych i my się chętnie bawiliśmy.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Jedzenie – co zjeść w Tel Avivie?

Wakacje w Tel Avivie, to nie tylko okazja by wygrzać się na słońcu i pokorzystać z uroków licznych plaż. To także prawdziwa uczta dla podniebienia! W Tel Avivie można naprawdę smacznie zjeść. Wśród dań i przekąsek, które warto zjeść w Izraelu należy wymienić kolorowe, często wspaniale doprawione przystawki podawane w malutkich miseczkach, falafle, humus, pitę, szakszukę, pastę tahini. Z deserów na pewno warto spróbować baklawę oraz chałwę. Polecamy też spróbować świeżo wyciskany sok z granatów.

Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje
Tel_aviv_atrakcje

Atmosfera panująca w mieście

Tel Aviv, to miasto, gdzie naprawdę można się zrelaksować. Jest do tego też zaprojektowana przestrzeń – sporo miejsca na odpoczynek – ławki przy promenadzie, schody z wbudowanymi leżakami, księgarnia przy plaży. Nie ma też takiego kiczu jak w Eilacie. Tel Aviv wydaje się świetnym miastem do życia!

Tel_aviv_atrakcje

Wpis powstał przy współpracy ze Spot hostel TLV

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin