Geamana – toksyczne jezioro w Rumunii i wioska, której nie ma

Większości osób Rumunia kojarzy się głównie z Drakulą, Wesołym Cmentarzem w Maramureszu, Trasą Transfogarską, czy Karpatami. Zapewne niewiele osób słyszało o toksycznym jeziorze, powstałym w skutek zalania wioski Geamana. Trudno szukać jakichkolwiek informacji na jego temat w papierowych przewodnikach po Rumunii. Już dotarcie nad jezioro Geamana jest samo w sobie ciekawą przygodą. Miejsce to praktycznie nie istnieje na większości map i nie jest w żaden sposób oznaczone na znakach drogowych. Mieliśmy trochę obiekcji, czy nasze małe, miejskie auto da radę przejechać do Geamany po bocznych kamienno-szutrowych drogach.

Geamana_Rumunia

Geamana – zatopiona wioska

Sama okolica przypomina trochę scenerię z jakiegoś katastroficznego filmu. Drzewa w okolicy są koloru szarego, większość roślin wygląda na obumarłe, a sama tafla wody nie przypomina nic z czym kojarzy nam się woda w jeziorach jakie znamy. Jest to raczej gęsta maź, breja zmieniająca miejscami kolory – z szarej przez czerwoną, aż po turkusową. To efekt powstały na skutek zlewania do jeziora toksyn z okolicznych kopalń i zakładów przemysłowych. Obecnie kopalnie już dawno pozamykano i jedyną „pamiątką” po nich jest skażone jezioro.

Geamana_Rumunia Geamana_Rumunia  Geamana_Rumunia

Jadąc drogą wokół zbiornika mijamy niesamowite widoki. Chyba najbardziej charakterystyczna jest wieża zalanego kościoła, która wystaje ponad wodę. Dalej możemy zobaczyć dachy zatopionych domów, z których mieszkańców przesiedlono właśnie do wioski Lupsa, z której zaczynamy naszą wycieczkę.

tutaj zostawiamy auto i schodzimy w kierunku zatopionej wieży kościoła

Tutaj zostawiamy auto i schodzimy w kierunku zatopionej wieży kościoła

Geamana_Rumunia  Geamana_Rumunia Geamana_Rumunia   Geamana_Rumunia    Geamana_Rumunia   Geamana_Rumunia      Geamana_Rumunia

Najbardziej zszokował nas fakt, że nie wszyscy mieszkańcy wyprowadzili się z tej okolicy. Nad samym brzegiem znajdują się domki, w których nadal mieszkają ludzie. Nie możemy uwierzyć, że można żyć w tak zniszczonym przez ingerencję człowieka miejscu, gdzie jedynym zapachem jaki czuć jest unoszący się smród chemikaliów pływających w jeziorze.

Geamana_RumuniaGeamana_Rumunia

Cały zbiornik można objechać dokoła. Nam niestety plany popsuła pogoda. Mniej więcej w połowie drogi zastała nas silna burza z naprawdę dużymi opadami deszczu. Udało nam się dotrzeć do miejsca, gdzie mieszka starsza kobieta. Dalej musieliśmy jednak odpuścić. Nasze auto mogłoby w takich warunkach nie dać rady. Zaczęliśmy więc ostrożnie wracać tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Trochę zawiedzeni, że nie udało nam się zrealizować planu w 100% wróciliśmy do Lupsy. Mamy nadzieję, że uda nam się tu wrócić.

 Geamana_Rumunia

Geamana – jak dojechać?

Żeby dostać się do zagubionego wśród zielonych wzgórz jeziora, musimy dojechać do wioski o nazwie Lupsa, która znajduje się przy drodze numer 75. My jechaliśmy z miejscowości Abrud w kierunku Turdy. Wjeżdżając do Lupsy musimy wypatrywać drogowskazu na Hadarau i skręcić w boczną, jeszcze asfaltową drogę. Znak jest bardzo mały i łatwo go przeoczyć. Na szczęście Lupsa to mała wioska i na pewno prędzej czy później się go znajdzie.

Geamana_Rumunia

Następnie przez ok 1 km jedziemy dobrą utwardzoną drogą. Dojeżdżamy do rozwidlenia drogi i zamiast kręcić tak jak asfaltowa droga w lewo, my odbijamy w szutrową drogę w prawo.

Geamana_Rumunia

Jadąc cały czas pod górkę mijamy stare drewniane domki i po około 3 km docieramy pod wysoki betonowy wiadukt, pod którym witają nas znaki zakazujące wjazdu. Nie zwracamy na nie uwagi i jedziemy dalej – pod wiaduktem i zaraz za nim skręcamy w prawo. Tutaj jedziemy już po stosunkowo płaskim terenie (trzeba tylko uważać na wystające kamienie i koleiny) i po kolejnych 2 kilometrach po naszej lewej stronie powinniśmy zobaczyć jezioro.

Geamana_Rumunia Geamana_Rumunia  Geamana_Rumunia

 

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin