Co robić nad Bałtykiem? Wydma Czołpińska – magiczna kraina piasku.

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to zdecydowanie jedno z naszych ulubionych miejsc nad polskim morzem. Uwielbiamy te pustynne krajobrazy nad Bałtykiem. Od zawsze wydmy kojarzyliśmy głównie z okolicami Łeby (Wydma Łącka). I tam też wybraliśmy się po raz pierwszy podziwiać te niezwykłe twory natury. Z kolei zupełnie przypadkiem trafiliśmy w zeszłym roku do Czołpina, gdzie znajduje się Wydma Czołpińska. W ogóle nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tego miejsca, a naszym zdaniem trasa jest zdecydowanie ciekawsza, bardziej zróżnicowana krajobrazowo i łatwiejsza do pokonania w całości na piechotę (w Łebie korzystaliśmy z meleksa, który podwoził nas pod wydmy).

wydma_czolpinska

Nasza baza wypadowa

Okolice Poddąbia i Orzechowa, o których pisaliśmy tu, są nie tylko bardzo ciekawe krajobrazowo, ale są też świetną bazą wypadową do zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego (Tu sprawdzisz ofertę noclegów w okolicy). Niespełna 40 km dzieli nas od Poddąbia do Czołpina, gdzie podziwiać możemy wydmę Czołpińską. To magiczna kraina piasku położona w środku lasu, zaledwie kilka kroków od morza! Samochód zostawiamy na parkingu leśnym w Czołpinie.

Wydma Czołpińska – fotorelacja z trasy

Trasa liczy około 7 km i jest bardzo zróżnicowana. Początek prowadzi przez las. Po przejściu lasu naszym oczom ukazuje się ogromna piaskowa wydma. Kiedy się na nią wdrapiemy, podziwiać możemy wielki obszar piaskowej pustyni. Następnie przemierzamy szlak wytyczony pośród złotych piasków wydmy, aż w końcu dostrzegamy w oddali błękit morza. Żeby jednak do niego dotrzeć musimy pokonać kolejny krótki odcinek leśny.

wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska

wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska

Dalsza część trasy prowadzi totalnie pustą, szeroką plażą. Kierujemy się na Rowy i idziemy plażą około 2 km, aż zobaczymy drogowskaz kierujący nas na Latarnię Morską w Czołpinie. Tu ponownie musimy wdrapać się na ogromną wydmę.

wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinskaDalsza trasa prowadzi przez piękny, bajkowy wręcz las w kierunku latarni morskiej. Po zwiedzeniu latarni wracamy leśnymi dróżkami do parkingu.

wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska wydma_czolpinska


Podobał Ci się ten wpis? Doceń naszą pracę. Będzie nam miło, jeśli polubisz go na facebooku, podzielisz się z innymi albo zostawisz komentarz.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach, zapisz się na newsletter

Ciebie to nic nie kosztuje, a dla nas to motywacja do dalszego tworzenia bloga ?

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

2 Comments

  1. Jedno z moich ulubionych miejsc nad Bałtykiem. A widok z latarni na ta ogromną górę piachu wystającą ponad korony drzew – bajeczny!

  2. Fajny wpis i super foty. Byłam kilka lat temu, ale akurat w na wydmach koło Łeby – wyglądało jak taka mikro pustynia, fajny klimat. Wydmę Czołpińską zapisuję do listy miejsc do odwiedzenia 🙂 Pozdrawiam

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin