Oczy Boga – niesamowita jaskinia w Bułgarii.

Bułgaria, znana przede wszystkim z długiego, piaszczystego wybrzeża, słynie także (o czym może nie każdy wie) z wielu niesamowitych jaskiń. Jedną z nich jest krasowa Jaskinia Prohodna, zwana inaczej Oczami Boga.

jaskinia_prohodna

Jaskinia Prohodna – jak dojechać

Jaskinia znajduje się w północno-zachodniej części Bułgarii, niespełna 2 km od niepozornej miejscowości Karlukovo. Jest ona malowniczo położona w Wąwozie Iskar na terenie Parku Geologicznego Iskar-Panega. Jednak to nie jej położenie sprawia, że jest taka niezwykła.  Jaskinia nazywana jest „Oczami Boga”, ze względu na dwa wielkie otwory w sklepieniu. Przez otwory dostaje się światło słoneczne, które w magiczny sposób oświetla jaskinię. Zwiedzając jaskinię w nocy możemy z kolei podziwiać gwiazdy.

jaskinia_prohodna

Jaskinia Oczy Boga jest pięknie położona w Wąwozie Iskar

Nam udało się odwiedzić jaskinię za dnia i musimy przyznać, że robi niesamowite wrażenie! Do tego nie jest oblężona przez tłumy turystów, a wejście jest bezpłatne.  Najłatwiej do jaskini dojechać od miejscowości Lukovit. Jadąc w stronę Sofii wystarczy skręcić z trasy nr 3 w lokalną drogę kierując się znakami na Karlukovo po kilku minutach jazdy po lewej stronie zauważymy bezpłatny parking z którego już pieszo dojdziemy do jaskini.

jaskinia_prohodna jaskinia_prohodnaPo przejściu kilkuset metrów tą drogą odbijamy w dróżkę po prawej, która prowadzi do jaskini.

jaskinia_prohodna

Jaskinia Prohodna – fotospacer

Przed wejściem do jaskini miejscowi rozstawiają niewielkie kramiki z pamiątkami, gdzie możemy kupić np. magnes z pełnym tajemniczości, kultowym wręcz zdjęciem jaskini, gdzie przez jeden z otworów wynurza się księżyc w pełni. Może kiedyś uda nam się wrócić tu w nocy i cieszyć się podobnym widokiem? Póki co przedstawiamy Wam zdjęcia Oczów Boga za dnia.

jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna jaskinia_prohodna

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej wpisów o Bułgarii znajdziesz TU.

[/vc_message]

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin