Tfk Joggster Adventure – opinie, recenzja po roku testowania w różnym terenie.
9 stycznia, 2019
Wakacje_na_Maderze
Wakacje na Maderze – 7 powodów, dla których warto tam pojechać.
3 lutego, 2019

Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż. Gra planszowa dla małego podróżnika.

wsiasc_do_pociagu_pierwsza_podroz

Gry planszowe to świetna rozrywka również dla dzieci, szczególnie na długie zimowe popołudnia. Coraz więcej popularnych gier, doczekuje się uproszczonych wersji dla najmłodszych graczy (np. Agricola, Osadnicy z Catanu Junior, Rummikub Junior, Scrabble Junior ). Ostatnio do tego grona dołączyła gra: Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż. I dobrze! Niech maluchy zarażają się miłością do planszówek od najmłodszych lat. Lepsze to od życia w wirtualnym świecie, bezsensownego oglądania kolejnej bajki w telewizji, czy spędzania godzin grając w gry komputerowe lub na konsoli. Dobre planszówki, to nie tylko świetna zabawa i czas spędzony w towarzystwie, ale także nauka poprzez zabawę – np. logicznego myślenia, planowania, strategii.

wsiasc_do_pociagu_pierwsza_podroz

Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż

Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż, jest uproszczoną wersją popularnej gry „Wsiąść do pociągu: Europa”, o której pisaliśmy ostatnio. Gra zabiera nas w podróż po Europie – budujemy połączenia kolejowe łączące poszczególne miasta Europy. Robimy to ustawiając na planszy plastikowe wagoniki w swoim kolorze. Jest to gra dla 2-4 osób, od 6 roku życia. Rozgrywka jest krótka i zajmuje około 15-30 minut, przez co gra świetnie nadaje się dla maluchów, które jeszcze nie potrafią się za długo skupić nad planszą.

wsiasc_do_pociagu_pierwsza_podrozwsiasc_do_pociagu_pierwsza_podroz

Reguły gry są opisane na zaledwie dwóch stronach instrukcji. Zasady zostały mocno uproszczone względem wersji dorosłej, jednak gra nie pozbawiona została mechaniki znanej z serii Wsiąść do Pociągu. Za pomocą kart wagonów trzeba zrealizować połączenia do miast wskazanych na bilecie. Zredukowana została liczba miast, przez co mapa – plansza jest bardziej przejrzysta niż w wersji dorosłej. Trasy są też znacznie krótsze. Każde miasto oznaczone jest piękną grafiką kojarzącą się z tym miastem, np. przy Rzymie widnieje Koloseum, przy Amsterdamie – wiatrak, a przy Paryżu – Wieża Eiffla. Te same grafiki oznaczające miasta widnieją na biletach – celach, dlatego nawet dzieci nie potrafiące czytać poradzą sobie z ich lokalizacją.

wsiasc_do_pociagu_pierwsza_podrozZasady Gry

Zasady gry są banalnie proste. Na początku gry każdy gracz otrzymuje losowo 4 karty różnokolorowych wagonów oraz 2 karty biletów. Celem gry jest zrealizowanie 6 biletów poprzez zbudowanie połączeń kolejowych łączących miasta wskazane na biletach. Można też zdobyć bilet specjalny, jeśli utworzy się szlak łączący Wschód z Zachodem.

W swojej rundzie gracze mogą wykonać jedną z dwóch akcji:

  • Dobrać 2 karty wagonów z wierzchu talii.
  • Zająć trasę, zagrywając karty wagoników z ręki i ustawiając na planszy plastikowe wagoniki w swoim kolorze.

Jeśli graczowi uda się połączyć dwa miasta widniejące na jednym z biletów – oznacza to, że zrealizował bilet. Informuje o tym pozostałych graczy i losuje z talii kolejny bilet do zrealizowania.

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zrealizuje 6 biletów, lub gdy któryś z graczy położy na planszy ostatni wagonik. Wtedy zwycięża gracz, któremu udało się zrealizować najwięcej biletów.

wsiasc_do_pociagu_pierwsza_podroz

Podsumowanie

Gra Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż jest świetnym wprowadzeniem do słynnej serii Wsiąść do Pociągu. Dzięki prostym regułom, krótkiemu czasowi rozgrywki oraz barwnym grafikom gra znakomicie nadaje się dla najmłodszych graczy.

Plusy:

  • Pięknie wydana.
  • Bardzo proste zasady.
  • Krótka instrukcja. Zasady rozpisano na 2 stronach.
  • Gra dla dzieci, przy której nie nudzą się dorośli.
  • Krótka rozgrywka.
  • Gra nie pozbawiona mechaniki serii Wsiąść do Pociągu.
  • Gra jest świetną lekcją geografii dla najmłodszych.

Minusy:

  • W kategorii gier dla dzieci – brak

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]

Więcej informacji o grze oraz instrukcję znajdziecie na stronie Wydawnictwa Rebel

Grę możecie kupić tu .

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin