Urządzamy dom swoich marzeń! Domek – genialna gra dla całej rodziny!
17 marca, 2019
Toskania – co warto zobaczyć? Nasza lista najciekawszych miejsc.
29 marca, 2019

Jak wygląda rok w lesie, na wsi, w mieści i na targu? Książki do opowiadania. Pięknie ilustrowana seria Rok w….

seria_rok_w

Jak wygląda rok w lesie, na wsi, w mieści i na targu? Opowiadają o tym pięknie ilustrowane książki z serii „Rok w…”

seria_rok_w

Książki bez tekstu

Seria „Rok w …” wydana przez Naszą Księgarnię, to pięknie ilustrowane książki dla dzieci. Są to książki bez tekstu – do opowiadania. Każda książka składa się z dwunastu rozkładówek przedstawiających losy bohaterów w poszczególnych miesiącach roku. Na początku każdej książki znajdują się krótkie opisy bohaterów – tak, żebyśmy wiedzieli, kto jest kim i jaka jest jego rola.

Cała reszta należy do nas. Książki są genialne! Pobudzają kreatywność, zarówno dziecka, jak i rodzica. Ćwiczą spostrzegawczość. I przede wszystkim zapewniają zajęcie na wiele, wiele godzin.

Emi ma obecnie 15 miesięcy i jesteśmy na etapie pokazywania jej poszczególnych bohaterów, których później odszukuje i pokazuje paluszkiem na kolejnych stronach książki. Uczy to spostrzegawczości. Opowiadamy jej też prostym językiem co dzieje się na obrazkach. Przed nami jeszcze sporo zabawy z książkami. Ciekawe jakie historyjki stworzy Emi, kiedy będzie w przyszłości „czytać” książki bratu.

Do tej pory ukazało się 6 książek z serii „Rok w”

My posiadamy cztery pierwsze.

seria_rok_w

Rok na wsi

W książce „Rok na wsi” obserwujemy jak w ciągu roku toczy się życie rodziny Listków, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne we wsi Krzętle. Jak to na wsi, pracy jest zawsze sporo, a rytm życia wyznaczają pory roku. Zimą urządza się kuligi, a latem jest sporo pracy w polu. Bohaterami są tu również zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo: m.in. krowa Amelia, świnka, owce, koń, indyki, kury, kaczki i gęsi. Ilość bohaterów występujących w książce nie jest przytłaczająca, a przez to, że część z nich to zwierzęta – łatwo wszystkich zapamiętać. Poza tym ilustracje są dość duże, co sprawia że książka jest najbardziej przejrzysta ze wszystkich części. Dlatego my zaczęliśmy właśnie od tej książki.

Na ostatnich stronach znajdują się 4 zadania dla dziecka, nawiązujące do plonów, które zbiera się w gospodarstwie.

seria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_w

Rok w lesie

Książka pokazuje nam życie mieszkańców lasu w poszczególnych miesiącach. Na każdej z 12 ilustracji pokazany jest ten sam fragment lasu. Dziecko poznaje zwierzęta jakie mieszkają w lesie i ich zwyczaje. Obserwuje ich życie w poszczególnych porach roku, dnia i nocy oraz w różnych warunkach pogodowych.

Na końcu książki znajduje się zabawa – labirynt.

seria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_w seria_rok_wseria_rok_w

Rok na targu

W książce obserwujemy jak w ciągu roku toczy się życie klientów i sprzedawców na targu w Dobroszycach. Co sprzedają? Jak zmagają się z warunkami atmosferycznymi? Jak obchodzą święta? W książce sporo się dzieje i nie brakuje w niej ciekawych postaci. Marianna, szyje zabawki ze starych ubrań, dając im drugie życie. Zielarka Skrzatula zbiera zioła i robi z nich naturalne kosmetyki i herbatki. Z kolei Dyniowy Baron prowadzi wegetariański bar. To tylko kilku z wielu bohaterów Roku na targu.

Na końcu książki znajduje się zabawa związana z pupilami i ich opiekunami.

seria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_w

Rok w mieście

W mieście mieszka wieku mieszkańców i naprawdę sporo się dzieje. W książce obserwujemy jak w ciągu dwunastu miesięcy toczy się życie w mieście. Każda rozkładówka obrazuje ten sam fragment miasteczka.

Bohaterów jest wielu, a ilustracje dość małe i szczegółowe, dlatego z najmłodszymi dziećmi lepiej zacząć od pozostałych części. Z kolei starszym dzieciom książka zapewni zabawę na długo.

Na ostatnich stronach znajduje się zabawa polegająca na odszukaniu nieprawdopodobnych sytuacji w mieście.

seria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wseria_rok_wCo najbardziej podoba nam się w serii „Rok w…”

  • Są pięknie ilustrowane
  • Duży format A4
  • Pobudzają wyobraźnię dziecka (i rodzica)
  • Uczą opowiadania historyjek
  • Uczą logicznego myślenia
  • Ćwiczą spostrzegawczość
  • Nie nudzą się! Można ciągle opowiadać nowe historyjki. Zapewniają świetną zabawę na wiele godzin
  • Na końcu każdej książki znajduje się zadanie dla dziecka
  • Książka rośnie razem z dzieckiem – zaczynamy od nazywania i wyszukiwania poszczególnych bohaterów, później opowiadamy historyjki, w końcu dziecko samo zaczyna je tworzyć.

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych książek dla dzieci znajdziesz TU.[/vc_message]

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin