madera_atrakcje
Madera – największe atrakcje. Nasze TOP 9 miejsc, które warto zobaczyć.
14 marca, 2019
seria_rok_w
Jak wygląda rok w lesie, na wsi, w mieści i na targu? Książki do opowiadania. Pięknie ilustrowana seria Rok w….
23 marca, 2019

Urządzamy dom swoich marzeń! Domek – genialna gra dla całej rodziny!

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Coś w tym jest. Po każdej, nawet najpiękniejszej podróży, z utęsknieniem wracamy do domu 🙂 Też tak macie? Jaki jest dom Waszych marzeń? Dziś przedstawimy Wam grę, w której będziecie go mogli stworzyć!

Wychodzi na to, że seria wpisów o ciekawych grach planszowych na dłużej zagości na naszym blogu. Po The River, Wsiąść do Pociągu Pierwsza Podróż oraz Europa, dziś chcemy Wam przedstawić kolejny tytuł, który bardzo nam się spodobał i często do niego wracamy – „Domek” oraz dodatek do tej gry – „Domek: Słoneczna 156”.

 gra_domek

Gra planszowa „Domek”

Już na pierwszy rzut oka gra Domek zachwyca przepięknymi ilustracjami. Musimy przyznać, że był to jeden z czynników, który sprawił, że gra ta zagościła na naszym stole. Gra Domek jest po prostu piękna!

Bajkowa wręcz oprawa graficzna, może sprawiać wrażenie gry dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Domek, to świetna gra dla całej rodziny. Nawet zaawansowani gracze będą musieli wysilić trochę szare komórki w drodze po zwycięstwo.

Domek to pięknie wydana gra familijna, dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat (w grę z dodatkiem Domek: Słoneczna 156 grać może od 1 do 6 graczy). Rozgrywka zajmuje około 30-40 minut.

W grze projektujemy i urządzamy swój wymarzony domek. Musimy zapewnić odpowiedni porządek poszczególnych pomieszczeń, oraz wyposażamy je we właściwe dodatki, tak aby na koniec gry uzyskać jak najwięcej punktów.

Chcesz mieć w swoim domku duży salon z pięknym fortepianem, a może dwie kuchnie i trzy pokoje dziecięce? Łazienkę z jacuzzi? Marzysz o gabinecie? W grze Domek, wszystko jest możliwe. Sam decydujesz jak ma wyglądać dom Twoich marzeń. Oczywiście jeśli przeciwnicy Cię nie ubiegną i uda Ci się dobrać odpowiednie karty 🙂

gra_domekgra_domek

Reguły gry są bardzo proste i w przystępny sposób opisane w instrukcji załączonej do gry. Łatwo wytłumaczyć je nowym graczom.

gra_domek

gra_domek

Bardzo dobre wrażenie robi również wypraska w kształcie domku, która nie dość, że jest ładna, to jeszcze jest bardzo funkcjonalna i każdy element znajduje w niej swoje miejsce. Wydawać by się to mogło mało istotnym szczegółem. Uwierzcie jednak, że brak dopasowanej wypraski, gdy wszystkie elementy gry luźno latają w kartonie, bywa naprawdę irytujący.

gra_domek

Domek – reguły gry.

Urządź swój domek

Każdy z graczy dostaje na starcie planszę pustego domku. Znajduje się w nim 12 pomieszczeń, które trzeba zaprojektować i wyposażyć w kolejnych rundach.

Na środku stołu umieszcza się planszę toru dobierania kart. W każdej z 12 rund odkrywa się po 5 kart pomieszczeń oraz 4 karty dodatków (karty dachów, dodatkowego wyposażenia, narzędzi oraz pomocników, którzy pomagają nam w budowie domu). Następnie gracze dobierają z planszy po parze kart, tzn. pomieszczenie i znajdujący się nad nim dodatek. Wybierając pomieszczenie bez karty dodatku, gracz przejmuje znacznik pierwszego gracza.

 

Po dobraniu kart, gracz umieszcza pomieszczenie na swojej planszy domku, starając się stworzyć jak najbardziej funkcjonalny dom. Należy przy tym przestrzegać trzech zasad:

 • Gdy dokładamy kartę pomieszczenia, nie może znajdować się pod nim puste pole. Nie możemy zbudować łazienki, czy salonu w powietrzu. Musi znajdować się pod nimi inne pomieszczenie, lub rusztowanie z kart dodatków.
 • Specjalnie oznaczone karty piwnic, muszą znaleźć swoje miejsce w najniższej kondygnacji domu, czyli w podpiwniczeniu. Pozostałe karty muszą trafić do dwóch wyższych kondygnacji.
 • Nie możemy przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej wielkości pomieszczeń, np. łazienka może składać się tylko z jednego pomieszczenia, kuchnia, pokój dziecięcy, czy sypialnia z dwóch, a salon aż z trzech.

Reguły są naprawdę łatwe, ale gra daje wiele możliwości rozbudowy swojego wymarzonego domku.

Za co zdobywamy punkty?

Punkty zwycięstwa zdobywamy za:

 • Zbudowane w domu pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym więcej punktów otrzymamy.
 • Wyposażenie pomieszczeń (np. umieszczenie fortepianu w salonie daje nam 3 punkty). Umieszczenie dodatkowego wyposażenia, zamyka nam pomieszczenie. Nie możemy go dalej rozbudowywać. Musimy więc sobie przekalkulować, co bardziej się opłaca. Liczyć na to, że rozbudujemy nasz salon w kolejnych rundach, czy od razu wyposażyć go w fortepian.
 • Bonusy za funkcjonalność:
  • Jeśli na każdym piętrze mamy łazienkę, otrzymujemy dodatkowe punkty
  • Jeśli w naszym domu znajduje się sypialnia, łazienka i kuchnia, otrzymujemy dodatkowe punkty.
 • Punkty za dach, jeśli udało nam się zbudować cały dach (posiadamy 4 karty dachów, które znajdują się w kartach z dodatkami). Jeśli uda nam się skompletować wszystkie dachówki w jednym kolorze, dostajemy dodatkowe punkty.

gra_domekgra_domekgra_domekgra_domekgra_domekgra_domekgra_domek

To nie takie proste 🙂

Ograniczona powierzchnia domku sprawia, że musimy wykazać się umiejętnością planowania i podejmowania decyzji. Nie możemy spełnić wszystkich swoich zachcianek, musimy dokonywać wyborów. Przed podjęciem decyzji, musimy przekalkulować, jaki ruch bardziej nam się opłaci, za co dostaniemy więcej punktów. Jeśli chcemy wyposażyć nasz domek w dodatkowy sprzęt, zamknie nam to dalszą drogę rozbudowy pomieszczeń – musimy wybrać, co jest dla nas korzystniejsze.

Jeśli chcemy uzyskać znacznik pierwszego gracza i mieć możliwość wyboru spośród wszystkich dostępnych opcji w następnej rundzie, będziemy musieli zrezygnować z doboru jednej karty ….. I tu znów pojawia się dylemat – który wybór da nam więcej korzyści.

Film wyjaśniający reguły gry Domek znajdziecie TU.

Na stronie Wydawnictwa Rebel znajdziecie opis gry oraz instrukcję w wersji pdf.

Dodatek do gry Domek – Domek Słoneczna 156.

gra_domek

Jakie możliwości daje nam dodatek Domek: Słoneczna 156?

Dodatek „Domek Słoneczna 156” daje nam możliwość rozgrywki aż w sześć osób. Możemy więc grać całą rodziną, lub w gronie znajomych. W instrukcji opisane zostały też reguły gry dla jednej osoby. Pudełko zawiera dodatkowe karty pomieszczeń oraz dodatków odpowiednio dla wersji 5 i 6-osobowej, a także nowe żetony wyposażenia.

Dodatek Słoneczna 156 zawiera też dwa rozszerzenia do podstawowej wersji gry Domek:

 • Rozszerzenie „Plany budowy”
 • Rozszerzenie „Rodzina i przyjaciele”

Wprowadzenie rozszerzeń do wersji podstawowej sprawia, że rozgrywka staje się dużo ciekawsza i bardziej zaawansowana. Musimy myśleć w kilku wymiarach, żeby zapewnić sobie maksymalną liczbę punktów zwycięstwa na koniec gry.

gra_domekRozszerzenie „Plany budowy”

Rozszerzenie to wprowadza do gry 12 kart z planami budowy, na których zapisane są różne zadania do wykonania, np. zbudowanie dwóch pokojów dziecięcych, albo dwóch sypialni na górze, czy też dwóch sypialni sąsiadujących z łazienką.

 Każdy z graczy na początku gry, dostaje losowo dwa plany budowy – jeden za 3, drugi za 5 punktów. Jeśli uda nam się je zrealizować oba plany, na koniec gry otrzymujemy punkty, tylko za ten wyżej punktowany.

gra_domek

Rozszerzenie „Rodzina i przyjaciele”

Ten dodatek, składający się z 12 kart, umożliwia nam zapraszanie przyjaciół do naszego domu. Przyjaciele ci mają jednak swoje wymagania, np. oczekują że w naszym domku znajdą pokój dziecięcy, kuchnie i salon. Pomieszczenia te muszą ze sobą sąsiadować, w dowolnej kolejności. Jeśli uda nam się spełnić oczekiwania przyjaciół, możemy ich zaprosić do siebie. Przy czym pamiętać musimy, że na jednym piętrze zamieszkać może tylko jeden przyjaciel. Przyjaciele, którzy zamieszkają w naszym domku, zapewniają nam dodatkowe punkty zwycięstwa na koniec gry.

Na stronie Wydawnictwa Rebel znajdziecie opis dodatku oraz instrukcję.

 gra_domek

Podsumowanie

Plusy:

 • Lekka i przyjemna gra rodzinna
 • Proste reguły, które łatwo wytłumaczyć innym. Gra idealnie nadaje się do wprowadzenia nowych graczy w świat planszówek.
 • Wspaniała oprawa graficzna
 • Gra zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy
 • Piękna i funkcjonalna wypraska
 • Krótki czas rozgrywki
 • W wersję z dodatkiem może grać od 1 do 6 osób. Idealna zarówno dla jednej osoby jak i do rozgrywki w większym gronie z rodziną i znajomymi.
 • Gra uczy planowania i strategii
 • Gra z klimatem. Podczas rozgrywki wczuwamy się w rolę projektanta wymarzonego domku.

 

Minusy

 • W kategorii gier rodzinnych, nie znaleźliśmy

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin