Wakacje_na_Maderze
Wakacje na Maderze – 7 powodów, dla których warto tam pojechać.
3 lutego, 2019
fuerteventura_atrakcje
Fuerteventura – największe atrakcje. Nasza subiektywna lista miejsc, które warto zobaczyć.
22 lutego, 2019

The River – rodzinna gra planszowa dla podróżników.

Gra_The_river

Zimowe planszówkowe szaleństwo u nas trwa. Z dnia na dzień wkręcamy się coraz bardziej i gdy tylko Emi idzie spać staramy się odpalić jakąś grę. Po Wsiąść do pociągu: Europa oraz Pierwsza Podróż, chcielibyśmy przedstawić Wam kolejną grę z podróżami w tle, wydaną przez Wydawnictwo Rebel – The River. Tym razem tytuł mniej znany, bo gra The River ukazała się całkiem niedawno – pod koniec 2018r.

Gra_The_river

Gra The River – o co chodzi?

W grze The river wybieramy się w podróż wzdłuż rzeki i odkrywamy tereny nietknięte do tej pory ludzką stopą. Wysyłamy odkrywców w podróż na jedną z 7 wysp, by gromadzili zasoby, które pozwolą rozbudowywać nowe tereny i wznosić budynki.

Gra The River, to gra familijna dla 2-4 osób w wieku od 8 lat. Reguły gry są bardzo łatwe do wytłumaczenia. Gra świetnie nadaje się więc dla młodszych graczy oraz osób, które chcemy wprowadzić w świat gier planszowych. Reguły w przyjazny sposób rozpisano na 8 stronach instrukcji.  Mimo łatwych zasad, mamy różne drogi do zwycięstwa. W grze ważne jest planowanie, które pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępne możliwości oraz umiejętne dysponowanie zasobami. Rozgrywka nie jest bardzo długa, zajmuje około 30-45 minut.

Gra_The_river

Reguły gry

W grze The River wcielamy się w rolę odkrywców, którzy wyruszają w podróż i eksplorują nowe tereny, rozbudowują je. Każdy z graczy dysponuje planszą rzeki i czterema odkrywcami, którzy zajmują miejsce w łódce, oraz jednym, którego w trakcie gry można aktywować.

W trakcie gry, gracze wyruszają w podróż w górę rzeki, aby zdobywać surowce, wznosić budynki i rozbudowywać swoją planszę rzeki nowymi terenami. Płytki terenu, które układają na swojej planszy rzeki gracze mają różne właściwości – niektóre z nich umożliwiają produkcję surowców, inne pozwalają na ich magazynowanie.

Gra_The_river

Podróż na jedną z wysp

Gra polega na przesuwaniu odkrywców z łódki na jedną z wysp na planszy i wykonanie odpowiedniej dla tego pola akcji. Na poszczególnych wyspach gracze mogą:

 • Wziąć płytkę terenu i rozbudować swoją planszę rzeki o nowy teren. Mamy do wyboru płytki z pustynią, pustkowiem, lasami, łąkami, górami i terenami mieszanymi. Niektóre płytki umożliwiają produkcję surowców lub ich magazynowanie. Płytki łąk mają specjalne działanie, często dając dodatkowe punkty. Płytki układamy na planszy rzeki na następnym wolnym miejscu. Na koniec gry dostajemy dodatkowe punkty jeśli na planszy rzeki uda nam się ułożyć 2 lub 3 płytki terenu w kolumnie są tego samego rodzaju.
 • Wyprodukować zasoby. Udając się na jedną z czterech wysp z zasobami, gracze mogą wyprodukować drewno, kamień, glinę lub żywność, które pomogą im później wznieść budynki. Dostępność zasobów jest ograniczona. Ilość zasobów jakie odkrywca może wyprodukować uwarunkowana jest od tego, na ilu płytkach terenu na swojej planszy rzeki widnieje symbol danego surowca. Żeby wyprodukować surowce, trzeba mieć wolne miejsce w magazynie na swojej planszy rzeki.
 • Zarezerwować budynek. Rezerwując budynek, wiemy, że możemy ze spokojem gromadzić surowce na jego budowę i żaden z graczy nie wybuduje go przed nami. Ponadto, żeby wznieść zarezerwowany budynek, możemy użyć jeden surowiec mniej niż jest to wskazane na płytce budynku.
 • Zbudować budynek. Budynek możemy zbudować używając kartę z zarezerwowanych wcześniej budynków. Wtedy koszt budowy jest o 1 surowiec mniejszy. Możemy też zbudować jeden z budynków odkrytych na planszy i zapłacić za niego pełną liczbą surowców. Budując budynek otrzymujemy punkty premii. Im wcześniej wybudujemy budynek, tym więcej punktów otrzymamy. Pierwszy gracz, który postawi budynek otrzyma aż 6 punktów premii (oprócz punktów widocznych na karcie budynku). Każdy kolejny gracz otrzyma o jeden punkt mniej.
 • Przejąć pionek pierwszego gracza.
 • Zamienić miejscami płytki terenu. Ta akcja pomaga nam ułożyć płytki terenu, alby w kolumnie znajdowały się 2 lub 3 płytki terenu tego samego rodzaju, za co dostajemy dodatkowe punkty.

Na niektórych wyspach jednocześnie można znajdować się tylko jeden odkrywca (liczba odkrywców, którzy mogą przebywać na wyspie jest dobrze oznaczona na planszy). Ponadto liczba zasobów jest ograniczona. W grze trzeba więc wykazać się umiejętnością planowania i odpowiedniego zarządzania swoimi zasobami.

Zakończenie gry

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zapełni swoją planszę żetonami premii za wzniesione budynki, lub umieścił na swojej planszy 12 terenu. Runda jest rozgrywana do końca i następuje podliczenie punktów.

Punktacja

Punkty zdobywamy za:

 • Żetony premii otrzymane za wybudowane budynki
 • Punkty znajdujące się na kartach budynków
 • Zasoby, które zostały graczowi na koniec gry (1 punkt za 3 zasoby tego samego rodzaju)
 • Ułożenie płytek terenu tak, aby w kolumnie znajdowały się 2 płytki (2 pkt) albo 3 płytki (6 pkt) terenu tego samego rodzaju.
 • Punkty specjalne za płytki łąk

Podsumowanie

Gra The River, to lekka i przyjemna gra rodzinna, w której nie brakuje elementów planowania i strategii. Jednak dla graczy bardziej zaawansowanych, grających w wiele innych tytułów, może być nieco zbyt prosta i mało innowacyjna. Idealna na początek przygód z planszówkami.

 

Plusy:

 • Proste reguły. Łatwo wytłumaczyć innym i wprowadzić nowych graczy. Idealnie nadaje się na początek przygód z planszówkami.
 • Niezbyt długa i napisana przyjaznym językiem instrukcja, zawierająca wiele przykładów.
 • Szybka do rozłożenia na stół
 • Niezbyt długi czas rozgrywki. Nie dłuży się.
 • Dynamiczna rozgrywka. Nie trzeba długo czekać na swój ruch
 • Czytelna plansza – wiadomo jakie ruchy wykonać.

Minusy:

 • Mało innowacyjna gra, nie wyróżnia się na tle wielu innych tytułów.
 • Dobra gra na wprowadzenie do świata planszówek, ale dla bardziej zaawansowanych graczy gra może być zbyt prosta, może się nudzić
 • Gra nie jest tak ładnie wydana jak inne gry wydawnictwa Days of Wonder
 • W grze dla dwóch osób szybko zorientowaliśmy się, że jedna strategia zapewnia zwycięstwo – budowanie budynków. Dostaje się za nie niewspółmiernie dużo punktów, więc nie opłaca się realizować innych strategii, np. zbierania płytek terenów. W związku z tym po paru rozgrywkach, gra staje się schematyczna.

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]


Więcej informacji o grze oraz instrukcję znajdziecie na stronie Wydawnictwa Rebel

Grę możecie kupić tu

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin