Jano_i_wito_w_miescie
Biblioteczka Małego Podróżnika. Jano i Wito w mieście
Kwiecień 3, 2019
rumunia_bukowina
Rumunia. Bukowina – malowane monastyry i polskie wioski
Kwiecień 11, 2019

Rumunia – 7 powodów, dla których warto odwiedzić Maramuresz

Maramuresz

Jadąc z Polski do Rumuni zazwyczaj wjeżdżamy najpierw do Maramureszu. Ta historyczna kraina położona na pograniczu Rumunii i Ukrainy jest na pewno jednym z barwniejszych regionów w Rumunii. Na każdym kroku widać tu przeplatające się kultury sąsiadujących ze sobą narodów. W Maramureszu spotkać możemy przede wszystkim sielskie krajobrazy oraz wielobarwną kulturę i folklor, z których właśnie ten region słynie. Odwiedziliśmy Maramuresz trzykrotnie i za każdym razem wydawało nam się, że czas się tu zatrzymał. Można pokusić się o stwierdzenie, że Maramuresz, to żywy skansen.

 Maramuresz

Sielskość

Gdy tylko wjeżdżamy do Maramureszu, zaczynamy czuć niepowtarzalny klimat tego miejsca. Cały region jest tak naprawdę jedną wielką wioską. Nie znajdziemy tutaj dużych metropolii pełnych miejskiego zgiełku. Za to ze wszystkich stron otaczają nas sielskie krajobrazy – zielone łąki przeplatające się z kolorowymi polami położonym u stóp Karpat Wschodnich.

maramureszmaramureszmaramureszArchitektura

Ten północno-wschodni rejon Rumunii wyróżnia się od reszty kraju swoją architekturą. W żadnym innym miejscu w tym kraju nie znajdziemy tylu przepięknych drewnianych kościołów i cerkwi. Praktycznie w każdej wiosce możemy spotkać mniejszy lub większy obiekt sakralny z charakterystyczną strzelista konstrukcją wybudowany oczywiście z drewna. Do najciekawszych należą:

  • Kompleks Monastyrów w Barsanie
  • Rozavlea
  • Salistea de Sus
  • Botiza
  • Biserica Nașterea Maicii Domnului (Wesoły cmentarz)MaramureszMaramureszMaramureszMaramureszMaramuresz
  • MaramureszMaramureszMaramureszMaramureszMaramureszMaramuresz

Drewniane zdobione bramy

To rzuca się w oczy każdemu odwiedzającemu Maramuresz to charakterystyczne drewniane bramy, które są znakiem rozpoznawalnym tego regionu. Wysokie na kilka metrów, zdobione w lokalnym stylu, dodają kolorytu miejscowościom w tym regionie. Warto przejechać się lokalną droga numer 186, wzdłuż której praktycznie w każdej wiosce możemy spotkać te przepiękne bramy.

Mieszkańcy Maramureszu dbają o zachowanie wyjątkowej spuścizny kulturowej i dlatego nawet przy niektórych nowych budynkach możemy spotkać drewniane, zdobione bramy.

maramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramuresz

Tradycyjne stroje ludowe

Chyba nic tak bardzo nie odróżnia Maramureszu od innych części Rumunii, jak tradycje które są pielęgnowane. Najlepiej widać to po strojach które się tutaj nosi. Do Maramureszu najlepiej wybrać się w niedzielę, lub jedno z lokalnych świąt. Możemy wtedy zobaczyć na własne oczy, czym jest tradycja dla lokalnej społeczności. Przed kościołami tłumnie zbierają się mieszkańcy okolicy ubrani w tradycyjne stroje. Każda wioska ma inny strój. Na ulicach możemy spotkać maszerujące, wielobarwne procesje, w których mieszkańcy tłumnie uczestniczą.

maramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramuresz

Codzienne niespieszne życie

Czas w Maramureszu jak by się zatrzymał. Mieszkańcy spędzają całe dnie przed swoimi domami, ucinając towarzyskie pogawędki, czasem grając w karty. Przed niemal każdym domem stoi niewielka ławeczka. W pogodne dni przed niemal każdą chatą zobaczymy kogoś siedzącego na takiej właśnie ławeczce. Warto zatrzymać się w jakiejś wiosce i pospacerować po niej niespiesznie. A najlepiej przysiąść na jednej z ławek i leniwie spędzić czas, tak jak wszyscy w okolicy.

maramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramuresz

Wesoły Cmentarz

Jest to najbardziej znana atrakcja Maramureszu – miejsce unikatowe na skalę światową. Śmierć traktuje się tu z lekkim przymrużeniem oka. Znajdziemy tu dziesiątki kolorowych nagrobków, na których w obrazkowy sposób uwieczniono to kim była, co robiła lub jak zginęła osoba pochowana w tym miejscu. Pośrodku cmentarza znajduje się przepiękny monastyr Biserica Nasterea Maicii Domnului.

maramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramureszmaramuresz

Przełęcz Prislop

Przełęcz Prislop to niezwykle malownicze miejsce, uważane przez wielu za najładniejsze miejsce w całych Karpatach. Można stąd rozpocząć wędrówkę w góry, albo wpaść tylko przejazdem i pozachwycać się wspaniałymi widokami z wysokości 1416m. n.p.m. Na przełęczy znajduje się nowa cerkiew, która wyglądem przypomina zamek rodem z Disneya.

maramureszmaramureszmaramureszmaramuresz

Więcej wpisów o Rumunii znajdziesz TU.

Dużo więcej zdjęć z Maramureszu znajdziesz w tych wpisach:

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Dodaj komentarz

Translate »