Nowości w dziecięcej biblioteczce #2 Atlas cudów świata, Wielka Księga Super Mocy, Tak wiele rzeczy i inne hity
12 marca, 2020
Kulinarne podróże po świecie. Kuchnia Izraela, szakszuka – przepis idealny.
7 kwietnia, 2020

W co grać z dziećmi? 7 ciekawych gier dla dzieci

gry dla dzieci

Koronawirus na dobre zatrzymał nas w domu. Zawsze w przerwach między podróżami uwielbialiśmy grać w planszówki, które tak jak podróże, przenoszą nas do innego świata. Podczas tej narodowej kwarantanny gry planszowe lądują na naszym stole prawie codziennie – jak tylko dzieci pójdą spać, rozkładamy swoje zabawki.

Staramy się zarazić swoją pasją dzieci. Choć w ciężkie, mózgożerne gry, jakie my uwielbiamy, na razie z dwulatką nie pogramy, to staramy się podrzucać dziecięce tytuły i zainteresować tematem. Liczymy, że Emi i Leoś załapią bakcyla i za parę lat będziemy w końcu mogli pograć w składzie większym niż dwie osoby.

Dziś podrzucamy Wam kilka propozycji gier, w które można grać z dziećmi w różnym wieku. Zaczynamy od tych skierowanych dla najmłodszych.

gry dla dzieci

PUCIO Gdzie to położyć, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wiek: 2+

To gra dla najmłodszych dzieci, w szczególności fanów sympatycznego chłopca o imieniu Pucio. Jest to swego rodzaju układanka, która rozwija wyobraźnie przestrzenną. Dzieci uczą się położenia różnych przedmiotów.

W zestawie otrzymujemy 6 planszy pomieszczeń, 36 znaczników przedmiotów i 5 kart postaci. Całość oczywiście zachowana w klimacie znanych książek o przygodach Pucia. Dzieci, które znają te książki na pewno szybko rozpoznają znane im miejsca oraz bohaterów.

 W grę można na wiele sposobów. W instrukcji znajdziemy propozycje kilku zabaw dla młodszych i trochę starszych dzieci.  Oprócz wyobraźni przestrzennej zabawy zachęcają dziecko do ćwiczenia mówienia, co jest elementem spójnym z serią książek o Puciu, gdzie też nacisk kładzie się na naukę mowy. Gra na pewno warta polecenia w szczególności osobą które posiadają w swojej kolekcji książki o Puciu.

Emi tę grę uwielbia i gramy w nią niemal codziennie. Najczęściej tworzymy różne historyjki z wykorzystaniem bohaterów z książki, pomieszczeń oraz poszczególnych przedmiotów.

pucio gdzie to położyćpucio gdzie to położyćpucio gdzie to położyćpucio gdzie to położyć pucio gdzie to położyćpucio gdzie to położyć

Pucio Domino, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wiek: 2+

To  kolejna gra z sympatycznym Puciem w roli głównej. Tym razem bohater zabiera nas w świat gier typu domino. Zasady gry są takie same jak w przypadku klasycznego domina. Jednak oprócz wersji klasycznej z różną liczbą oczek na poszczególnych elementach domina na odwrocie dostajemy wersję tematyczną przedstawiających książkowych bohaterów.  Mogą w nią więc grać najmłodsze dzieci, które jeszcze nie potrafią liczyć, a ulubieni bohaterowie zachęcają dodatkowo do zabawy.

pucio dominopucio domino 

Kociaki Łobuziaki, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wiek: 5+

To gra, która w szczególności spodoba się młodszym dzieciom.  Celem gry jest zdobycie jak największej liczby zabawek dla naszych kotków.

W całkiem sporym pudełku znajdziemy planszetki z wizerunkiem pokojów, w których znajdują się meble i oczywiście porozrzucane po podłodze zabawki.

Każdy z graczy oprócz planszy dostaje też nawleczony na szpulkę sznurek. Jest on podstawowym narzędziem w tej grze. Za pomocą tego właśnie sznurka wykonujemy swoje ruchy. Każdy z graczy działa na swojej planszy i łączy ze sobą  za pomocą sznurka meble znajdujące się w pokoju. Im więcej po drodze przetniemy leżących na podłodze zabawek, tym lepiej. Za zebrane zabawki dostajemy punkty, które są liczone na koniec 12 rundowej rozgrywki. Oczywiście wygrywa ten który uzbierał najwięcej punktów.

 Instrukcja do gry jest bardzo przyjaźnie napisana i nie powinna nikomu sprawić  problemu. Mimo swojej prostoty i nieskomplikowanych zasad, gra daje sporo frajdy nie tylko dzieciom, ale i grającym z nimi dorosłych.

Jeśli chodzi o aspekty wizualne to gra jest naprawdę ładnie wydana.  Jakość elementów w niczym nie ustępuje elementom z innych gier planszowych przeznaczonych dla dorosłych graczy. Mechanika oparta na sznurkach to świetny pomysł, który dodatkowo zainteresuje dzieci. Należy tylko uważać, by po skończonej grze nie poplątały się one w pudełku.

Jest to ulubiona gra Emi. Ciągle zdejmuje ją z półki i choć jest jeszcze trochę za mała, bo gra przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat, to bajeczne grafiki kotków i kolorowe sznurki, sprawiają, że te małe rączki ciągle po nią sięgają i chcą grać. No i gramy – według swoich zasad – np. segregujemy zabawki 🙂

kociaki łobuziaki gra kociaki łobuziaki grakociaki łobuziaki grakociaki łobuziaki grakociaki łobuziaki gra

Dobble Harry Potter, Wydawnictwo Rebel, wiek: 6+

Dobble to gra już niemal kultowa na spostrzegawczość przy której świetnie się bawią i mali i duzi. Na przestrzeni kilku lat ukazało się wiele wariantów tej gry. Tym razem wydawnictwo Rebel przenosi nas do krainy magii, magicznych stworów oraz mistycznych przedmiotów, wprost do świata Harrego Pottera. Najnowsze Dobble to must have dla fanów Harry’ego Pottera.

W zgrabnym metalowym pudełku znajdziemy 55 okrągłych kart, na których nadrukowane są symbole związane z tematyką Harrego Pottera. Zawsze na dwóch kartach znajdziemy jeden symbol wspólny. Naszym zadaniem jest jak najszybsze odnalezienie wspólnego symbolu, tak żeby być szybszym od innych graczy. W instrukcji opisano zasady aż 5 gier! Grać można w 2 do ośmiu osób od 6 lat. Wyciągamy ją często, gdy wpadną znajomi z dziećmi. Zasady tłumaczy się w mig. Dzieciaki uwielbiają tę grę, a my musimy przyznać, że ubaw podczas grania jest niezły..

Minusem tej edycji jest to, że gdy gramy w większym gronie, osoby które nie są fanami Harrego mogą mieć problem z nazwaniem poszczególnych symboli.

Tu znajdziecie więcej informacji o grze oraz instrukcję opisującą zasady pięciu mini gier.

dobble harry potterdobble harry potterdobble harry potterdobble harry potter

Kotobirynt, Wydawnictwo Rebel, wiek: 6+

To malutka gra kieszonkowa, zamknięta w estetycznym metalowym pudełku, które skrywa humorystycznie ilustrowane karty kotków i kanałów. To właśnie na tych dwóch typach kart opiera się cała rozgrywka.

Gra dedykowana jest dla 1 do 4 graczy w wieku od 6 lat.  Autor gry przewidział kilka wariantów rozgrywki: Podstawowy, zespołowy, Jednoosobowy oraz wariant „kotki”, który skierowany jest dla najmłodszych graczy.

Celem gry jest połączenie kotów z opiekunami. Koty, by dostać się do opiekunów, muszą pokonać kręte kanały. Zadaniem graczy jest takie ustawienie kanałów, aby umożliwić kotom przejście kanałem do opiekuna.

Podczas swojej tury gracz ma do wykonania dwie akcje. Ma do wyboru:

obrót karty kanału w dowolną stronę o 90 lub 180 stopni i/lub

umieszczenie w grze nowej karty kanału.

Gra mała i bajecznie ilustrowana, a tematyka sympatycznych kotków dodatkowo przyciąga uwagę dzieciaków, a kombinowania w niej sporo. Zmusza ona graczy do myślenia jak połączyć ze sobą dane kanały, by pupil znalazł drogę do opiekuna. Oprócz sporej frajdy z grania, uczy logicznego myślenia. Bardzo lubimy tę grę, bo można pograć w nią z dziećmi, a my się przy niej nie nudzimy. To już taki pierwszy krok w świat bardziej zaawansowanych planszówek, w których liczy się strategia i taktyka.

Tu znajdziecie więcej informacji o grze oraz filmik wyjaśniający zasady.

kotobiryntkotobiryntkotobiryntkotobirynt

CardLine Zwierzęta, Wydawnictwo Rebel, wiek: 7+

To pięknie ilustrowana edukacyjna gra karciana. W pudełku znajduje się aż 110 kart ze zwierzętami z całego świata! Na jednej stronie znajduje się ilustracja zwierzęcia, a na drugiej ilustracja wraz z danymi na temat jego wagi, wzrostu i długości życia.

Każdy z graczy dobiera  po 4 karty na rękę, tak by nie widzieć strony z podanymi cechami zwierzęcia. Na środku stołu wykłada się jedną kartę, z cechami ku górze. Następnie gracze dokładają swoją kartę do karty znajdującej się na stole. Jeśli gracz uważa, że cecha zwierzęcia na swojej karcie jest większa od cechy zwierzęcia z karty na stole, dokłada ją po prawej stronie.

Gracz, który popełni błąd, musi dobrać kolejną kartę ze stosu. Wygrywa ten który  pierwszy pozbędzie się swoich kart.

Bardzo prosta w swoich zasadach, ale pod względem edukacyjny bardzo wiele wnosząca, ponieważ w ciekawy sposób poprzez zabawę pozwala poznać dzieciom świat zwierząt. A i dorośli mogą się przy okazji czegoś nauczyć. Bo o ile oczywiste, że ślimak jest większy od królowej mrówek, to czy dłużej żyje? (wiedzieliście, że królowa mrówek żyje aż 20 lat!?).

Gra przeznaczona jest dla 2-8 osób w wieku od 7 lat. A rozgrywka zajmuje jakieś 15 minut. Dzieciakom się podoba! A przy okazji wiele się dowiadują o świecie zwierząt. Cardline Zwierzęta jest pozycją którą warto umieścić na swojej półce z grami dla dzieci.

Tu znajdziecie więcej informacji o grze Cardline Zwierzęta oraz pełną instrukcję.

  cardline zwierzętacardline zwierzętacardline zwierzętacardline zwierzęta

Głębia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wiek: 8+

To polska edycja karcianej gry „Baloon Cup”, która zdobyła liczne nagrody na arenie międzynarodowej. Gra dedykowana jest dla dwóch graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka jest dynamiczna i zajmuje około 30 minut. Zasady są bardzo proste, do wytłumaczenia w kilka minut.

W grze wcielamy się w postać nurków, którzy przeszukują dno oceanu w poszukiwaniu skarbów. Niektórzy nurkowie lepiej sobie radzą na płytkich wodach, inni zaś na głębokich. Zasada jest prosta nurków z pełnym ekwipunkiem lokujemy na głębi a tych bez ekwipunku na płyciznach. A naszym celem jest zdobycie skarbów które znajdują się na płytkach morza.

Na początku gry wykładamy na stół 4karty morza – część z nich odzwierciedla płycizny, a część głębiny. Na płytkach tych lokujemy znaczniki skarbów.

 Każdy nurek ma przypisaną cyfrę w jednym z pięciu kolorów, które odpowiadają kolorom skarbów.

Gra polega na naprzemiennym zagrywaniu kart nurków na płytki wody. Karty możemy zagrywać po swojej stronie, lub po stronie przeciwnika. Kolory zagrywanych nurków muszą odpowiadać kolorom ukrytych na płytce wody skarbów. Przy czym na głębokich wodach powinniśmy lokować nurków z jak najwyższymi cyframi, a na płytkich wodach – tych z jak najmniejszymi.

W momencie, kiedy na danej płytce wody zanurkuje (po stronach obu graczy) zanurkuje odpowiednia liczba nurków (odzwierciedlająca liczbę i kolor skarbów na płytce wody) – zliczamy punkty poszczególnych graczy. Ten z graczy, który uzyskał cel – to jest ma najmniejszą sumę na płyciznach, lub najwyższą na głębinach – wygrywa i zgarnia skarby.

Wygrywa ten gracz, który szybciej zgromadzi trzy karty celu. Żeby je zdobyć, trzeba uzbierać określoną liczbę skarbów w danych kolorze.

Gra świetnie się sprawdzi dla dzieci, które uczą się liczyć – a dokładniej dodawać. Nauka przez zabawę to zdecydowanie najfajniejsza forma nauki 🙂 Jest to jedna z tych gier, których zasady są na tyle proste, że można grać z dziećmi, ale przy których dorosły nie będzie się nudził. Nie będą się przy niej nudzić nawet bardziej zaawansowani gracze.

głębia gragłębia gragłębia gragłębia gra

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin