Co zobaczyć na Lanzarote – największe atrakcje księżycowej wyspy.

Wyspy Kanaryjskie to jeden z naszych ulubionych kierunków zimowych wyjazdów. Słońcem możemy cieszyć się tu cały rok! Do tego krótki lot, przepiękne krajobrazy i przede wszystkim różnorodność, jaką oferują nam Wyspy Kanaryjskie – to wszystko sprawia, że Wyspy Kanaryjskie, to wymarzony kierunek na wakacje. Sami zastanawiamy się czy tej zimy nie wybrać się na którąś z wysp.

W dobie pandemii, gdzie możliwość swobodnego podróżowania jest mocno ograniczona, a wiele krajów jest nadal niedostępnych lub trudno dostępnych dla turystów (jak np. Izrael, który też jest fajnym pomysłem na zimowy wypad, bo możemy cieszyć się słońcem, a lot jest w miarę krótki). Wyspy Kanaryjskie są doskonałym kierunkiem na spędzenie wakacji zarówno latem, jak i w miesiącach zimowych. Jedną z najciekawszych krajobrazowo naszym zdaniem wysp jest Lanzarote. Odwiedziliśmy tą wyspę parę lat temu i urzekła nas bez reszty. Poznajcie największe atrakcje Lanzarote. To świetny kierunek na wakacje zimą, szczególnie teraz, kiedy ze względu na covidowe ograniczenia, zdecydowanie trudniej wybrać się do Tajlandii, na Bali, czy do Indii.

atrakcje_Lanzarote

Jak dostać się na Lanzarote (oraz inne Wyspy Kanaryjskie)?

By móc podziwiać atrakcje Lanzarote, najpierw musimy się jakoś dostać na wyspę. Za każdym razem, gdy wybieramy się na którąś z Wysp Kanaryjskich, zastanawiamy się, czy lepiej lecieć na własną rękę, czy z biurem podróży.

Jeśli chodzi o lot na własną rękę, to w naszym przypadku w grę wchodzi głównie wylot z Berlina, skąd siatka połączeń na Wyspy Kanaryjskie jest bardzo rozbudowana, ceny lotów zdecydowanie niższe, niż w przypadku wylotów z Polski, a dojazd na lotnisko z Poznania jest szybszy niż np. do Warszawy czy Modlina.

O ile uwielbiamy podróże na własną rękę, to jednak w przypadku lotów na Wyspy Kanaryjskie najczęściej decydujemy się na ofertę z biura podróży.

Szczególnie w obecnych skomplikowanych czasach lepiej jest skorzystać z oferty biura podróży, które oferuje loty bezpośrednio z Poznania bez konieczności dojazdu na lotnisko w innym kraju, co jest istotne mając na uwadze ciągle zmieniające się na świecie obostrzenia. Niejednokrotnie przeliczaliśmy czy taniej wyjdzie lot na własną rękę (zakładając, że uda nam się upolować loty w promocji, czyli za około 100 EUR w dwie strony nie wliczając w to bagażu), czy z biurem podróży. Za każdym razem wychodziło nam, że koszt takiego wypadu na własną rękę i z biura podróży jest zbliżony. Z kolei komfort wylotu z lotniska zlokalizowanego 5 km od domu jest niepodważalnym argumentem przepowiadającym na korzyść biura podróży. Szczególnie, gdy podróżuje się z małymi dziećmi.

Największe atrakcje Lanzarote

Ta stosunkowo niewielka wyspa zachwyca swoim księżycowym krajobrazem, który jest tu najbardziej surowy spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Jakie są największe atrakcje Lanzarote? Co warto zobaczyć na księżycowej wyspie? Tutaj lista atrakcji jest długa i urozmaicona na tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wulkany

Cały archipelag wysp Kanaryjskich to wyspy pochodzenia wulkanicznego. Na Lanzarote widać to bardzo mocno. W każdym zakątku wyspy widać pozostałości po wygasłych wulkanach. Wiele z nich można zobaczyć z bliska urządzając sobie trekking po wyznaczonych szlakach. Trasy nie są zbyt wymagające dlatego praktycznie każdy może wybrać się na taki spacer po wulkanie.

Nam będąc na Lanzarote udało się wejść na Montana Roja – wygasły wulkan w okolicach Playa Blanca, skąd rozpościerał się przepiękny widok na całą okolice oraz na położoną nieopodal Fuerteventurę.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Innymi wulkanami, które odwiedziliśmy podczas naszego pobytu na wyspie były Montana Colorada i położona nieopodal Caldera el Cuervo. Obie trasy były raczej niewymagające, prowadziły po względnie płaskim terenie, co powodowało, że spacer wśród wulkanów był naprawdę przyjemny.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Księżycowe krajobrazy

 Podróżując po Lanzarote można poczuć się, jakbyśmy przemierzali inną planetę. Księżycowe krajobrazy najlepiej podziwiać w Parku Timanfaya, który bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Lanzarote.

Parku nie można niestety zwiedzać samodzielnie. Samochód trzeba zostawić na parkingu, a w dalszą podróż po parku zabiera nas autokar. Już sama droga do Parku położonego w sercu wyspy jest wyjątkowa, ponieważ wszędzie aż po horyzont rozpościera się charakterystyczna czarna ziemia i wyrastające stożki wulkanów.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Piękne widoki

Lanzarote to przede wszystkim wulkany. Jednak nie należy zapominać też o przepięknych nadmorskich krajobrazach. Będąc na wyspie koniecznie trzeba odwiedzić El Golfo. To zielone jeziorko położone przy samym brzegu oceanu przyciąga tłumy turystów i jest bez wątpienia jednym z symboli wyspy. Wybierając atrakcje Lanzarote, nie zapomnijcie dopisać tej pozycji do swojej listy.

atrakcje_Lanzarote

Niedaleko El Golfo możemy podziwiać inną atrakcje wybrzeża. Los Hervidores to uformowany przez lawę fragment wybrzeża. Warto udać się tutaj na krótki spacer po okolicy, by móc podziwiać tę niesamowitą formacje skalną.

atrakcje_Lanzarote

Jeden z bardziej spektakularnych widoków na Lanzarote możemy zobaczyć udając się na samą północ wyspy, gdzie znajduje się punkt widokowy Mirador del Rio. Rozpościera się z niego widok na wyspę La Graciosa.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Saliny

Kiedy zdecydujemy się odwiedzić zachodnie wybrzeże wyspy w okolicach El Golfo i Los Hervidores, możemy przy okazji odwiedzić saliny. To największe saliny wysp Kanaryjskich. Co ciekawe, nadal wydobywa się w nich sól metoda naturalną, w sposób praktycznie  niezmienny od ponad 100 lat

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Plaże

Lanzarote to nie jest wyspa dla miłośników szerokich, piaszczystych plaż, których najwięcej znajdziemy na Fuerteventurze. Jednak nie brakuje tutaj mniejszych i bardzo urokliwych małych skrawków plaż schowanych gdzieś pomiędzy tym księżycowym krajobrazem.

Na południu wyspy do takich należą Playa Dorada oraz Playa Flaminga. Obie, choć niewielkie, to bez wątpienia urokliwe. Swojego rodzaju osobliwością jest też Playa del Janubio położona niedaleko salin. Jest to dość długa plaża z czarnego wulkanicznego piasku i kamieni.

 

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Winnice na wulkanicznej glebie

Jedną z większych atrakcji Lanzarote znajdziemy w regionie La Geria. Jest to miejsce unikatowe w skali światowej, gdzie na wulkanicznej glebie uprawia się winorośle. Na olbrzymich połaciach surowej wulkanicznej ziemi w wykopanych lejach sadzone są pojedyncze winorośle. Taki unikatowy sposób uprawy ma pomóc w zatrzymaniu wody oraz ma chroni przed silnym wiatrem.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Urokliwe miasteczka

Lanzarote to nie tylko przyroda, ale też rozsiane po całej wyspie urokliwe miasteczka i wioski ukryte wśród wulkanicznych krajobrazów. Białe domki malowniczo kontrastują z czarną ziemią, która wszystko otacza. Jednym z takich malowniczych miasteczek wartych odwiedzenia jest Mancha Blanca. W centralnej części tego malutkiego miasteczka stoi kaplica Matki Bożej Dolours patronki wyspy.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Jardin de Cactus 

Wymieniając atrakcje Lanzarote nie sposób zapomnieć o umieszczonym w kraterze wulkanicznym ogrodzie kaktusów Jardin de Cactus. Miejsce to idealne jest na krótki spacer, podczas którego podziwiać można ponad 1000 rożnych odmian kaktusów. Ogród założył pochodzący z Lanzarote artysta Cesar Manrique, którego dzieła można zobaczyć także w innych częściach wyspy.

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Dzieła Cesara Manrique

W centrum wyspy, pomiędzy miejscowościami San Bartolome i Mozaga, możemy podziwiać inne dzieło tego słynnego kanaryjskiego rzeźbiarza i architekta – Monumento al Campesino, czyli Pomnik Rolnika. Wznosząca się na 15m rzeźba, oddająca cześć pracującym ciężko na polach rolnikom przyciąga uwagę. Rzeźba znajduje się na terenie Casa-Museo, czyli domu- muzeum. Na terenie muzeum składa się z kompleksu białych domków z zielonymi drzwiami i okiennicami, które nawiązują do typowej architektury wyspy.  W Casa-Museum zgromadzono rekwizyty związane z rolnictwem i życiem na wsi.

 

atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote
atrakcje_Lanzarote

Tekst powstał przy współpracy z biurem podróży Itaka

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin