ksiązki_dla_dzieci
Ciekawe książki dla dzieci – nowości w dziecięcej biblioteczce #10
12 października, 2022
tel_aviv
Tel Aviv na własną rękę – informacje ogólne, nocleg.
22 listopada, 2022

Nasze ulubione gry planszowe z podróżniczym motywem w tle

gry_planszowe_z_podrozniczym_motywem

Podróże to nasza ogromna pasja, jednak tak jak każdy większą część roku siedzimy w domu i żyjemy codziennym życiem. Staramy się realizować w nim swoje większe i mniejsze pasje i wciągać w nie dzieci. Na co dzień jeździmy więc na krótkie wycieczki po okolicy, a także gramy w planszówki – które, trochę jak podróże – pomagają oderwać się od codziennych obowiązków i przenieść do innego świata. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić kilka fajnych gier planszowych, z podróżniczym motywem w tle – takich jak: Wsiąść do pociągu, Jaipur, Brass Lancashire i Łąka, do których zawsze z przyjemnością zasiadamy.

gry_planszowe_z_podrozniczym_motywem

Wsiąść do pociągu. Europa.

Wsiąść do pociągu” to seria familijnych gier planszowych, w których budujemy połączenia kolejowe w różnych stronach świata – w zależności od tego, którą wersję gry posiadamy. 

W grze „Wsiąść do pociągu. Europa” podróżujemy po krajach europejskich i wznosimy t rasy kolejowe łączące ze sobą poszczególne miasta, wsiadamy na promy, budujemy dworce i pokonujemy tunele. Na początku gry każdy gracz otrzymuje 4 karty różnokolorowych wagoników oraz 4 karty z zadaniami do wykonania – są to bilety z trasami, które trzeba zrealizować, aby otrzymać punkty zwycięstwa. Punkty możemy też dostać za zrealizowanie najdłuższej trasy. Trasy budujemy stawiając na mapie Europy wagoniki w swoim kolorze. Żeby zbudować trasę musimy posiadać na ręce odpowiednią ilość kart wagoników w danym kolorze.

Wsiąść do pociągu. Europa to pięknie wydana gra dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Zasady łatwe do zrozumienia, a rozgrywka zajmuje od 30 do 60 minut. Gra zapewnia świetną rozrywkę dla całej rodziny, przy okazji, można podszkolić się trochę z geografii.

gra_wsiasc_do_pociagu
gra_wsiasc_do_pociagu

Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż

Gra Wsiąść do pociągu doczekała się też wersji dla dzieci, gdzie i tak łatwe zasady są jeszcze uproszczone. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia, ale ze spokojem zagra w nią ogarnięty pięciolatek. Zarówno na planszy – mapie Europy, jak i na biletach (zadaniach do wykonania) przy każdym kraju oprócz jego nazwy znajduje się też charakterystyczna dla danego kraju ilustracja, żeby dzieciom, szczególnie tym, które nie umieją jeszcze czytać, łatwiej było rozróżnić kraje. Celem gry jest jak najszybsze zrealizowanie sześciu biletów. Długość rozgrywki również dostosowana jest do najmłodszych graczy – zajmuje ona bowiem 15 do 30 minut.

gra_wsiasc_do_pociagu
gra_wsiasc_do_pociagu
gra_wsiasc_do_pociagu

Jaipur

Jaipur to pięknie ilustrowana gra karciana dla dwóch osób, która przenosi nas do Indii. To jedna z naszych ulubionych gier, ze względu na bardzo łatwe zasady, szybki set up (nie trzeba rozkładać setek elementów, co często zajmuje sporo czasu) oraz krótką rozgrywkę, co przy dwójce małych dzieci jest niezwykle istotne. W grze handlujemy towarami takimi jak złoto, diamenty, srebro, tkaniny, przyprawy, skóry i wielbłądy sprzedając je za indyjskie rupie. Na koniec każdej rundy, gracz który jest bogatszy zdobędzie pieczęć uznania. Wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie dwie pieczęcie. Łatwa, szybka, ale wymagająca myślenia gra – taki właśnie jest Jaipur.

gra_jaipur

Brass. Lancashire

Można powiedzieć, że w trochę podobnym do Wsiąść do pociągu klimacie jest gra Brass Lancashire, jest to jednak dużo bardziej zaawansowana gra ekonomiczna. Tu również budujemy połączenia kolejowe i kanały rzeczne pomiędzy miastami. Tym razem przenosimy się jednak do XIX-wiecznej Anglii, gdzie rozwijamy zakłady przemysłowe, podejmujemy trudne decyzje strategiczno-ekonomiczne.  To jedna z naszych ulubionych gier planszowych, wyciskających siódme poty z komórek mózgowych. Jak na tak zaawansowaną grę rozgrywka jest względnie krótka i zajmuje około godziny.

Brass_Lancashire
brass_lancashire

Łąka

Łąka to przepięknie ilustrowana gra rodzinna, w której wcielamy się w rolę obserwatora przyrody. Podczas spaceru i kontemplacji przyrody, poszukujemy nowych gatunków roślin, zwierzą i innych przyrodniczych ciekawostek, a spotkanie jednego gatunku, pozwala nam na dostrzeżenie innego, który jest z nim powiązany. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobędzie najwięcej punktów z zaobserwowanych gatunków zwierząt i roślin, krajobrazów i pamiątek zebranych podczas wycieczek. Łąka to gra o stosunkowo łatwych zasadach, dla 1-4 graczy w wieku od 10 lat. Rozgrywka zajmuje około 1-1,5 godziny.

gra_łaka

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem zewnętrznym

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin