kroniki_zamku_avel
Kroniki Zamku Avel – świetna gra dla całej rodziny
25 lipca, 2022
gry_planszowe_z_podrozniczym_motywem
Nasze ulubione gry planszowe z podróżniczym motywem w tle
14 października, 2022

Ciekawe książki dla dzieci – nowości w dziecięcej biblioteczce #10

ksiązki_dla_dzieci

Opowiem Ci mamo co robi moje ciało

To kolejna część lubianej przez dzieci serii „Opowiem Ci mamo ..” Z tej części dzieci dowiedzą się sporo na temat swojego ciała. Temat na pewno zainteresuje najmłodszych czytelników. Na nurtujące ich pytania odpowiadać będą Miłka i Staś. Dzieci z książki dowiadują się jak zbudowany jest człowiek, do czego służą poszczególne narządy oraz zmysły. W książce poruszony jest też temat zdrowego odżywania i aktywności fizycznej. Wszystkie informacje przeplatane są zagadkami i łamigłówkami, co zachęca dzieci do aktywnego uczestniczenia w lekturze. Książka jest pięknie wydana i bogato ilustrowana.

opowiem_ci_mamo_co_robi_moje_cialo
opowiem_ci_mamo_co_robi_moje_cialo

Pucio na wsi

Pucia żadnemu dziecku raczej przedstawiać nie trzeba. W najnowszej części serii Pucio i Misia wybrali się do dziadków na wieś, gdzie czeka na nich wiele przygód i atrakcji. Będą pomagać babci w ogrodzie, razem z dziadkiem podejrzą życie pszczół i zobaczą jak powstaje miód, pomogą przygotowywać konfitury, zajrzą do stajni i obory. A to tylko niektóre z atrakcji czekających na nich u dziadków na wsi. Tak jak poprzednie części, i ta na każdej rozkładówce zawiera ćwiczenia dla dzieci wspomagające mówienie. W książce znajdują się ćwiczenia zarówno dla dzieci młodszych – 2-3 letnich, jak i starszych – 3-6 letnich. Na początku książki znajdują się wskazówki dla rodziców, jak korzystać z książki, aby wspierać rozwój mowy dziecka, a na ostatnich dwóch rozkładówkach znajdziemy jeszcze więcej ćwiczeń.

Pucio_na_wsi
Pucio_na_wsi

Atlas Rekordów Świata

To wielkoformatowa książka dedykowana trochę starszym dzieciom. Znajdziemy w niej wiele ciekawostek dotyczących największych, najgroźniejszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie. Książka zabiera nas w podróż dookoła świata, poszczególne rozdziały podzielone są na kontynenty. Z książką zwiedzimy najgłębsze podziemne miasto na świecie, przejedziemy się najdłuższą linią kolejową, poznamy najbardziej śmierdzącą roślinę na świecie, czy  dowiemy się, która ryba porusza się z prędkością 130 km/h. Książka jest pięknie wydana i niezwykle wciągająca.

Atlas_rekordow_swiata
Atlas_rekordow_swiata
Atlas_rekordow_swiata

Co się kryje w kwiatku

To pięknie ilustrowana książka o tematyce popularno-naukowej dla dzieci. Tytuł ten na pewno zainteresuje wszystkie dzieci interesujące się przyrodą. Napisana jest prostym językiem i przybliża nam wiele ciekawych zagadnień o kwiatach. Mimo, że nie zawiera dużo tekstu, bo opiera się głównie na ilustracjach, to serwuje ogromną dawkę wiedzy! Z książki dowiemy się m.in. czym są kwiaty, jak powstają i jak są zbudowane i dlaczego są takie ważne oraz wiele ciekawostek z nimi związanych. Książka na pewno warta uwagi.

 

.

co_sie_kryje_w_kwiatku
co_sie_kryje_w_kwiatku

Superrobak

Kolejna książka autorstwa Juli Donaldson oraz Axela’a Schefler’a to niedługie humorystyczne opowiadanie o Superrrobaku, czyli dżdżownicy, która ratuje z różnych opresji wiele żyjących w ogrodzie zwierząt i jest dla nich prawdziwym super bohaterem. Kiedy wieść o chlubnych czynach superrobaka rozniosła się w świecie, zostaje on porwany na zlecenie starego jaszczura – złego czarownika. Czy przyjaciołom uda się uratować robaka?  Fabuła książki jest wciągająca i trzymająca w napięciu. Bardzo ładnie wydana i kolorowo ilustrowana ksiązka na pewno spodoba się wszystkim dzieciom. Jeśli czytaliście poprzednie tytuły autorów Superrobka, to książka ta powinna być obowiązkową pozycją na Waszej półce.

Elementarz. Moje Pierwsze czytanki

Książka Beaty Ostrowickiej to świetny tytuł dla dzieci, które rozpoczynają naukę czytania. Zawiera aż 80 krótkich czytanek o przygodach piątki przyjaciół: Antka, Lenki ,Ady, Julka i Krzysia. Czytając historyjki z ich udziałem dzieci będą stopniowo wchodzić w świat czytania.

Aby ułatwić dzieciom naukę, książka podzielona została na dwie części, które odpowiadają etapom nauki czytania. Pierwszy z nich składa się z najprostszych liter i wyrazów z uwzględnieniem zasady „Jak się pisze, tak się czyta”. Natomiast w drugim etapie pojawiają się już wszystkie litery alfabetu. Tutaj dziecko będzie uczyć się zgodnie z zasadą „Tak się pisze, a tak czyta”. Duża czcionka oraz barwne obrazki na pewno zachęcą każde dziecko do intensywnej nauki czytania.

Dzień rozbiórkowy na placu budowy

To już piąta cześć przygód ekipy sympatycznych maszyn budowlanych, które nasze dzieci uwielbiają. Tym razem maszyny za zadanie mają rozbiórkę opuszczonego starego budynku. Jak zawsze grupa przyjaciół z wielką ochotą bierze się do pracy. Książeczka oprócz pokazywania samego procesu rozbiórki przemyca wątek ekologiczny i przetwarzania powstałych odpadów. Pełna humoru książka, której osobom znającym serię reklamować nie trzeba.

Miejsce jest oznaczone jajkiem. Skunks i Borsuk 2.

To kontynuacja bestselleru o przygodach Skunksa i Borsuka autorstwa Amy  Timberlake. Książka dla dzieci w wieku 8+, jednak jak najbardziej można ją czytać z młodszymi dziećmi. Tak jak poprzednia część jest pełna humoru i przesłań. W tej części opowieści dwaj przyjaciele Skunks i Borsuk – tak bardzo różne od siebie postacie, wyruszają na wyprawę do miejsca zwanego Nieskończone Jezioro by zmierzyć się z przeszłością i odnaleźć nowy kamień do kolekcji minerałów Borsuka. Książka jest pozycją obowiązkową dla osób ,które czytały już poprzednią część przygód dwóch przyjaciół.

Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku odwadze i innych wartościach

To kolejna książka Grzegorza Kasdepke o sympatycznej Pani Miłce i jej przedszkolnych podopiecznych. Tym razem pani Miłka obawia się, że przed porodem nie zdąży porozmawiać z przedszkolakami o tak ważnym temacie jak wartości. Wpada więc na świetny pomysł, żeby stworzyć drużynę piłkarską, co pomoże jej wprowadzić dzieci w świat wartość. Każdy rozdział książki porusza oddzielny temat: uczciwość, problem, szacunek czy współczucie. Opowiadania pozwalają lepiej zrozumieć dziecku poruszane tematy w sposób zabawny i łatwo przyswajalny książka obrazuje np. czym jest odwaga jak i kiedy się ona w ludziach objawia. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy krótki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, dzięki któremu łatwiej będzie nam porozmawiać z dzieckiem na poruszane tematy.

Dojrzewanie Dziewczyny

Książka ,której autorką jest Lizzie Cox porusza problem dojrzewania dziewczynek. W lekki trochę humorystyczny sposób pokazuje i wyjaśnia na czym polega dojrzewanie, jakie zmiany zachodzą wtedy w ciele i jak radzić sobie z tymi procesami. Oprócz samego procesu dojrzewania porusza też takie tematy jak zdrowe odżywianie, postrzeganie własnego ciała, depresja, presja rówieśnicza czy cyberprzemoc. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich dziewczynek, które za jakiś czas będą wchodzić w etap dojrzewania.

Dojrzewanie Chłopaki

Analogicznie jak w wyżej opisanym tytule autorka Lizzie Cox wprowadza nas w świat dojrzewania chłopców. Znajdziemy tutaj opis problemów, z którymi spotka się dorastający chłopak i oczywiście poradę jak sobie z Tymi problemami radzić. Na końcu książki znajdziemy też mały słowniczek kluczowych dla książki zagadnień oraz mały poradnik dla rodziców.

Rodzicielstwo bez awantur

To tym razem tytuł dedykowany rodzicom. Książka autorstwa Daniel J. Siegel oraz Tina Payne Bryson pomaga w budowaniu pozytywnych relacji z dzieckiem. Mamy tutaj opisy sytuacji z którymi spotyka się każdy rodzić w swojej codzienności. Książa podpowiada jak prawidłowo radzić sobie z trudnymi sytuacjami, takimi jak np. wybuchy agresji u dzieci. Dowiemy się w jaki sposób łagodzić napięcia na linii rodzic – dziecko. Pełna wyczerpujących opisów oraz przeplatana komiksowymi ilustracjami książka powinna stanowić pozycję obowiązkową dla każdego rodzica chcącemu budować pozytywne relacje ze swoimi dziećmi.

Wspomnienia z planety Ziemia

Ta niezwykle wciągająca książka autorstwa Moniki Kamińskiej, znanej z książek o Kuku, zabiera nas w podróż do przyszłości. Wizja świata za 100 lat pokazana jest w zdecydowanie czarnych barwach. Na Ziemi nie da się żyć, a przemieszczać się po powierzchni można jedynie specjalnymi tunelami. Odpowiedzialnością za taki stan rzeczy obciążone są żyjące wcześniej pokolenia, których styl życia doprowadził do katastrofy ekologicznej. Główny bohater książki – Wojtek musi właśnie w takim ponurym świcie żyć i wierzyć, że kiedyś los ludzkości się odmienni. Jego największym marzeniem jest to, żeby móc wyjść z domu i móc odetchnąć świeżym powietrzem – bez zakładania kombinezonu ochronnego i konieczności przemieszczania się tunelami. Książka porusza w szerokim zakresie aspekt ekologiczny, zmusza czytelnika do refleksji nad naszym konsumpcyjnym stylem życia, stosunkiem do ochrony środowiska i tego, że nasze teraźniejsze życie będzie miało wpływ na przyszłość ziemi i przyszłych pokoleń.

Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek

Ta książka to zbiór 1051 łamigłówek. Na rozwiązanie każdej z nich mamy tylko minutę, dlatego warto intensywnie wytężyć szare komórki i spróbować podołać wyzwaniu. Książka składa się z dwóch części: „rozwiąż w minutę” i „zgadnij w minutę”, a celem obu jest stymulacja rozwoju umysłowego dziecka. Rozwiązując zadania i zagadki w książce dzieci ćwiczą swoją spostrzegawczość i uczą się logicznego myślenia. Zadania polegają m.in. na wyszukiwaniu różnych przedmiotów znajdujących się na obrazku, odnajdywaniu drogi w labiryncie, liczeniu i grupowaniu.

Grosz na szczęście. Jano i Wito uczą się mówić „sz”

To kolejna już odsłona dobrze znanej dzieciom serii o przygodach Jana i Wito. Książka nie tylko ćwiczy wymowę głoski ”sz”, ale również wprowadza w realia przedszkola. Tym razem towarzyszyć będziemy bowiem jednemu z braci – Wito podczas pierwszego dnia w przedszkolu. Zabawna fabuła i doskonale wpleciony wątek edukacyjny to coś, co bez wątpienia wyróżnia serie autorstwa Wioli Wołoszyn. A ilustracje Przemka Liputa dopełniają tę książkę. Jeśli w swojej biblioteczce macie już pozostałe części przygód Jana i Wito, gdzie chłopcy uczyli dzieci literek: „R”,”S” oraz „K” To ta część koniecznie musi się znaleźć na półce. A jeśli nie znacie poprzednich części to jest to świetna okazja by rozpocząć naukę wymowy z Janem i Wito.

Kuku i Rajtek sprzątają pokój

Kuku, tytułowy bohater staje przed nie lada wezwaniem. Żeby pobawić się ze swoim czworonożnym przyjacielem Rajtkiem, chłopiec musi posprzątać pokój, bo zwyczajnie zabrakło w nim miejsca na zabawę. Najnowsza część książki o przygodach Kuku, to książka aktywizująca – oprócz samego czytania, dzieci razem z Kuku będą liczyć i sprzątać klocki, wydawać dźwięki pojazdów, turlać piłkę, a nawet skakać wysoko. Książka na pewno spodoba się młodszym dzieciom.

Tatusiu czy dziesięć to dużo?

Książka dla młodszych dzieci odzwierciedlająca relacje rodzica z dzieckiem. Mały wilczek zadaje tacie z pozoru proste pytania, jednak odpowiedz na nie wcale nie wydaje się tak oczywista. Wilczek zadaje bardzo dużo pytań. Chce wiedzieć czy jest duży, puchaty, szybki? To tylko niektóre z pytań, które zadaje tacie. Ten cierpliwie odpowiada maluchowi zaczynając zawsze w ten sam sposób: „To zależy…” Zależy bowiem, co weźmiemy za punkt odniesienia. Jeśli porównamy małego wilczka z jeżem, to możemy powiedzieć, że jest on bardzo puchaty. Jednak kiedy porównamy sierść wilczka, do puszystego ogona wiewiórki, to sprawa wygląda inaczej. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Posiada ona tzw. refreny czyli powtarzające się przy każdej historyjce zdania w tym przypadku: „Tak już w życiu jest. Dokładnie tak a nie inaczej”. Książka pokazuje, że świat jest dość skomplikowany, jednak jest jedna rzecz, która jest niezmienna i nie zależy od innych czynników – jest to miłość taty wilka, do swojego dziecka. Niezależnie od tego, co się wydarzy, kocha go tak samo mocno. Warto nadmienić, że książkę zdobią przepiękne ilustracje Emilii Dziubak!

.

Szkoła Emocji  – Nieustraszeni

Nieustraszeni to bestsellerowa seria książek autorstwa Elsy Punset ma na celu edukację emocjonalną dzieci. Ma za zadnie pomóc dzieciom w podejmowaniu różnych decyzji, łatwiejszej adaptacji w świecie i lepszym zrozumieniu siebie. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami czterech pierwszych części, które ukazały się nakładem wydawnictwa Mamania.

Pierwsza z nich to „Nieustraszeni i wielki skok”. Jest to swego rodzaju wprowadzenie, gdzie poznajemy bohaterów opowiadania Alicje, Tadzia i psa Rocky’ego oraz mewę Florentynę ,która staje się przewodnikiem dzieci po emocjach. Dzieci biorą udział w Olimpiadzie emocji gdzie mają nauczyć się jak radzić sobie ze strachem.

„Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu” to druga część serii w ,której poznani już przez nas bohaterowie trafiają na biegun południowy, gdzie biorą udział w akcji ratowania zgubionych odkrywców. Jest to oczywiście część Olimpiady emocji i tym razem chodzi o poznanie własnej wartości i swoich mocnych stron.

W trzeciej części „Nieustraszenie i tajemnica dinozaura” w dzieci trafiają wraz mewą Florentyną do muzeum gdzie mają nauczyć się jak radzić sobie z gniewem i złością, z którymi dzieci do tej pory sobie nie radziły.

W czwartej części: „Nieustraszeni i przygoda w latarni Morskiej” dzieci stają naprzeciw kolejnemu wyzwaniu. Maja za zadanie zastąpić latarnika, by statki podczas burzy mogły bezpiecznie żeglować. Nasi bohaterowie będą musieli nauczyć się jak ważna jest współpraca i w jaki sposób pomaga nam osiągnąć wyznaczone cele.

Seria o Nieustraszonych to świetna lektura, która oprócz barwnej fabuły uczy dzieci jak rozpoznawać i radzić sobie z emocjami jakie każdemu towarzyszą. Oprócz walorów merytorycznych książeczki są bardzo ładnie wydane i barwnie ilustrowane, co na pewno jeszcze bardziej zachęci dzieci by po nie sięgnąć. Nasze dzieciaki uwielbiają tę serię i zawsze słuchają z wypiekami na twarzy.

W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada.

Ta pięknie ilustrowana książka to istne kompendium wiedzy na temat deszczu i nie tylko! Dowiemy się z niej jak powstaje deszcz, co zrobić gdy burza zastanie nas w mieście, a co gdy nad jeziorem czy w górach. Dowiemy się jakie skutki mają zmiany klimatyczne, po co zbierać deszczówkę i do czego mogą doprowadzić zbyt obfite opady deszczu. To tylko niektóre zagadnienia poruszane w tej niezwykle ciekawej książce.

 

Książki do recenzji otrzymaliśmy od Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz od Wydawnictwa Mamania

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin