Bułgaria samochodem – atrakcje mniej znane. Pomysł na roadtrip. Propozycja noclegów.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Bułgaria kryje mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc. Wciąż jest krajem nieodkrytym turystycznie. Cała masowa turystyka skupia się bowiem na wybrzeżu. I o ile wybrzeże Bułgarii bez wątpienia jest przepiękne i warte odwiedzenia, to jednak najciekawsze miejsca ukryte są w głąb kraju, daleko od morza. Stąd też, niewielu turystów tam dociera. Jeśli więc wciąż nie masz jeszcze planów na wakacje, to może warto zastanowić się nad tym kierunkiem.

bulgaria_atrakcje

Bułgaria samochodem

Najlepszym sposobem na odkrycie Bułgarii jest road trip. Najciekawsze miejsca są bowiem od siebie dość znacznie oddalone, a często wręcz ukryte gdzieś pośrodku niczego, z dala od większych miast.

Można pojechać do Bułgarii samochodem z Polski, tak jak my uczyniliśmy dwukrotnie. Jest to najlepsza i najtańsza opcja jeśli podróżujemy w kilka osób (wtedy koszty rozkładają się). Można też polecieć samolotem i wynająć auto na miejscu.

Samochód daje nam ogromną niezależność i pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie. Dlatego też jest to nasz ulubiony środek transportu. Więcej o zaletach podróżowania samochodem pisaliśmy TU.  Z kolei teraz, kiedy podróżujemy z dzieckiem, a za chwilę z dwójką – jest to zdecydowanie najbardziej dogodny i komfortowy środek transportu. Wszystko mamy pod ręką i na czas wyjazdu auto robi za nasz dom. Podsumowując – jeśli chcecie odkryć Bułgarię, to zdecydowanie polecamy roadtrip.

 

Co warto zobaczyć w Bułgarii – najciekawsze miejsca, największe atrakcje

Cerkwie skalne w Iwanowie

Zespół cerkwi wykutych w skałach położony niedaleko wsi Iwanowo, to miejsce do którego raczej rzadko docierają turyści. Sami trafiliśmy tu trochę przez przypadek. Do cerkwi prowadzi wąska, boczna droga. Cerkwie zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich ściany zdobione są przez średniowieczne freski i malunki naskalne. Choć naszym zdaniem, warto tu przyjechać, nie tylko po to, by zobaczyć wykute w skałach świątynie. Na nas chyba większe wrażenie zrobiła oszałamiająca przyroda i głucha cisza jaka panowała dookoła. To jedno z niewielu miejsc, które zrobiło na nas tak piorunujące wrażenie.  Więcej zdjęć i relację z Iwanowa znajdziesz tu .

Ciekawe noclegi w okolicy

bulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcje

Jaskinia Djevetashka

Jaskinia Djevetashka swoją niezwykłość zawdzięcza kilku otworom, przez które dostaje się światło dzienne. W magiczny sposób oświetla ono jaskinię, co tworzy bajeczny wręcz efekt. Więcej zdjęć i relację z tego miejsca znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe noclegi w okolicy:

Buzludja

Na szczycie góry Buzludja znajduje się budynek w kształcie spodka – dawna świątynia komunizmu. Budynek od upadku komunizmu w 1989 roku stoi opuszczony. Nieco już podniszczony, robi jednak ogromne wrażenie. Szkoda, że nie można wejść do środka. Naszą fotorelację z tego miejsca znajdziesz tu.

 Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcje

Skalne grzyby w Beli Plast

Inne ciekawe formacje skalne możemy spotkać na obrzeżach miasteczka Beli Plast, na południu Bułgarii. Tutejsze twory przypominają wyglądem ogromne grzyby, sięgające 2,5 m wysokości.

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcje

Cudowne mosty

Chudnite mostowe to dwa ogromne, niezwykle piękne, naturalne mosty. Kiedyś znajdowała się tu jaskinia, utworzona przez destrukcyjną aktywność rzeki. Wraz z upływem czasu jaskinia uległa częściowemu zawaleniu, tworząc cudowne mosty. Większy z nich ma prawie 100 m długości i nadal płynie w nim rzeka. Składa się z trzech łuków. Mniejszy z mostów ma 60m długości, a woda płynie tu tylko w czasie deszczów. W okolicy można zatrzymać się na dłużej, bo to świetna baza wypadowa w góry Rodopy.

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcje

Melnik

To najmniejsze miasto Bułgarii jest zarazem jednym z najpiękniej ulokowanych. Położone jest w kanionie u stóp pasma górskiego Pirin i otoczone przez piaskowce. Leży nieopodal granicy z Grecją, a więc z dala od Wybrzeża Morza Czarnego. I właśnie dlatego jest często pomijane przez odwiedzających ten kraj gości. Jednakże to niewielkie, urokliwe miasteczko, jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Oprócz bajecznych widoków, słynie również z produkowanego w tym regionie wina o takiej samej nazwie – Melnik. W licznych sklepikach w centrum możemy zdegustować i kupić ten wywodzący się z Bułgarii trunek.

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcje

Piramidy Stoba

Będąc w Monastyrze Rylskim, warto odwiedzić inne mniej znane, a równie godne odwiedzenia miejsce. Piramidy Stoba to formacje skalne położone nieopodal wsi Stob. Już sam spacer od parkingu do piramid jest sporą atrakcją. Wąskie, chwilami dosyć strome ścieżki, prowadzą do miejsca skąd rozpościera się wspaniały widok na to niesamowite dzieło natury. Przypominające piramidy formacje rozciągają się na zboczach pobliskich wzgórz i pagórków. Miłośnikom natury to miejsce przypadnie na pewno do gustu.

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcje

Monastyr Rylski

Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Bułgarii. Ten stosunkowo niedawno wybudowany obiekt sakralny przyciąga rzesze turystów odwiedzających południowo-zachodnią Bułgarię. Położony jest w Kotlinie masywu gór Riła i otoczony warownym murem, który nadaje mu wygląd twierdzy. Zdobiony licznymi freskami kompleks klasztorny stał się na przestrzeni lat swego rodzaju symbolem państwa bułgarskiego.

Ciekawe noclegi w okolicy:

 bulgaria_atrakcje bulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcje

Oczy Boga

Jaskinia Prohodna potocznie  nazywana jest „Oczami Boga”. Nazwa bierze się od dwóch otworów w sklepieniu w kształcie oczu. W dzień dostaje się przez nie światło słoneczne, które w niezwykły sposób oświetla jaskinię. Z kolei w nocy można podziwiać rozgwieżdżone niebo. W tym wpisie znajdziesz relację i więcej zdjęć z jaskini.

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcje

Bełogradczik

Monumentalna twierdza Kaleto położona jest bajecznie pośród fantazyjnych tworów skalnych. To właśnie Bełogradczik – skalne miasto położone w północno-zachodniej części Bułgarii, niedaleko granicy z Serbią i Rumunią. Nie bez powodu Bełogradczik, uznany jest za jedno z ładniejszych miast skalnych na świecie. Jeśli zainteresowało Cię to miejsce, to więcej informacji i zdjęć znajdziesz tu

Ciekawe noclegi w okolicy:

bulgaria_atrakcjebulgaria_atrakcje

Wybrzeże Bułgarii

Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z relaksem, to proponujemy odpoczynek na wybrzeżu. Możesz zatrzymać się na przykład w Złotych Piaskach, gdzie znajdziesz piękne i długie plaże. Prz tym jest to jednocześnie dobra baza wypadowa. Możesz więc zwiedzić najciekawsze miejsca, których na wybrzeżu jest całkiem sporo.  Nie będziemy ich tu jednak opisywać, a zainteresowanych odsyłamy do tego wpisu🙂

 

Proponowana trasa

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZkJTJGZW1iZWQlM0ZtaWQlM0QxOXRxb3pOZXBxWnlUZWk4ekZFWXoySVgwaGRweEJhSTMlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjY0MCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ4MCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”][/vc_column][/vc_row]

Może zainteresują Cię inne wpisy?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin