bulgaria_atrakcje
Bułgaria samochodem – atrakcje mniej znane. Pomysł na roadtrip. Propozycja noclegów.
Kwiecień 23, 2019
ateny_plaze
Ateny – plaże zamiast zabytków? Najładniejsze plaże niedaleko Aten.
Maj 15, 2019

Piraci 7 mórz – gra planszowa z podróżniczym motywem w tle

piraci_7_morz

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kolejną ciekawą grę planszową, z podróżniczym motywem w tle – Piraci 7 mórz.

piraci_7_morz

Piraci 7 mórz – co to za gra?

Piraci 7 mórz, to bardzo ciekawa przygodowa gra rodzinna. W grze wcielamy się w rolę piratów i wypływamy na 7 mórz w poszukiwaniu przygody i cennych łupów. Zbieramy flotę, napadamy na inne statki i łupimy je z cennych dóbr, takich jak kawa, rum czy owoce. Gdy dobijemy do portu możemy sprzedać  wartościowe łupy, w zamian za które otrzymujemy skrzynie pełne złota.

Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 9 lat. Rozgrywka według informacji na pudełku trwa około 60 minut, jednak w praktyce, często trochę dłużej.

piraci_7_morzpiraci_7_morz

Pierwsze wrażenie

Piękne ilustrowana gra w metalowym pudełku

Na uwagę zasługuje wykonanie gry – całość jest pięknie ilustrowana (mamy słabość do takich gier! Spójrzcie zresztą na ostatnią recenzję gry Domek – w to chce się grać, od pierwszego spojrzenia!) i schowana do metalowego pudełka, które wykorzystywane jest w trakcie rozgrywki. Jedna część pudełka zamienia się w morze, na którym odbywają się walki statków (za statki służą kostki do gry). Na spodzie pudełka znajduje się z kolei plansza pomocnicza, z torem punktacji.  Wypraska mogłaby być lepiej dostosowana, bo elementy gry mieszczą się w nim na styk.

Nie tak zawiłe reguły, jak się początkowo wydaje.

Wbrew pozorom po pierwszym przeczytaniu instrukcji, reguły gry są bardzo proste. Początkowo wydawały nam się zawiłe, ze względu na sporą liczbę postaci do wyboru, z których każdy wykonuje inny ruch. Jednak wszystko się wyjaśnia w trakcie pierwszej rozgrywki. Pod koniec pierwszej gry wiemy już która postać odpowiada za jaki ruch i jakie ma przywileje.

My wydrukowaliśmy sobie drugi egzemplarz instrukcji, tak żeby każde z nas mogło mieć dostęp do opisu postaci, rytuałów i klątw. Na początku bardzo ułatwiło nam to rozgrywkę (szczególnie tę pierwszą, bo w kolejnych już coraz rzadziej sięga się do instrukcji).

Ciekawy mechanizm walk na morzu

W grze występuje bardzo ciekawy mechanizm walk na morzu. W statki wcielają się sześciokątne kostki. Walka polega na rzucie kostkami na planszy morza, które znajduje się w blaszanym pudełku. Walczą ze sobą statek korsarza i kupca, które znajdują się najbliżej siebie. Ten statek, który ma większą siłę wygrywa. W przypadku zrównania sił, oba statki toną.

Jeśli mamy problem z określeniem, które statki znajdują się najbliżej siebie i walczą ze sobą, używamy załączonej do gry linijki.

piraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morzReguły

W grze w każdej rundzie wykonujemy tylko 2 ruchy:

 • Wybieramy jedną z 7 postaci
 • Wykonujemy akcję przypisaną do postaci

 

Do wyboru mamy następujące postacie:

 • Cieśla okrętowy – możemy zakupić do 10 swoich statków. Płacimy skrzyniami
 • Gubernator – przemieniamy się w korsarza pływającego pod banderą jednego z 4 krajów i za darmo odzyskujemy wszystkie swoje statki z rezerwy. Jednak gdy w fazie Kapitana napadniemy na konwój swojego kraju, otrzymamy żeton czaszki, który da nam ujemne punkty na koniec gry
 • Kapitan – napadamy na konwój (z kart przygód na ręce musimy zagrać kartę konwoju). Wysyłamy swoje statki do walki na morzu. Każdy nasz statek który wygra może złupić cenne dobra – kawę, rum, owoce lub talizmany. Te które przegrają – toną i nie możemy z nich korzystać, dopóki nie odzyskamy ich z pomocą Cieśli Krętowego lub Gubernatora.
 • Wyspiarka – odwiedzamy nowy port (z kart przygód na ręce musimy zagrać kartę portu). Karta portu informuje na jakie dobra jest największy popyt i możemy sprzedać je w najwyższej cenie (dotyczy to fazy Kupca).
 • Szaman –rzucamy klątwę na wszystkich graczy, w tym na siebie (z kart przygód na ręce musimy zagrać kartę klątwy).
 • Kupiec – możemy sprzedać dobra, które wcześniej złupiliśmy na morzu. W zamian otrzymujemy skrzynie. W celu sprzedaży dóbr udajemy się do portu. Za każdy towar otrzymamy 1 skrzynię. Jednak gdy w porcie jest zwiększony popyt na dane dobro, a my sprzedamy co najmniej 3 sztuki tego dobra, to otrzymujemy wyższą cenę – 2 lub 3 skrzynie za każda sztukę dobra.
 • Kartograf – dobieramy kartę przygód.

 

Kiedy tylko jeden gracz wybrał daną postać, to korzysta z przypisanych do tej postaci przywilejów, np. kartograf zamiast jednej karty przygód, dostaje dwie.

Niektóre postacie – Cieśla okrętowy, Gubernator, Kupiec i Kartograf, dają nam możliwość odprawienia rytuałów, za które płacimy odpowiednią liczbę zdobytych wcześniej yin-yangów. W zamian możemy sprawić, że część z naszych statków będzie niezatapialna, albo będą miały powiększoną ładowność. Możemy też wynegocjować lepsze ceny na złupione dobra.

 

Koniec gry

Kiedy jeden z graczy spośród kart przygód wyciągnie kartę ostatniej rundy, gracze mają jeszcze 3 rundy, po czym gra się kończy. Następuje moment sprzedaży posiadanych dóbr, a następnie podliczenia punktów (dodatnich i ujemnych). Wygrywa ten, kto uzbierał najwięcej punktów zwycięstwa, czyli skrzyń.

Reguły gry zostały bardziej szczegółowo przedstawione na tym filmie.

Instrukcję można pobrać ze strony Wydawnictwa Rebel.

piraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morzpiraci_7_morz

Podsumowanie:

Piraci 7 mórz, to lekka i przyjemna gra przygodowa. Nie jest to typowo mózgożerna ciężka gra strategiczna, czy ekonomiczna, w której ruchy trzeba planować z dużym wyprzedzeniem. W grze dużo zależy od tego co wypadnie na kostkach, oraz jakie karty wyciągniemy.

Plusy

 • Pięknie ilustrowana
 • Jakość wykonania
 • Ciekawy pomysł
 • Gra z klimatem
 • Łatwe reguły, choć po pierwszym przeczytaniu instrukcji wydają się zawiłe.

Minusy

 • Trochę za długa rozgrywka
 • Irytujące jest mierzenie odległości między statkami linijką
 • Wypraska mogłaby być lepiej dostosowana do elementów gry, bo ledwo da się je upchnąć
 • Spora losowość (kostki + karty)

Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Dodaj komentarz

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin