ateny_plaze
Ateny – plaże zamiast zabytków? Najładniejsze plaże niedaleko Aten.
15 maja, 2019
Zabytkowe dęby i kwitnący rzepak w Majątku Rogalin
18 maja, 2019

Reykholt – gra planszowa z motywem Islandii w tle

Reykholt_gra

Islandia to jedno z naszych podróżniczych niespełnionych jeszcze marzeń. Kiedy usłyszeliśmy więc, że ma ukazać się gra z Islandią w tle – wiedzieliśmy, że musimy w nią zagrać! Gdy naszym oczom ukazała się pięknie ilustrowana, klimatyczna okładka gry Reykholt oraz jej komponenty – drewniane znaczniki warzyw, oraz bajeranckie skrzynki do ich przechowywania – chęć zagrania wzrosła jeszcze bardziej. Czy robiąca wrażenie zawartość pudełka przełożyła się na fun z rozgrywki? Czy warto było sięgnąć po Reykholta od Portal Games?

Reykholt_gra

Warzywa na Islandii?

Reykholt to najnowsza gra Uwe Rosenberga, który znany jest z takich planszówkowych hitów jak Agricola, czy Kawerna. Pan Rosenberg bardzo upodobał sobie tematykę rolnictwa i nie inaczej jest w przypadku Reykholta. W grze przenosimy się na Islandię, gdzie uprawiać będziemy warzywa: pomidory, sałatę, kalafiora, marchewkę i grzyby. Czyż nie oryginalny pomysł? Islandia raczej kojarzy się z zimnem i malowniczymi krajobrazami, gejzerami czy zorzą polarną, ale nie z rolnictwem. A jeśli już, to może jakaś hodowla zwierząt – w końcu na Islandii żyje podobno cztery razy więcej owiec niż ludzi. Skąd więc warzywa na Islandii? Okazuje się, że nawet w tak zimnym kraju jak Islandia, można uprawiać warzywa – pozwala na to wykorzystanie w szklarniach energii geotermalnej. Niemożliwe nie istnieje.

Z uprawy warzyw słynie szczególnie miasteczko Reykholt. W jednej ze szklarni – Friðheimar Greenhouse otwarto nawet restaurację, gdzie serwuje się potrawy z wyhodowanych na Islandii warzyw. Miejsce to szybko stało się popularną atrakcją turystyczną. Więcej informacji znajdziecie tu i tu.

Reykholt_gra

Reykholt – co to za gra?

W grze wcielamy się w rolę ogrodników uprawiających warzywa na Islandii. Konkurują ze sobą o wyhodowanie najlepszych warzyw oraz zaspokojenie apatytu głodnych turystów, którzy z każdym stołem oczekują coraz więcej.

Reykholt to ekonomiczna gra planszowa oparta na ulubionej mechanice Uwe Rosenberga – worker placement, czyli rozmieszczania robotników. Reguły gry są proste i łatwe do wytłumaczenia nowym graczom. Gra przeznaczona jest dla 1 do 4 graczy w wieku od 12 lat, jednak według społeczności najbardziej popularnego portalu dotyczącego gier planszowych – Board Game Geek – poradzą sobie z nią już 8-latki. Rozgrywka zamyka się w około godzinie. Reykholt to jeden z lżejszych tytułów od Pana Rosenberga. Świetnie nada się na wprowadzenie nowych, mniej doświadczonych graczy w świat planszówek.

Reykholt_graReykholt_graReykholt_graReykholt_gra

Pierwsze wrażenie

Jakość wykonania

Gra Reykholt jest bardzo ładnie wykonana. Piękne i klimatyczne ilustracje sprawiają, że już po pierwszym spojrzeniu na okładkę chce się w to zagrać. Jednak największe wrażenie robią bajeranckie skrzynki na warzywa. Można by po prostu znaczniki warzyw położyć obok planszy, jak w innych grach. Ale nie w Reykholcie – tu każde warzywo ma swoje miejsce, w specjalnie oznakowanej skrzynce. I właśnie te skrzynki robią największą robotę, to je kojarzymy z każdego zdjęcia z rozgrywki w Reykholta. Niby nic wielkiego, a robi bardzo pozytywne wrażenie.

 Jedyne do czego można się doczepić, jeśli chodzi o wykonanie gry, to brak wypraski w pudełku. Zawsze nas to irytuje, kiedy poszczególne elementy gry latają luźno w pudełku. W Reykholcie wszystkie elementy gry umieszczone są w strunowych woreczkach. I może i można trzymać warzywa w skrzynkach, jednak jeśli układamy gry na półce pionowo, to ten patent się nie sprawdzi.

Reykholt_graReykholt_gra

Reguły

Reguły gry są bardzo proste. Każdy z graczy otrzymuje kartę ze skróconym przebiegiem gry, co ułatwia rozgrywkę, a także wprowadzenie do gry nowych graczy.  Na plus oceniamy to, że akcje na planszy opisane są tekstowo, a nie tylko symbolami, jak w większości gier.

W grze mamy tylko jeden cel, a punkty zbiera się tylko na torze Zwiedzania. Gracz, który po siódmej rundzie osiągnie najdalszy stół na torze Zwiedzania – wygrywa. Mimo tak prostego systemu punktacji osiągnięcie celu nie jest jednak wcale proste.

Reykholt_gra

Wrażenia z rozgrywki

Skalowanie

Gra dobrze się skaluje. W dwie osoby gra się całkiem dobrze, na co niewątpliwie wpływa oddzielna plansza dla rozgrywki dwuosobowej, na której mamy okrojoną liczbę pól akcji do wyboru. Dla rozgrywki 3 i 4 osobowej mamy oddzielną planszę, przy czym grając w trzy osoby zasłaniamy część pól akcji.

Nie za ciężko

Gra Reykholt prezentuje raczej średnią półkę ciężkości. Nie jest to ciężkie, mózgożerne euro typowe dla Uwe. Mimo osadzenia fabuły gry na pięknej i mroźnej Islandii, klimat jest raczej słabo wyczuwalny, co jednak jest typowe dla gier euro.

Krótka kołderka, czyli myśl i planuj

Optymalizacja to słowo klucz w tej grze. Liczba dostępnych do wykonania akcji jest bowiem niewielka. Mamy 7 rund, w każdej po 3 ruchy do wykonania w fazie akcji, co daje 21 ruchów w trakcie rozgrywki. Musimy je więc dobrze zaplanować. Gra wymaga kombinowania i nie przeciąga się zbyt długo, przez co unikamy znudzenia rozgrywką, jak np. w Piratach 7 mórz.

Regrywalność

Zastanawiamy się czy większej liczbie odbytych rozgrywek nie popadniemy w schematyzm. Regrywalność gry poprawia jednak kilka zestawów kart usług. Jest to jednak jedyny zmienny element w grze. Zdecydowanie na plus oceniamy tryb przygody. Musimy przyznać, że nam ten wariant podszedł zdecydowanie bardziej niż standardowa rozgrywka.

Reykholt_graReykholt – reguły gry

Przygotowanie do gry

Rozłożenie gry nie zajmuje wiele czasu.  Aby zacząć grać, mamy do wykonania zaledwie kilka kroków:

 • Wybór strony planszy, w zależności od liczby graczy.
 • Przygotowanie kart szklarni dla odpowiedniej liczby graczy
 • Wybór 1 z 5 zestawów kart usług. Z wybranego zestawu losuje się 5 kart. Ułożenie w stosie grzyba, sałaty i pomidora. obok rozłożonych kart usług
 • Przygotowanie kafelków rundy
 • Umieszczenie znaczników warzyw w pięknie wykonanych skrzynkach
 • Dobranie 3 pionków pracowników, 1 menadżera oraz karty gracza w wybranym przez siebie kolorze.
 • Umieszczenie pionka menedżera na polu startowym toru Zwiedzania

Reykholt_graReykholt_graPrzebieg gry

Standardowa rozgrywka dla 2-4 osób składa się z 7 rund, a w każdej rundzie występują 4 fazy:

 • Czas pracy. Wysyłamy 3 naszych robotników do pracy, przydzielając ich do wybranych, niezajętych przez innych robotników pól akcji na planszy. W czasie pracy nasi robotnicy będą otrzymywać, sadzić i zbierać warzywa, a także budować nowe szklarnie, dobierać karty usług lub przesuwać się na torze Zwiedzania.
 • Czas zbiorów podczas którego zbieramy warzywa zasiane w naszych szklarniach. Z każdej szklarni zbieramy po jednym warzywie.
 • Czas zwiedzania – serwujemy dania turystom, odrzucając wymaganą liczbę warzyw. Przesuwamy Menedżera po torze zwiedzania. W każdej rundzie musimy wykorzystać jedną akcję bonusową, która polega na tym, że zamiast opłacić koszt w warzywach, pobieramy tyle warzyw, ile powinniśmy zapłacić.
 • Czas powrotu. Zabieramy wszystkich pracowników z planszy. Przekładamy kafelek rundy na kolejny oraz przekazujemy kartę Pierwszego Gracza

Tak w skrócie prezentują się reguły gry. Prawda, że proste? Diabeł tkwi jednak w szczegółach, bo mimo swojej prostoty, nie tak łatwo jest osiągnąć cel i zaspokoić gusta wymagających turystów. Swoje ruchy trzeba dobrze planować, tym bardziej, że mamy ich do wykonania niewiele w trakcie całej gry.

Szczegółową instrukcję znajdziecie na stronie Portal Games

Reykholt_graReykholt_graReykholt_graReykholt_graTryb przygody

To, co najbardziej przypadło nam do gustu w grze Reykholt, to tryb przygody. Urozmaica on rozgrywkę oraz nieco modyfikuje poziom trudności. W trybie przygody wybieramy do zrealizowania jeden z pięciu scenariuszy. Każdy z nich modyfikuje trochę zasady oraz ustala nowy cel gry. Tryb przygody wprowadza do rozgrywki także 12 kart Wydarzeń oraz nowe karty Usług.

Reykholt_gra

Podsumowanie

Reykholt nie należy do najcięższych tytułów. Gra świetnie się sprawdzi w szczególności dla początkujących graczy, którzy chcieli by zagrać w coś bardziej skomplikowanego, wymagającego myślenia i planowania. Zasady są łatwe, a czas rozgrywki niezbyt długi. W grze mamy bardzo ograniczoną liczbę ruchów do wykonania, więc muszą być one dobrze przemyślana i zaplanowane.

W pierwszej chwili trochę obawialiśmy się o to, że po kilku rozegranych rundach można popaść w schematyzm. Jednak regrywalność wzmacnia z jednej strony kilka talii kart usług do wyboru, z drugiej zaś dodatkowy tryb przygody.

Plusy:

 • Piękne wykonanie
 • Krótki czas rozgrywki
 • Dobrze działa zarówno rozgrywka dwuosobowa jak i w większym gronie
 • Proste reguły
 • Tryb przygody
 • Kilka talii kart usług urozmaica rozgrywkę

Minusy:

 • Obawy o popadanie w schematyzm
 • Gra raczej z lżejszej półki, więc zaawansowani gracze, czy fani cięższych tytułów Rosenberga, mogą czuć niedosyt

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin