Zabytkowe dęby i kwitnący rzepak w Majątku Rogalin
18 maja, 2019
Zdrowe przekąski idealne na spacer czy wycieczkę – 3 sprawdzone przepisy
30 maja, 2019

7 cudów świata – gra planszowa z motywem podróżniczym w tle

7_cudow_swiata_gra

Kontynuujemy nasz cykl wpisów o ciekawych grach planszowych z motywem podróżniczym w tle. Dziś przeniesiemy się do czasów starożytnych i odwiedzimy 7 miast. Weźmiemy udział w tworzeniu ich potęgi oraz w budowaniu cudów świata antycznego.

7_cudow_swiata_gra

7 Cudów Świata – co to za gra?

W grze 7 Cudów Świata od Wydawnictwa Rebel wcielamy się w przywódcę jednego z 7 starożytnych miast. Gromadzimy surowce, rozbudowujemy miasto, tworzymy kontakty handlowe, dążymy do zbudowania jednego z cudów świata, a to wszystko by stworzyć jak najpotężniejsze imperium.

7 cudów świata to planszowa gra strategiczna dla 2-7 osób w wieku od 10 lat. Reguły gry są bardzo proste i z łatwością można do gry wprowadzić nowych graczy. Gra toczy się przez 3 rundy, nazwane erami, a rozgrywka trwa około 30-40 minut. Pozostaje trochę niedosyt, gdyż wiele by się chciało zrobić, a nie starcza nam czasu, zasobów i pieniędzy.

7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra

Wrażenia z gry

Pierwsza rozgrywka

Po pierwszym zetknięciu się z instrukcją, nie same reguły, ale mnogość symboli, różnych rodzajów budowli wydawała się dość przytłaczająca. Pierwsza rozgrywka była dość chaotyczna, co chwilę spoglądaliśmy do instrukcji, jednak bardzo szybko zatrybiliśmy o co chodzi i za co zbiera się punkty. Wszystkie niezbędne do rozgrywki informacje zostały przedstawione w sposób intuicyjny w formie graficznej przedstawione na kartach.

Rozgrywka dwuosobowa

Początkowo trochę zniechęciło nas do gry to, że w rozgrywce dwuosobowej trzeba wprowadzić do gry wirtualnego gracza – tzw. wolne miasto. Jednak okazało się, że nie jest to jakoś wielce skomplikowane i w dwie osoby gra się całkiem nieźle. Gracze na zmianę przejmują kontrolę nad wolnym miastem. Jedyny minus, to że rozgrywka trwa trochę dłużej, bo musimy podjąć decyzję za siebie i za wirtualnego gracza.

 

Reguły

Na początku gry każdy z graczy otrzymuje po 3 monety. Gra toczy się przez 3 wieki. W każdym wieku gracze otrzymują po 7 kart z talii danej ery. Wybierają jedną z nich, a resztę przekazują sąsiedniemu graczowi.

Wybraną kartę gracz używa do wykonania jednej z trzech akcji:

 • Wystawienie budowli przedstawionej na karcie (musimy za to zapłacić odpowiednią ilość surowców. Jeśli ich nie posiadamy możemy je kupić od sąsiedniego miasta)
 • Ukończenie jednego etapu budowli cudu świata
 • Odrzucenie wybranej karty i zabranie z banku 3 monet

Po wykonaniu akcji gracz wybiera kolejną kartę (z tych otrzymanych od sąsiedniego miasta) i ponownie wykonuje jedną z trzech akcji. Powtarza się to przez 6 rund. Po zagraniu szóstej karty era kończy się. Nadchodzi czas rozstrzygnięcia konfliktów zbrojnych (porównanie ilości tarcz na kartach struktur wojskowych), po czym następuje kolejna era. Po upływie 3 er gra kończy się.

Ze szczegółowymi regułami gry można zapoznać się na stronie Wydawnictwa Rebel, gdzie załączona jest instrukcja oraz film wyjaśniający zasady gry  

7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_gra7_cudow_swiata_graPodsumowanie

7 cudów świata, to jedna z lepszych gier w jakie ostatnio graliśmy! Rozgrywka nie zajmuje dużo czasu, zasady są proste, a mimo to mamy mnogość wyborów  i wiele dróg prowadzi do zwycięstwa. Musimy optymalnie gospodarować zasobami i podejmować optymalne decyzje. Jest to gra, która bardzo często gości na naszym stole i na pewno rozegramy jeszcze wiele partii.

Plusy

 • Krótka rozgrywa
 • Wiele możliwości zwycięstwa
 • Łatwe zasady
 • Można grać w wiele osób (max 7)
 • Duża regrywalność. Gra się nie nudzi i często się do niej wraca
 • Gracze wykonują ruchy jednocześnie, więc gra jest dynamiczna, nie ma przestojów.

 

Minusy

 • Dość dużo miejsca na stole zajmuje
 • W grze we dwójkę trzeba grać z wirtualnym graczem
 • Rozczarowuje to, że ukończenie cudu świata nie ma większego wpływu na zwycięstwo
 • Skrócone reguły gry mogłyby być wydrukowane dla każdego gracza
 • Brak wyczuwalnego klimatu. Typowa gra polegająca na dokonywaniu optymalnych wyborów i zbieraniu punktów zwycięstwa.

 

 

 

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin