Zdrowe przekąski idealne na spacer czy wycieczkę – 3 sprawdzone przepisy
30 maja, 2019
Biblioteczka Małego Podróżnika – Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata
12 czerwca, 2019

Wyspa Skye – gra planszowa ze szkockim motywem w tle

wyspa_skye_gra

Podróż do Szkocji, a w szczególności na Wsypę Skye, marzy nam się od dawna. Zresztą wrzućcie sobie w wyszukiwarkę grafiki Google hasło „Wyspa Skye” i zobaczcie sami te malownicze krajobrazy. Mamy nadzieję, że w końcu uda nam się tam wybrać i będziemy mogli je zobaczyć na własne oczy. Tymczasem zadowalamy się choćby namiastką podróży do Szkocji i od kilku dni na naszym stole często gości gra Wyspa Skye wydaną przez Wydawnictwa Lacerta.

wyspa_skye_gra

Wyspa Skye  – co to za gra?

W grze Wyspa Skye wcielamy się w Lairdów, czyli szkockich posiadaczy ziemskich, którzy  walczą o terytorium na wyspie. Naszym celem jest rozwijanie swoich posiadłości oraz umiejętne prowadzenie handlu.

Początkowo mieszkamy w zamku i posiadamy niewielkie tereny ziemskie do niego przylegające. Marzy nam się jednak znacznie więcej. Chcemy podbić nowe terytoria i zostać królem wyspy.

Wyspa Skye to zaawansowana gra kafelkowa dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Informacja na pudełku wskazuje, że rozgrywka trwa około godziny. W naszym przypadku, gdy gramy w 2 osoby, zamykaliśmy grę w czasie 30-45 minut. Reguły gry są bardzo proste i zostały wyjaśnione na zaledwie 6 stronach instrukcji. Banalne reguły, które można wytłumaczyć w kilka minut, nie oznaczają jednak, że i gra jest banalna.

wyspa_skye_graReguły

Przygotowanie do gry

Niewątpliwym plusem Wyspy Skye, jest to, że rozłożenie gry nie zajmuje dużo czasu. Na środku stołu rozkładamy planszę, a na niej w miejscach okien od A do D losowo układamy 4 z 16 żetonów punktacji. Znacznik rund kładziemy na pierwszym polu rund, a pionki poszczególnych graczy układamy na początku toru punktacji.

Ponadto każdy z graczy otrzymuje parawan, żeton z zamkiem oraz siekierkę, czyli żeton odrzucenia. Jeden z graczy otrzymuje znacznik pierwszego gracza. Obok planszy układamy monety, a do worka wrzucamy wszystkie żetony terenu. Wystarczy niespełna 5 minut i można rozpoczynać grę.

wyspa_skye_graRozgrywka

Reguły gry są bardzo proste i można je szybko wytłumaczyć nowym graczom. Gra trwa 6 rund (lub 5 w przypadku gry w 5 osób). Każda runda składa się z 6 faz:

 1. Otrzymujemy przychód za posiadany zamek oraz beczki whisky, które są połączone drogą z zamkiem. Od trzeciej rundy, gracz który ma najmniej punktów otrzymuje dodatkowo zapomogę.
 2. Dobieramy z woreczka 3 żetony terenu, a następnie ustawiamy je przed parawanem, tak by były widoczne dla innych graczy. Za parawanem do jednego kafelka przydzielamy siekierkę, a dwa pozostałe wyceniamy, przypisując im odpowiednia ilość złotych monet.
 3. Odrzucamy kafelek do którego przydzieliliśmy siekierkę, umieszczając go z powrotem w woreczku.
 4. Kupujemy żetony terenu od innych graczy. Począwszy od gracza rozpoczynającego każdy z graczy może kupić wybrany przez siebie żeton od jednego innego gracza, płacąc mu taką kwotę, na jaką gracz wycenił żeton. Jeśli któryś z graczy nie chce lub nie może kupić żadnego żetonu, musi spasować. Żetony terenu, których nie kupili inni gracze zostają u nas, jednak musimy oddać do banku całe złoto, które do nich przydzieliliśmy.
 5. W końcu nadeszła faza budowania J Dokładamy żetony terenu do swojego terytorium, tak by stykały się krawędziami, a sąsiadujące tereny były takie same (łąki, góry, wody). Jedynie drogi nie muszą być kontynuowane.
 6. W ostatniej fazie podliczamy punkty, biorąc pod uwagę cele przedstawione dla danej rundy na żetonach punktacji. Co rundę żetony punktacji są rozpatrywane w różnych konfiguracjach, co zostało przedstawione na torze rund. Każdy z żetonów jest rozpatrywany trzykrotnie w trakcie rozgrywki.

Koniec gry

Gra kończy się po 6 rundzie. Wtedy możemy uzyskać dodatkowe punkty zwycięstwa za posiadane złoto oraz żetony ze zwojami znajdujące się na naszym terytorium. Jeśli zwój znajduje się na zamkniętym terytorium, to dostajemy podwójną liczbę punktów.

wyspa_skye_grawyspa_skye_grawyspa_skye_gra

Wrażenia z rozgrywki

Klimat

Wyspa Skye to gra ekonomiczna, ubrana w szkocki klimat. I jak to w takich grach bywa – klimat jest mało odczuwalny, bo wszystko i tak rozchodzi się o zdobywanie punktów zwycięstwa. W sumie wszystko nam jedno o czym jest ta gra, bo i tak skupiamy się na dokładaniu kafelków. Jednak trzeba przyznać, że przedstawione na kafelkach zielone łąki, pasma górskie, samotnie biegające owce, czy krowy dobrze oddają krajobraz wyspy. Gdy do tego dodamy, leżakujące co kawałek na naszych terenach beczki z whisky – możemy poczuć się jak w Szkocji.

Zwykłe dokładanie kafelków?

Niby zwykłe układanie kafelków, tak by przylegające tereny do siebie pasowały, jednak musimy się tu wykazać sporą umiejętnością planowania i logicznego myślenia. W grze mamy bowiem zmienne cele, przedstawione na losowo dobranych żetonach punktacji. Dodatkowo, na koniec gry otrzymujemy punkty bonusowe. Gra daje więc bardzo duże możliwości kombinowania, musimy podjąć sporo decyzji. Mózg przez całą rozgrywkę pracuje na wysokich obrotach. No chyba, że nie zależy nam na wygranej – wtedy możemy sobie po prostu dokładać kafelki 🙂

W każdej rundzie bierzemy pod uwagę jeden lub kilka celów – i to jest w tej grze świetne! Nie dość, że cele są losowo dobierane – więc gra cechuje się bardzo dużą regrywalnością, to jeszcze w każdej rundzie punkty zdobywamy za realizację jednego lub kilku celów (które znamy od początku gry). Od początku więc możemy sobie planować i kombinować, jak te nasze tereny powinny wyglądać i w którym kierunku je rozwijać, by wygrać.

Podsumowanie

Gra Wyspa Skye przypadła nam do gustu i lubimy do niej wracać. Rozgrywka nie jest długa, zasady proste, więc łatwo je sobie przypomnieć, nawet po dłuższym czasie niegrania. Duża liczba żetonów punktacji oraz ich losowe dobieranie wpływają na ogromną regrywalność. Gra się nie nudzi, bo każda rozgrywka jest inna od poprzednich. Mimo prostych zasad, gra daje ogromne możliwości kombinowania i właśnie to podoba nam się w niej najbardziej. Mimo, że w składzie co najmniej 3-osobowym gra działa zdecydowanie lepiej, to w dwie osoby też gra się przyjemnie, choć pozostaje lekki niedosyt.

 

Plusy

 • Łatwe zasady
 • Różne sposoby punktacji i spore możliwości kombinowania
 • Duża regrywalność – każda rozgrywka jest inna
 • Niewygórowana cena

 

Minusy

 • Brak wypraski w pudełku
 • Słabo wyczuwalny klimat, ale to raczej cecha charakterystyczna tego typu gier
 • Kupowanie kafelków ogranicza trochę możliwości planowania i w rozgrywce dwuosobowej działa trochę słabiej, niż przy większej ilości graczy.

Więcej informacji o grze Wyspa Skye oraz instrukcję znajdziecie na stronie Wydawnictwa Lacerta

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin