Tuli Tuli opowiada, Co tam słychać, Feluś i Gucio – czyli nowości w dziecięcej biblioteczce
6 września, 2019
Osadnicy. Królestwa Północy – gra z podróżniczym motywem
21 września, 2019

Fudżi – gra planszowa z podróżniczym motywem

fudżi_gra_planszowa

Dziś zabieramy Was do Japonii, gdzie wybierzemy się na najsłynniejszy wulkan i jednocześnie najwyższy szczyt w Japonii – Górę Fudżi. To właśnie o nim jest jedna z najnowszych gier Wydawnictwa Lacerta.

fudżi_gra_planszowa

Co to za gra?

W grze wcielamy się w podróżników, którzy wspinają się na Fudżi. Wybrali Tuż przed osiągnięciem szczytu, czujemy, że ziemia zaczyna się trząść. Z krateru zaczyna wydobywać się lawa! Musimy jak najszybciej się ewakuować. Czy całej grupie podróżników uda się dotrzeć do wioski, zanim dogoni nas gorąca lawa lub padniemy z sił?

Fudżi to gra kooperacyjna, co oznacza, że gracze jednoczą swoje siły, żeby osiągnąć wspólny cel – uciec przed wybuchającym wulkanem. Jeśli którykolwiek z graczy zostanie pochłonięty przez lawę, lub padnie ze zmęczenia – cała ekipa przegrywa. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat. Rozgrywka trwa od 30 do 60 minut (nasza pierwsza zajęła 15 min i zginęliśmy w lawie).

fudżi_gra_planszowa

Jak grać?

Celem gry jest ucieczka przed szalejącym wulkanem. Jeśli wszystkim członkom eskapady uda się dotrzeć do miasta, osiągamy zwycięstwo. Każdy gracz wciela się w postać o innych umiejętnościach i mającą do dyspozycji inny ekwipunek.

fudżi_gra_planszowa

W grze mamy ciekawy system poruszania się, a cała zabawa polega na turlaniu kostkami. Turlamy 5 lub 6 kostkami, za zasłonką, tak żeby inni nie widzieli wartości na kostkach. Następnie wybieramy sobie kartę krajobrazu, lub miasta na którą chcemy się przemieścić (możemy poruszać się maksymalnie o trzy karty) i oznaczamy znacznikiem celu w swoim kolorze. Jeśli suma oczek na naszych kostkach jest większa niż suma oczek u naszych sąsiadów, to możemy przemieścić swój pionek postaci na wybrany kafelek. Liczą się tylko niektóre wyniki, te które są oznaczone na karcie, na którą się udajemy np. wszystkie czwórki  i wszystkie czerwone ścianki lub wszystkie wartości nieparzyste na czerwonych i niebieskich ściankach.

 

fudżi_gra_planszowa

Ucieczka przed szalejącym wulkanem to nie lada wyczyn. Przemieszczając się po kartach planszy nasze postacie męczą się. Jeśli i nasz wynik na kostkach jest najwyższy, uda nam się przemieścić, to sprawdzamy jaka jest różnica sumy naszych oczek, z graczem który miał drugi najwyższy wynik. Różnicę następnie porównujmy z tym co jest na wybranej karcie poziomu trudności (są 4 poziomy trudności). Sprawdzamy czy i w jakim stopniu nasza postać się zmęczyła. Im większa różnica, tym mniej się męczymy. Zmęczenie wpływa na to, że postać rani się, np. złamie rękę (nie może wtedy używać kart ekwipunku) czy skaleczy sobie nogę (traci wtedy na stałe jedną kość). Zbyt duże przemęczenie, może wpłynąć na to, że nasza postać opadnie z sił. Wtedy podróżnik traci życie, a cała ekipa przegrywa grę.

W niektórych rundach możemy ze sobą rozmawiać, w innych jest to zabronione. Jednak nawet jeśli rozmawiamy ze sobą, to nie możemy wprost powiedzieć, co mamy na kościach. Nie możemy zdradzić ani kolorów, ani wartości. System komunikacji jest więc dość specyficzny, ale dobrze zostało to przedstawione w instrukcji. Możemy się komunikować, ale nie możemy mówić wszystkiego wprost. Dzięki takiemu rozwiązaniu w grze nie mamy osoby, która jest liderem i mówi innym co mają robić.

Pełną instrukcję można ściągnąć ze strony Wydawnictwa Lacerta

fudżi_gra_planszowa

fudżi_gra_planszowafudżi_gra_planszowafudżi_gra_planszowa fudżi_gra_planszowa

Wrażenia

Instrukcja jest zrozumiała, dobrze się ją czyta i pozwala na szybkie przyswojenie zasad. Już po pierwszym jej przeczytaniu wiemy jak grać i podczas rozgrywki tylko sporadycznie do niej zaglądamy. Głównie po to, by przypomnieć sobie znaczenie niektórych symboli, oraz przeczytać opisy kart ekwipunku i umiejętności.

 

Fudżi należy do gier niezwykle grywalnych. Nie dość, że mamy tu aż 7 scenariuszów z różnymi schematami ułożenia kafli krajobrazu i wioski, to w każdym scenariuszu planszę główną układa się w sposób losowy. Losowy układ planszy sprawia, że każda rozgrywka jest inna. Małe są szanse, że dwa razy wylosujemy dokładnie taki sam układ kafli.

fudżi_gra_planszowa

W grze cały czas towarzyszą nam duże emocje – czy uda nam się uciec, zanim dogoni nas lawa? Tym bardziej, że nie do końca mamy wpływ na to co dzieje się na planszy. Rzucanie kostkami wiąże się mimo wszystko z dużą dawką losowości.  Nie da się tu zaplanować kilku ruchów do przodu. Decyzje trzeba podejmować na bieżąco, konsultując się z pozostałymi członkami ekipy.

fudżi_gra_planszowafudżi_gra_planszowa

Podsumowanie

Gra Fudżi to ciekawy tytuł o oryginalnej mechanice, dla początkujących i średniozaawansowanych graczy. Zapewnia sporą dawkę emocji i dobrej zabawy.

Plusy:

  • Duża regrywalność
  • Oryginalna mechanika
  • Ładne wykonanie
  • Różne poziomy trudności
  • Kilka scenariuszy
  • Modularna plansza
  • Łatwe zasady, które można szybko wytłumaczyć
  • Brak dominującego gracza

Minusy:

  • losowość

 

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin