Ciekawe miejsca w Wielkopolsce – Zaniemyśl – Wyspa Edwarda

Jesienna aura sprzyja ostatnio spacerom i wypadom za  miasto. Kiedy za oknem złota jesień, ciężko usiedzieć w domu. W ostatnich dniach udało nam się dotrzeć do kilku miejsc, które od dawna były na naszej liście ciekawych miejsc w Wielkopolsce, ale jakość ciągle nam było nie po drodze. Jednym z tych miejsc była Wyspa Edwarda.

zaniemysl_wyspa_edwarda

Wyspa Edwarda – gdzie się znajduje i jak się na nią dostać?

Wyspa Edwarda położona jest zaledwie 40 km do Poznania, w Zaniemyślu, na Jezioru Raczyńskich. Nie należy ona do dużych, jej powierzchnia zajmuje jedynie 3 ha. Bez problemu można ją więc obejść Miejsce to idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę.

Jeszcze do niedawna na wyspę można było się dostać tylko promem. Dziś wystarczy przejść przez most pontonowy. Na pewno jest to spore ułatwienie, jednak trzeba przyznać, że niebieski most trochę zabił klimat. Przeprawa promem była już sama w sobie atrakcją.

zaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwarda

Zwiedzanie Wyspy Edwarda

Wstęp na wyspę jest bezpłatny. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. W poniedziałki brama prowadząca do mostu jest zamknięta.

zaniemysl_wyspa_edwarda

Swoją nazwę wyspa zawdzięcza hrabiemu Edwardowi Raczyńskiemu, który przez jakiś czas był zarządcą gruntów na wyspie. Niestety hrabia swój żywot zakończył dość tragicznie – popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z armatki. Replikę armaty można zobaczyć przed restauracją mieszczącą się na wyspie.

Na wyspie możemy obejrzeć zabytkowy drewniany dom szwajcarski wybudowany przez hrabiego Raczyńskiego, zjeść obiad, czy wypić kawę lub piwo w restauracji. Jeśli ktoś chce tu zostać dłużej, to może skorzystać z oferty noclegowej i zamieszkać na parę dni w jednym z domków. Dzieci nie będą się nudzić, bo czeka na nich plac zabaw w kształcie statku, huśtawki oraz inne zabawki – rowerki, a nawet koń na biegunach i skoczek. Emi ta część wyspy podobała się oczywiście najbardziej.

zaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwarda

Mimo, że jest już październik, tuż przy linii brzegowej rozstawione są leżaki. Można usiąść, odpocząć i korzystać i zażywać jesiennych kąpieli słonecznych.

zaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwarda

Kiedy Emi już wyszalała się na placu zabaw, udajemy się na spacer po wyspie. Promienie słońca malowniczo przebijają się między drzewami. Emi biega między drzewami, śmiejąc się radośnie. Na wyspie rośnie około 300 wiekowych drzew, a 17 z nich jest pomnikami przyrody. Pięknie tu, miejsce to zachwyci na pewno miłośników przyrody i ładnych krajobrazów. Takich jak my 🙂

zaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwardazaniemysl_wyspa_edwarda

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin