Pałac w Radojewie, stary cmentarz, ruiny i kwitnące ranniki – idealne miejsce na wiosenny spacer w Poznaniu

Jakiś czas temu pisaliśmy o ciekawych miejscach na spacer w okolicy Poznania. Dziś podrzucamy kolejną ekstra miejscówkę. Jeśli stęskniliście się za wiosną i szukacie jej oznak w okolicy Poznania, to jednym z miejscem gdzie jesteście je wstanie  znaleźć najszybciej jest Radojewo. Już pod koniec zimy, na przełomie lutego i marca Park Kokoryczowe Wzgórze na poznańskim Radojewie przyodziewa się w żółte barwy. Zaczynają tam wtedy kwitnąć ranniki zimowe.

My na poszukiwania wiosny wybraliśmy się na początku marca. Widok tysięcy kwitnących na żółto ranników, w parku zaraz obok pałacu w Radojewie wprowadził nas w wiosenne nastroje.

Jednak ranniki to nie jedyna atrakcja w parku. Jeśli szukacie pomysłu na spacer w Poznaniu, to park w Radojewie jest świetną opcją.

spacer_w_poznaniu

Pomysł na wiosenny spacer w Poznaniu

Musimy Wam przyznać, że w Radojewie byliśmy po raz pierwszy. Dowiedzieliśmy się o tym miejscu niedawno, kiedy po raz kolejny ktoś wrzucił na facebooka zdjęcia z pięknie kwitnącymi żółtymi kwiatkami. Inne zdjęcia przedstawiały mocno podniszczony, owiany tajemnicą Pałac w Radojewie, będący niegdyś siedzibą rodziny Von Treskow.

Jako, że lubimy takie miejsca, które położone są wśród natury i wciąż jeszcze trochę dzikie, tajemnicze i nie zalane przez tłumy, postanowiliśmy się tam wybrać przy pierwszej lepszej sposobności.

Okazja trafiła się, kiedy któregoś poranka Emi zakomunikowała, że dziś nie idzie do przedszkola. Nie i koniec!

Cóż było zrobić, trzeba było wprowadzić w życie Plan B. Najpierw wspólnie przygotowaliśmy ulubione przekąski, a później wybraliśmy się więc na wycieczkę w poszukiwaniu żółtych kwiatków. Dzieciom pomysł bardzo się spodobał.

radojewo_rannik_zimowy

Gdzie znajduje się Radojewo – idealne miejsce na wiosenny spacer w Poznaniu?

Radojewo położone jest na północno-wschodnim krańcu Poznania. Kiedyś była to wieś, jednak od 1987 r. dołączona została do Poznania.

Samochód parkujemy tuż przed Pałacem w Radojewie i …. zagrodą ze zwierzętami. Dzieci są zachwycone i stoją jak zaczarowane przed płotem za którym wylegują się na słońcu koń i dwie kozy. Okazało się, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci podczas tej wycieczki.

Stąd rozpoczynamy nasz spacer w poszukiwaniu wiosny.

Radojewo_park
radojewo_park

Atrakcje w parku Radojewo

Pałac w Radojewie i cmentarz rodziny Von Treskow

 Pałac w Radojewie był niegdyś siedzibą rodziny von Treskow. Od dłuższego czasu niestety popada w ruinę. W parku, pomiędzy drzewami znajdziemy ukryty malutki, kameralny cmentarz na którym pochowano członków rodziny Von Treskow.

radojewo_palac
radojewo_palac
radojewo_cmentarz

Ścieżka edukacyjna “W poszukiwaniu zielonej energii”

Ale pałac w Radojewie, przy którym rozpoczynamy wycieczkę, to nie jedyne ciekawe miejsce, które zobaczymy podczas spaceru. Zaraz przy pałacu swój start ma ścieżka edukacyjna “W poszukiwaniu zielonej energii”. Ścieżka ma około 1,5km długości, a jej przejście zajmuje około godzinę.

 Ścieżka składa się z 9 przystanków. Na każdym z nich znajdziemy różne ciekawostki przyrodnicze i historyczne dotyczące okolicy, a także kod QR. Po jego zeskanowaniu uzyskujemy dostęp do kolejnych ciekawostek, a także otrzymujemy zadania do wykonania.

Na drewnianej konstrukcji, która postawiona jest zaraz na początku ścieżki znajduje się skrzyneczka, gdzie powinny znajdować się zadania do wykonania w wersji papierowej. Jest to świetnym pomysłem, bo dzieci mogą sobie te materiały poprzeglądać, osobiście zaznaczać rozwiązania, a co najważniejsze – nie wpatrują się w ekran smartfona. Podczas naszej wycieczki skrzynka była pusta. Zadania znajdziemy na stronie internetowej Lasów Państwowych – dobrze więc wydrukować sobie je przed wycieczką. Tutaj znajdziecie materiały do pobrania.

Ruiny zamku na wzgórzu

Jedna ze ścieżek w parku prowadzi na wzgórze, gdzie znajdują się ruiny zamku. Zamku co prawda nigdy tu nie było, od razu wybudowano ruiny. Dlaczego? Taka moda panowała, gdy park był projektowany. Projektant na jednym ze wzgórz umieścił więc ruiny zamku. Miejsce to jednocześnie służyło za punkt widokowy. Dziś, gdy drzewa urosły, panoramy okolicy niestety nie zobaczymy z tego miejsca, ale i tak warto się wdrapać na wzgórze i obejrzeć ruiny z bliska. To jedno z ciekawszych miejsc w parku.

 

radojewo_ruiny_zamku
radojewo_palac
radojewo_ruiny_zamku

Ciekawa rzeźba terenu

Podczas naszego wiosennego spaceru po parku w Radojewie mocno zaskoczyła nas rzeźba terenu. Krajobraz jest tu pagórkowaty i momentami zapominamy, że jesteśmy w Poznaniu i wydaje nam się, że przenieśliśmy się gdzieś w góry.

spacer_w_poznaniu
spacer_w_poznaniu

Ranniki ziomowe i kokorycz

Nie tylko ranniki zimowe kwitną w Radojewie. Park nazywany jest Kokoryczowym Wzgórzem ze względu występującą tu kokorycz.

Żółte połacie kwitnących ranników zachwyciły nas totalnie. Ponadto, w parku oprócz nas było zaledwie kilka osób, co było cudowne! Można spokojnie rozkoszować się chwilą. Zupełnie inne odczucia mieliśmy, podczas wycieczki do Śnieżycowego Jaru, gdzie tłumy ludzi przeciskają się między sobą, żeby zobaczyć kwitnące śnieżyce, a zaparkowanie auta graniczy z cudem.

Teraz musimy się wybrać do Radojewa, kiedy będzie kwitnąć kokorycz! Emi będzie uradowana, bo kokorycz kwitnie na fioletowo – a fiolet i róż, to zdecydowanie jej barwy.

O rannikach, kokoryczy i innych kwiatach występujących na terenie parku w Radojewie możemy poczytać na jednej z tablic informacyjnych.

radojewo_rannik_zimowy
spacer_w_poznaniu
radojewo_rannik_zimowy
radojewo_rannik_zimowy
radojewo_rannik_zimowy

Co sprawia, że Radojewo to idealne miejce na spacer w Poznaniu?

Podsumowując, Radojwo to świetne miejsce na spacer w Poznaniu z co najmniej kilku powodów

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin