Wielkopolska na weekend – 23 powody by odwiedzić Pyzdry i okolice

Szukasz pomysłu na weekend w Wielkopolsce? Wybierz się w okolice Pyzdr. Znajdziesz tam mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc. Sielskie widoki, wydmy śródlądowe, baseny, bajecznie położone pole lawendy, ciekawy street art, piesze wędrówki, spływ po Warcie, place zabaw, zwierzęta, zabytki – to wszystko i wiele więcej znajdziesz zaledwie godzinę jazdy od Poznania. W tym wpisie podsumowaliśmy nasze dwa wyjazdy w okolice Pyzdr i zestawiliśmy wszystkie ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Na końcu wpisu znajdziecie propozycje ciekawych noclegów oraz miejsc, gdzie można zjeść.

wielkopolska_na_weekend

Wielkopolska na weekend, albo na kilka dni!

Pierwszy raz w te strony trafiliśmy 2 lata temu i już wtedy zauroczyły nas Pyzdry i okolica! Spędziliśmy tu wtedy 3 dni z 6 miesięczną Emilką. Zwiedziliśmy Pyzdry i Ląd oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy i Puszczę Pyzdrską. Relację z tego wyjazdu znajdziecie tu i tu.

W tym roku ponownie wybraliśmy się w okolice Pyzdr, tym razem z dwójką maluchów. Spędziliśmy tu 4 naprawdę intensywne dni, odkrywając miejsca i atrakcje, o których nie mieliśmy pojęcia podczas pierwszego wyjazdu. Nie nudziliśmy się ani przez chwilę.

Kiedy nasi znajomi rzucają hasło: „Wielkopolska na weekend – doradźcie gdzie jechać i co zobaczyć”, zawsze polecamy im Pyzdry. Wiemy, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.  W okolice Pyzdr można przyjechać na jednodniową wycieczkę, na weekend, albo na tydzień lub dłużej i na pewno nikt się nie będzie nudził. Atrakcji jest cała masa!

Wielkopolska na weekend – 23 pomysły co robić w Pyzdrach i okolicy

Poniżej nasze zestawienie 23 pomysłów, na to co można robić, gdzie pojechać i co zobaczyć w Pyzdrach i okolicy. Serio – weekend to za mało, by na spokojnie zaliczyć te wszystkie atrakcje, więc od razu planujcie najlepiej cały tydzień, albo kilka weekendów.

Podziwiaj street art w Pyzdrach

 Być może Pyzdry kojarzyć się  powinny z malowniczym miasteczkiem leżącym nad Wartą. Nam jednak najbardziej kojarzą się z niebanalnym street artem, który robi efekt „wow”.

Mural w Pyzdrach, który przedstawia historię miasta to istny sztos! Malowidło zdobi ścianę hali sportowej i robi ogromne wrażenie!. To jeden z najlepszych murali jakie mieliśmy okazję widzieć.

Pyzdry_mural
Pyzdry_mural

Jednak ogromny mural, to nie wszystko. W Pyzdrach znajdują się także jedne z najładniejszych, o ile nie najładniejsze schody w Wielkopolsce, a może nawet i w całej Polsce. Mozaikowe schody, które przedstawiają ogromną rybę prowadzą z klasztoru pofranciszkańskiego  do bulwaru nadrzecznego. Nie sposób nie zwrócić na nie uwagi.

Pyzdry_schody

Pyzdry_schody

 

Kilka ciekawych malowideł zdobi także kamienice znajdujące się przy bulwarze nadrzecznym. Nawiązują one do historii budynków, które zdobią.

 

Wielkopolska_na_weekend

Spłyń pontonem po Warcie 

 Spływ pontonem po Warcie, to kolejna mega atrakcja, którą bardzo Wam polecamy! Ponton jest bezpieczniejszy od kajaka, co na pewno przekona osoby, które słabo pływają. Pomieści aż do 5-6 osób, więc możemy płynąć całą rodziną. Można sobie wypożyczyć wersję z silnikiem lub bez. Ponton można wypożyczyć od Kajaki Żerków. Do wyboru mamy kilka tras z Pogorzelicy i Pyzdr, których przepłynięcie zajmie od 1,5 do 4h. Więcej o spływie i naszej trasie z Pogorzelicy do Hermanowa pisaliśmy w tym wpisie.

wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend

Podziwiaj uroki Szwajcarii Żerkowskiej z platformy widokowej w Brzóstkowie

Malowniczy, pagórkowaty krajobraz Żerkowa i okolicy sprawił, że tereny te nazwano Szwajcarią Żerkowską. Uroki Szwajcarii Żerkowskiej najlepiej podziwiać z punktu widokowego w Brzóstkowie. W 2019 roku powstała tam platforma widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na Szwajcarię Żerkowską oraz położony w samym jej sercu Pałac w Śmiełowie. Przy dobrej widoczności możemy dostrzec stąd nawet oddalone o około 20km Pyzdry.

Szwajcaria_Żerkowska
Szwajcaria_Żerkowska

Poszukaj żelaznych domów w Puszczy Pyzdrskiej

Na południowy-wschód od Pyzdr rozpościera się Puszcza Pyzdrska. Zachowało się tam wiele żelaznych domów, budowanych niegdyś przez Olędrów z wykorzystaniem rudy darniowej. Choć większość z nich jest dziś opuszczona, zdecydowanie warto je zobaczyć. Domy z żelaza znajdziemy m.in. w miejscowościach Czarnybród, Gizałki-Las, Orlina Duża, Krzyżówka,  Białobłoty

Puszcza_pyzdrska_zelazne_domy

Zrób sobie sesję zdjęciową na polu lawendy z widokiem na Wartę i Opactwo Cystersów 

Od kilku lat jeździmy w okolice Czerniejewa, jakąś godzinę jazdy od Poznania, do Lawendowych Zdrojów, żeby zrobić sobie rodzinne zdjęcia w lawendzie. Uwielbiamy to miejsce i co roku od 4 lat tam wracamy.

W tym roku trafiliśmy też do Lawendowego Lądu i to dopiero był sztos! Plantacja lawendy z widokiem na Nadwarciański Park Krajobrazowy i Opactwo Cystersów w Lądzie. Miejsce to jest tak bajecznie malownicze, że brakuje nam słów.

Ostatnio widzieliśmy zdjęcia z Lawendowego Lądu po zbiorze lawendy, już bez morza fioletu i nadal było pięknie.

A wiecie co jest najlepsze? Możecie zamieszkać na polu lawendy, bo właściciele udostępnili pokój dla gości! Zakochaliśmy się w tym miejscu bez reszty! Za rok na pewno wrócimy. Może uda się spełnić marzenie i spędzić tam choć jedną noc, bo w tym roku pokój był niestety zajęty. Podziwiać wschód i zachód słońca nad lawendowymi poletkami to byłoby coś!

Lawendowy_lad
Lawendowy_lad
Lawendowy_lad
Lawendowy_lad

Pobaw się w piasku na wydmach śródlądowych

 Lasy Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i Puszcza Pyzdrska skrywają liczne wydmy śródlądowe. Żeby się do nich dostać trzeba pobłądzić trochę leśnymi i polnymi ścieżkami, co samo w sobie jest już atrakcją, bo krajobrazy są cudowne.

Najpiękniejsze i największe wydmy to Białe Góry w okolicach Rataj. Momentami zastanawiamy się, czy nie jesteśmy w Słowińskim Parku Narodowym, tylko morza brakuje. Jest za to starorzecze Warty. 

 

Wielkopolska_na_weekend
Wielkopolska_na_weekend
Wielkopolska_na_weekend
Wielkopolska_na_weekend

 

Ciekawa jest także Piaskowa Góra koło Lądku, która jest najwyższą wydmą śródlądową piaskową w dolinie środkowej Warty

Wielkopolska_na_weekend

 

Pozostałe wydmy znajdują się koło Wrąbczynka, w Rudzie Komorskiej.

Więcej informacji o tym jak dojechać do wydm znajdziecie w tym wpisie

Wielkopolska_na_weekend

Zdobądź Łysą Górę

 Fanom pieszych wędrówek polecamy się wybrać na Łysą Górę w Żerkowie (161 m n.p.m). Jest to najwyższe wzniesienie Wału Żerkowskiego. Szlak czerwony, z którego my skorzystaliśmy liczył 1400m i prowadził w zdecydowanej większości przez las.

wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend

Wykąp się w basenach w Żerkowie

 

W upalne dni polecamy się schłodzić w basenach w Żerkowie. Kompleks basenów na świeżym powietrzu obejmuje cztery baseny o różnej głębokości, w tym brodzik dla dzieci. Dzieciaki skorzystać mogą też z jednej z dwóch mini zjeżdżalni.

Baseny zostały wyremontowane w 2018 roku. Całodzienny bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł. Dzieci do 6 roku życia nie płacą za wejście. Obok basenów znajduje się restauracja Morena z widokiem na baseny.

basen_zerkow
basen_zerkow

Wejdź na wieżę widokową w Wolicy Koziej

Jeśli lubisz malownicze krajobrazy, koniecznie zatrzymaj się w Wolicy Koziej. Tuż obok zagrody z owcami, ukryta jest w lesie wieża widokowa. Rozpościerają się z niej całkiem ładne widoki, a owce w zagrodzie obok stanowią nie lada atrakcję dla dzieciaków.

 

wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend
wielkopolska_na_weekend

Spotkaj się z Mickiewiczem w Pałacu w Śmiełowie

W samym sercu Szwajcarii Żerkowskiej mieści się Pałac w Śmiełowie, w którym podobno niegdyś gościł Adam Mickiewicz. Dziś w Pałacu znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Pałac otoczony jest ogromnym ogrodem z bujną roślinnością, uroczymi mostkami oraz pomnikiem poety.

Palac_smielow
Palac_w_smielowie
Palac_w_smielowie
Palac_w_smielowie

Zrelaksuj się na huśtawce z widokiem na Wartę

W Pyzdrach i okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc. Po intensywnym dniu zwiedzania proponujemy zrelaksować się na jednej z drewnianych ławeczek z widokiem na Wartę. Ot tak po prostu usiąść i patrzeć przed siebie, podziwiając okoliczną przyrodę – to jest to! Jeśli tak jak my, podróżujecie z dziećmi, to gwarantujemy, że dla nich to będzie ekstra atrakcja.

Pyzdry
Pyzdry

Podziwiaj panoramę Pyzdr 

Pyzdry to bardzo malowniczo położone nad Wartą miasteczko. Panorama miasta najpiękniej prezentuje się z rzeki (podczas spływu pontonem, kajakiem czy rejsu katamaranem). Ciekawy punkt widokowy na miasto znajduje się także przy moście w Pyzdrach.

Pyzdry

Zobacz jeden z niewielu zachowanych w Wielkopolsce wiatraków holenderskich

 W Pyzdrach przy ulicy Wrocławskiej 29 znajdziemy jeden z niewielu zachowanych w Wielkopolsce wiatraków typu holenderskiego. Został wybudowany w 1903 roku. a w ostatnich latach go wyremontowano. Mimo, że znajduje się poza ścisłym centrum, gdzie znajdziemy większość atrakcji, warto poświęcić trochę czasu i go zobaczyć.

Pyzdry_wiatrak

Podziwiaj pradolinę Warty z puntu widokowego w Pietrzykowie

W Pietrzykowie, przy drodze nr 446 łączącej Pyzdry z Ciężeniem znajduje się jeden z  ciekawszych punktów widokowych na Nadwarciański Park Krajobrazowy. Pradolinę Warty możemy podziwiać korzystając z lunety znajdującej się przy punkcie widokowym.

pietrzykow_punkt_widokowy
pietrzykow_punkt_widokowy
pietrzykow_punkt_widokowy

Zobacz z bliska górujące nad Lądem Opactwo Cystersów

W Lądzie znajduje się dawny klasztor Cystersów. Otoczony jest pięknym ogrodem z którego rozpościerają się widoki na Nadwarciański Park Krajobrazowy

Opactwo_cystersow_lad

Wybierz się na spacer po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym znajdziemy kilka szlaków pieszych. Najkrótsza trasa zaczyna się w Lądzie na parkingu przy moście, ma około 6km i zatacza pętlę. Więcej informacji o szlakach pieszych w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym znajdziesz tu.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy
Nadwarcianski_park_krajobrazowy

Udaj się w rejs katamaranem po Warcie

 Rejs katamaranem to okazja, by podziwiać uroki okolicy z poziomu rzeki. Szczególnie dla tych, którzy chcą płynąć w naprawdę komfortowych warunkach. Jest to świetna alternatywa dla kajaka czy pontonu. Katamaranem wypłynąć można z przystani w Pyzdrach lub Lądzie. Trasa jest bardzo malownicza i wiedzie przez Nadwarciański Park Krajobrazowy. Koszt wynajęcia katamaranu to 100 zł/h, a katamaranem może płynąć nawet 12 osób. Rezerwacji można dokonywać pod numerem 608-397-405.

pyzdry_katamaran
pyzdry_katamaran
pyzdry_katamaran

Zobacz jak wygląda dom podcieniowy

 Przy rynku w Pyzdrach zobaczyć możemy wybudowany w 1768 roku drewniany dom podcieniowy. Kilka lat temu został odnowiony.

pyzdry_dom_podcieniowy

Zatrzymaj się na przejściu granicznym w Borzykowie

W Borzykowie, na parkingu przy trasie nr 442 z Wrześni do Pyzdr zrekonstruowano dawne przejście graniczne pomiędzy zaborami pruskim i rosyjskim. Funkcjonowało ono w latach 1815-1819.

przejscie_graniczne_w_borzykowie

Zobacz Pałac w Ciążeniu

 W Ciężeniu polecamy się zatrzymać w dawnym pałacu biskupim. Obecnie Pałac należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i znajduje się w nim filia biblioteki. Pałac otoczony jest przepięknym ogrodem, z którego roztaczają się widoki na Nadwarciański Park Krajobrazowy.

palac_ciazen
palac_ciazen

Pobaw się z dziećmi na placu zabaw w Pyzdrach

 Jeśli tak jak my podróżujesz z dziećmi, to na pewno ważnym punktem wycieczki jest zaliczenie placu zabaw. Ciekawy plac zabaw z wieloma atrakcjami – zjeżdżalniami, ściankami wspinaczkowymi i tyrolką, znajdziecie w Pyzdrach, przy barze Perkoz.

 

pyzdry_plac_zabaw

Odwiedź stadninę koni i mini zoo w Hermanowie

Nie lada atrakcją dla dzieciaków będzie odwiedzenie Folwarku Konnego Hermanów. Znajduje się tam stadnina koni, mini zoo, gdzie dzieciaki mogą zobaczyć m.in. króliczki, kozy, osiołki, dziki, emu i inne zwierzęta. W Folwarku znajduje się też ogromny plac zabaw oraz restauracja, gdzie można smacznie zjeść.

folwark_konny_hermanow
folwark_konny_hermanow
folwark_konny_hermanow
folwark_konny_hermanow

Zaczerpnij wodę ze źródełka Pij Zdrój, od którego pochodzi nazwa miasta Pyzdry

Przy ulicy Wrocławskiej w Pyzdrach znajduje się źródełko od której powstała nazwa Pyzdry. Legenda głosi, że dawno temu przy źródełku zatrzymali się książęta: Bolesław Pobożny i jego brat Przemysł I. Padły wtedy słowa: „Pij Zdrój”. Od tych słów wzięła się nazwa źródełka, które z kolei dało nazwę miejscowości „Pyzdry”.

Jakiś czas temu źródełko przeszło proces rewitalizacji. Dziś przy źródełku znajdują się dwie drewniane ławeczki oraz rzeźba dwóch książąt symbolizująca spotkanie przy źródełku. 

Motyw spotkania książąt przy źródełku znajdziemy także na muralu.

Pyzdry

Pyzdry i okolice – gdzie zjeść?

Jeśli lubicie dobrze zjeść, to nie wybierajcie się na wycieczkę do Pyzdr w poniedziałek. Z niewiadomych dla nas powodów część knajp jest wtedy pozamykana. Poniżej knajpki, które przetestowaliśmy i z czystym sumieniem możemy Wam polecić.

 

Bar Perkoz w Pyzdrach

Adres: Nadrzeczna 5, 62-310 Pyzdry

 

Małe co nieco w Ciążeniu

Adres: plac Zamkowy 1, 62-406 Ciążeń

ciazen_male_co_nieco

 

Gospoda pod Rozbrykanym Kucem w Folwarku Konnym Hermanów

Adres: Folwark Konny Hermanów, Hermanów 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą

 

Restauracja Morena MCT Żerków

Restauracja znajduje się zaraz obok basenów.

Adres: Parkowa 1, 63-210 Żerków

basen_zerkow

 

Pyzdry i okolice – gdzie spać?

Dwa pierwsze miejsca polecamy szczególnie! Na pewno Wam się spodobają 🙂

Agroturystyka “Ranczo”, Wrąbczynek

Lawendowy Ląd, Ląd

Agroturystyka Pod Kogutem, Dłusk

Agroturystyka Wójtostwo, Pyzdry

Wczasy pod gruszą Teresa i Stanisław Kwitowscy, Łupice

Agroturystyka łowisko Modlica, Modlica

CHATKA ORNITOLOGA PTTK, Białobrzeg

Hotel MCT, Żerków

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin