Wielkopolska Prowansja – plantacja lawendy “Lawendowe Zdroje”

Lawendowe pola od dawna były naszym marzeniem! Jednak jakoś nie udało nam się do tej pory wybrać ani do Prowansji, ani na chorwacki Hvar, zwany lawendową wyspą. W maju byliśmy nawet bardzo blisko Hvaru, nie był to jednak jeszcze okres kwitnienia lawendy. Tymczasem, dosłownie parę dni temu dowiedzieliśmy się, że niespełna godzinę drogi od Poznania znajdziemy krajobrazy rodem z Prowansji.  W Pakszynie – wiosce niedaleko Czerniejewa (między Gnieznem, a Wrześnią), znajdują się Lawendowe Zdroje, gdzie  na obszarze 1 hektara uprawiana jest lawenda.

lawendowe_zdroje

Plantacja lawendy w Wielkopolsce

Plantacja została założona zaledwie kilka lat temu, w 2012 roku. Wszystkie rośliny, a jest ich około 17 tysięcy, zostały wyhodowane przez właścicieli plantacji – Paulinę i Bartka – z nasion. Dziś, po pięciu latach plantacja robi ogromne wrażenie, a Paulina i Bartek zapraszają do zwiedzania pola w czasie kwitnienia lawendy, tj. od połowy czerwca do końca lipca. Potwierdzamy, że warto się wybrać! Fioletowe pole lawendy jest przepiękne, a jej intensywny zapach przyprawia o zawrót głowy!

lawendowe_zdrojelawendowe_zdroje lawendowe_zdroje wielkopolska_lawenda   wielkopolska_lawenda wielkopolska_plantacja_lawendy

Darmowy wstęp

Na dodatek możemy zwiedzać pole zupełnie za darmo (chyba, że planujemy profesjonalną sesję, wtedy musimy uiścić opłatę). Właściciele apelują jednak o przestrzeganie pewnych zasad. Proszą o to, aby nie niszczyć i nie zrywać kwiatów, nie śmiecić oraz trzymać psy na smyczy, o czym informuje wielka tablica umieszczona przy polu.

wielkopolska_lawenda

Zbiory lawendy

W drugiej połowie lipca, kwiaty są zbierane, a następnie suszone w suszarni. Z kwiatów produkowany jest też olejek lawendowy, który właściciele plantacji sami destylują.  Nam już na początku lipca udało się podejrzeć prace na lawendowym polu. Kwiaty są ścinane ręcznie sekatorem, a następnie taczką przewożone do suszarni. Produkty wytwarzane z lawendy, takie jak m.in. olejki, mydło, sól do kąpieli Paulina i Bartek sprzedają na różnych imprezach i jarmarkach. Zamówienia można też składać przez stronę internetową Lawendowych Zdrojów.

wielkopolska_plantacja_lawendy wielkopolska_plantacja_lawendy wielkopolska_plantacja_lawendy wielkopolska_plantacja_lawendy

Gorąco polecamy wypad na lawendowe pola. Nas to miejsce oczarowało! Spieszcie się, bo już niedługo zbiory lawendy w pełni. Pomyśleć, że jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy o istnieniu tego magicznego miejsca! Po raz kolejny zainspirował nas Mizerny Fotograf, który zamieścił na swoim fanpage’u zdjęcia z sesji ze swoją rodzinką. Siła Internetu jest wielka! Udostępniajcie więc i Wy – może ktoś jeszcze dzięki temu spełni swoje marzenie o wizycie na plantacji lawendy!

Adres plantacji:

Lawendowe Zdroje
Pakszyn 62
62-250 Czerniejewo

 

[vc_row][vc_column][vc_message]Szukasz pomysłu na wycieczkę po Wielkopolsce? Koniecznie zajrzyj TUZnajdziesz tu masę inspiracji! Odwiedziliśmy, sfotografowaliśmy i opisaliśmy wiele ciekawych miejscach w Wielkopolsce, m.in:

Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin