Ciekawe miejsca w Wielkopolsce. Dlaczego warto odwiedzić Pyzdry?

Przed wyjazdem do Pyzdr wiedzieliśmy o nich tyle, że istnieje takie miasto gdzieś koło Wrześni. I pewnie gdyby nie nasza współpraca z wielkopolska.travel, do dziś tyle byśmy wiedzieli. Owszem, od dawna mieliśmy na liście miejsc do zobaczenia w Wielkopolsce  – Puszczę Pyzdrską i Nadwarciański Park Krajobrazowy, ale niekoniecznie same Pyzdry. Po prostu nie wiedzieliśmy, że jest tam coś ciekawego do zobaczenia! A jest – i to sporo! W Pyzdrach każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy zabytków sakralnych i muzeów, wielbiciele sportów wodnych i aktywnego wypoczynku, fani street-artu, a także ci, którzy chcą się po prostu zrelaksować. Pyzdry oczarowały nas bez reszty. Okolica również. Zapraszamy Was na fotograficzny spacer po Pyzdrach.

Ciekawe miejsca w Pyzdrach

Dlaczego warto pojechać do Pyzdr? Czy są tam jakieś ciekawe miejsca do zobaczenia i co w ogóle można tam robić? Oto nasza top-lista atrakcji w Pyzdrach (a to jeszcze nie wszystkie, bo nie odwiedziliśmy np. muzeów).

Mural w Pyzdrach

Pyzdrski mural, to dla nas absolutnie atrakcja numer jeden! To istne arcydzieło malarskie, które powstało na ścianie sali sportowej, robi ogromne wrażenie. I to nie tylko swoją wielkością! Mural jest tak piękny, że stanowi ozdobę miasta. Genialne jest to, że na jednym malowidle przedstawiono historię miasta i związane z nim legendy. Obok muralu znajduje się tablica, która w zwięzły i lekki sposób zapoznaje nas z historią Pyzdr, interpretując poszczególne scenki z muralu.

  Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Mozaikowe schody 

W Pyzdrach znajdują się najładniejsze schody w Wielkopolsce (a może i w Polsce?). Na 52 stopniach schodów prowadzących z klasztoru franciszkanów do bulwaru nadrzecznego, ułożona została mozaika, która łączy się w całość przedstawiając ogromną rybę. Można powiedzieć, że to najnowsza atrakcja w mieście, bo oficjalne odsłonięcie mozaiki odbyło się 24 czerwca 2018 r. podczas festynu z okazji Nocy Świętojańskiej.

Pyzdry atrakcje

Przestrzeń nadrzeczna

Jednym z ciekawszych i najlepiej zagospodarowanych miejsc w Pyzdrach jest przestrzeń nad Wartą.

Bulwar nadrzeczny

Spacerując ulicą Nadrzeczną możemy podziwiać murale nawiązujące do historii znajdujących się tam budynków. Przestrzeń nadrzeczna jest ciągle modernizowana i upiększana. W ostatnim czasie na skarpie przy kościele pofranciszkańskim posadzono 1500 roślin!

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Przystań w Pyzdrach

Ulicą Nadrzeczną dojdziemy do Przystani w Pyzdrach, skąd wypłynąć można w rejs katamaranm po Warcie, by podziwiać uroki Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, a także malowniczą panoramę Pyzdr, która najokazalej wygląda właśnie z rzeki (koszt rejsu katamaranem to 100 zł/h, rezerwacje pod numerem: 608-397-405).

Z Pyzdr możemy też wyruszyć na spływ  kajakiem lub pontonem po Warcie

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Miejsce na relaks

Przystań i jej okolica, to idealne miejsce na relaks, spędzenie czasu z rodziną. Znajdują się tam liczne miejsca biwakowe, ławeczki na których możemy usiąść i zakosztować relaksu z widokiem na Wartę. A jeśli zgłodniejemy możemy rozpalić grilla lub ognisko w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, albo też udać się na obiad czy kawę do znajdującego się przy przystani Baru Perkoz, który serwuje bardzo smaczne posiłki.

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Zabytkowe kościoły

Podziwiając malowniczą panoramę Pyzdr nie sposób nie zwrócić uwagi na dwie górujące nad miastem budowle zabytkowych kościołów. Są to Kościół Farny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz pofranciszkański klasztor pod wezwaniem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, który jest jednym z trzech zachowanych w Polsce średniowiecznych zabytków architektury franciszkańskiej. W murach klasztoru mieści się także Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Dom podcieniowy

Przy rynku w Pyzdrach do dziś zachował się drewniany dom podcieniowy. Dom zbudowany został w 1768 roku. W ostatnich latach został wyremontowany.

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Zabytkowy wiatrak holenderski

W Pyzdrach zobaczyć możemy jedyny w Wielkopolsce wiatrak holenderski. W ostatnich latach został on wyremontowany.

Sady owocowe

Pyzdry słyną także z sadów owocowych. Można powiedzieć, że to takie małe zagłębie sadownicze w Wielkopolsce. Liczne sady mijamy przy głównej drodze prowadzącej do miasta. Znajdziemy tam też wiele straganów sprzedających świeże owoce, prosto z sadu. Ciekawym pomysłem jest wybrać się do Pyzdr wiosną, kiedy sady kwitną. Mocne wrażenia zarówno wizualne jak i zapachowe – gwarantowane!

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Atrakcje w okolicy

Musimy przyznać, że Pyzdry to jedno z ciekawszych miast w Wielkopolsce, jakie ostatnio odwiedziliśmy. Jednak nie dość, że w samym mieście jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, to zachwyca również okolica.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Będąc w Pyzdrach koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, by podziwiać nadwarciański krajobraz i kryjące się między lasami śródlądowe wydmy.  Park możemy zwiedzać z lądu lub z wody – podczas rejsu po Warcie lub spływu kajakiem lub pontonem.

Pyzdry atrakcjePyzdry atrakcjePyzdry atrakcje

Puszcza Pyzdrska

Na południowy-wschód od Pyzdr rozciąga się Puszcze Pyzdrska, która słynie z żelaznych domów.

Pyzdry atrakcje

Symboliczne przejście graniczne w Borzykowie

Polecamy zatrzymać na parkingu przy drodze nr 442 w Borzykowie, gdzie odtworzono niemiecko-rosyjskie przejście graniczne miedzy Borzykowem a Pyzdrami.

Pyzdry atrakcje

Nie chcemy się usprawiedliwiać, ale nasza niewiedza na temat licznych atrakcji Pyzdr mogła wynikać tego, że większość inwestycji w infrastrukturę turystyczną zrealizowana była stosunkowo niedawno. Na Google View Street możemy przespacerować się ulicami Pyzdr w 2013 roku. Różnica jest kolosalna! Można powiedzieć, że z roku na rok Pyzdry pięknieją i naprawdę sporo się tu dzieje. Stają się miejscem na mapie Wielkopolski, które naprawdę warto odwiedzić! Większość miejsc, o których piszemy, jeszcze jakiś czas nie wyglądała tak jak teraz. Jesteśmy ciekaw, jak miasto będzie wyglądać za kilka lat, skoro tyle się tu dzieje i to w tak szybkim tempie. Chętnie za jakiś czas wybierzemy się ponownie! Może tym razem jesienią, żeby podziwiać nadwarciańską przyrodę przybraną w złote szaty.

Pyzdry i okolice – gdzie spać?

Dwa pierwsze miejsca polecamy szczególnie! Na pewno Wam się spodobają 🙂

Agroturystyka “Ranczo”, Wrąbczynek

Lawendowy Ląd, Ląd

Agroturystyka Pod Kogutem, Dłusk

Agroturystyka Wójtostwo, Pyzdry

Wczasy pod gruszą Teresa i Stanisław Kwitowscy, Łupice

Agroturystyka łowisko Modlica, Modlica

CHATKA ORNITOLOGA PTTK, Białobrzeg

Hotel MCT, Żerk

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

1 Comment

  1. […] trzech zorganizowanych przez nas wyjazdów odwiedzili nadnoteckie rejony Wielenia i Czarnkowa, Pyzdry i Nadwarciański Park Krajobrazowy oraz Kalisz wraz okolicami. Chyba złapali bakcyla na Wielkopolskę, gdyż na własną rękę […]

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin