Atrakcje Wielkopolski. Nadwarciański Park Krajobrazowy – idealne miejsce na weekend albo dłużej.

 

Mimo, że mieszkamy tu od urodzenia, wielu ciekawych miejsc w Wielkopolsce wciąż jeszcze nie widzieliśmy. Jednym z takich miejsc był jeszcze do niedawna Nadwarciański Park Krajobrazowy.

Ba! O niektórych miejscach do niedawna nawet nie wiedzieliśmy, jak np. o wydmach śródlądowych porośniętych wrzosami niedaleko Wronek, czy Pyzdrach które odwiedziliśmy niedawno przy okazji wycieczki do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i totalnie nas zaskoczyły! A przecież atrakcje Wielkopolski mamy na wyciągnięcie ręki. Wsiadamy w samochód, chwila moment i jesteśmy.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy

Atrakcje Wielkopolski – nasza lista miejsc do zobaczenia

Zanim na świat przyszła Emilka, wiele osób straszyło nas, że jak będziemy mieli dzieci, to to całe podróżowanie nam się skończy. Wtedy siedzieliśmy cicho, bo nie mieliśmy dzieci, więc trudno było nam powiedzieć jak to będzie, jak się one pojawią. Okazuje się, że teraz podróżujemy jeszcze więcej! Z Emilką byliśmy już na Sycylii, w Toskanii i w Grecji, ale przede wszystkim znacznie częściej wybieramy się na jednodniowe, czy weekendowe wycieczki.

Rok temu, kiedy Paulina była w zaawansowanej już ciąży, zrobiliśmy sobie prezentację z ciekawymi miejscami niedaleko Poznania, atrakcjami w Wielkopolsce, które chcielibyśmy zobaczyć. I od tego czasu sukcesywnie staramy się te miejsca odwiedzać, przy okazji ciągle dopisując nowe. Udało nam się już zobaczyć m.in. Szwajcarię Czarnkowską, czy największe w Polsce wrzosowiska – Diabelskie Pustacie (to akurat już nie Wielkopolska, ale da się zrobić podczas jednodniowej wycieczki z Poznania). Pod koniec czerwca dotarliśmy w końcu do Puszczy Pyzdrskiej i Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, które od roku czekały na swoją kolej.

Co zobaczyć w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym i czy warto tam jechać? Mamy nadzieję, że poniższa fotorelacja zachęci do wycieczki po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym.

Nadwarciański Park Krajobrazowy – atrakcje, ciekawe miejsca, punkty widokowe.

Nadwarciański Park Krajobrazowy obejmuje około 30 kilometrowy odcinek doliny Warty na obrębie gmin Lądek, Pyzdry, Rzgów i Zagórów. Jest to jedna z najbardziej wartościowych ostoi ptaków nie tylko w Polsce, ale i Europie – na terenie parku występuje około 240 gatunków.

Punkty Widokowe

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, żeby wybrać się na dłuższą wycieczkę po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, warto wybrać się choć w kilka kluczowych miejsc, z których rozpościerają się najciekawsze widoki.

Jeden z ciekawszych punktów widokowych na pradolinę Warty znajduje się w Pietrzykowie, przy drodze nr 446 łączącej Pyzdry z Ciężeniem. Znajduje się tam nawet luneta, która umożliwi podziwianie krajobrazu z bliższej perspektywy.

Nadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowy

Warto zatrzymać się także przy moście w Pyzdrach. Z mostu możemy podziwiać nie tylko uroki Warty, ale i panoramę miasta. Dostrzec stąd można przepiękny mural oraz górujące nad miastem wieże pofranciszkańskiego klasztoru.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy_Pyzdry

Wydmy Śródlądowe

Nie musimy wybierać się nad morze, żeby zobaczyć wydmy. Na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy ich całkiem sporo. Nam udało się dotrzeć w trzy miejsca, gdzie mogliśmy podziwiać wydmy śródlądowe.

Białe góry w okolicach Rataj

Najciekawsze naszym zdaniem są Białe Góry – wydmy śródlądowe w okolicach Rataj. Żeby się do nich dostać musimy skręcić z trasy 446 w Pietrzykowie w polną drogę. Przy drodze znajduje się drogowskaz. Spory odcinek musimy pokonać leśnymi drogami, ale warto! Widoki prawie jak w Słowińskim Parku Narodowym, tylko turystów mniej. Byliśmy sami 🙂

Nadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowy Nadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmyNadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmy

Wydmy koło Wrąbczynka

Drugim miejscem, gdzie znajdziemy wydmy śródlądowe jest Wrąbczynek. Kiedy jedziemy od Białobrzegu ujrzymy drogowskazy kierujące na wydmy śródlądowe. W samej wsi warto już kogoś dopytać, bo dojazd nie jest dalej oznakowany.

 

Nadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmy

Wydmy w Rudzie Komorskiej

Trzecia wydma, którą udało nam się odnaleźć nie znajduje się już bezpośrednio na terenie Parku Krajobrazowego, ale w jego bliskiej okolicy – w Rudzie Komorskiej. Ta jednak jest najmniej okazała i jest ogrodzona, bo znajduje się na prywatnym terenie.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy_wydmy

Piaskowa Góra w Lądkowskim Borku

To ponoć najwyższa wydma piaskowa w dolinie środkowej Warty. Znajduje się na trasie szlaku pieszego z Lądu do Lądku. Informacje o trasie znajdziecie tu lub tu.

piaskowa_gora_lad

piaskowa_gora_lad

Ciążeń

Miejscem, w którym warto się na chwilę zatrzymać jest Ciążeń. Zobaczymy tu dawny pałac biskupi, wokół którego rozpościera się ogród w stylu francuskim. Obecnie jest we władaniu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i znajduje się w nim filia biblioteki uniwersyteckiej.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy_palac_ciazen

 

Ląd

Opactwo cystersów

Kolejnym ciekawym miejscem na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego jest Ląd. Urzeka tu bajecznie zielona okolica, ale przede wszystkim wrażenie robi górujący nad miastem klasztor cystersów. Polecamy też spacer po przyklasztornym ogrodzie.

Nadwarcianski_park_krajobrazowy_klasztor_ladNadwarcianski_park_krajobrazowy_klasztor_ladNadwarcianski_park_krajobrazowy_klasztor_ladNadwarcianski_park_krajobrazowy_klasztor_ladNadwarcianski_park_krajobrazowy_klasztor_lad

Szlak pieszy

W Lądzie, przy moście zaczyna się też jeden ze szlaków pieszych po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Jest to jeden z krótszych szlaków, ma około 6 km i jako jedyny zatacza pętle. Chcieliśmy go przejść, jednak kiedy się tam wybraliśmy – kilka dni po dość gwałtownych opadach deszczu, część tras była zalana. Udało nam się pokonać zaledwie 1,5 km, co i tak nie było łatwe z wózkiem, i musieliśmy zawrócić. Informacje o innych szlakach pieszych na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego znajdziecie tu.

Nadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowy

Rejs po Warcie

Jeśli Nadwarciańskim Park Krajobrazowy, to oczywiście rejs po Warcie – punkt obowiązkowy wycieczki! Park z tej perspektywy jest przepiękny. Przez Park przebiega część trasy Wielkiej Pętli Wielkopolski, a w rejs możemy się udać z przystani w Pyzdrach albo w Lądzie. My wypływaliśmy z Pyzdr. Jeśli podobają Wam się zdjęcia z rejsu katamaranem i też chcielibyście się wybrać, podajemy Wam namiary i ceny – godzinny rejs katamaranem kosztuje 100 zł, a rezerwacji można dokonywać pod numerem : 608-397-405.

Nadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowyNadwarcianski_park_krajobrazowy


Spływ kajakiem lub pontonem po Warcie

Uroki Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego możemy też podziwiać z perspektywy kajaku lub pontonu. Tu znajdziecie naszą szczegółową relację ze spływu pontonem po Warcie.

weekend_w_wielkopolsce pontonem_po_Warcie

Nadwarciański Park Krajobrazowy- gdzie spać?

Dwa pierwsze miejsca polecamy szczególnie! Na pewno Wam się spodobają 🙂

Agroturystyka “Ranczo”, Wrąbczynek

Lawendowy Ląd, Ląd

Agroturystyka Pod Kogutem, Dłusk

Agroturystyka Wójtostwo, Pyzdry

Wczasy pod gruszą Teresa i Stanisław Kwitowscy, Łupice

Agroturystyka łowisko Modlica, Modlica

CHATKA ORNITOLOGA PTTK, Białobrzeg

Hotel MCT, Żerków

Wpis powstał przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin