Spływ pontonem po Warcie – idealny pomysł na weekend w Wielkopolsce

Szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić weekend w Wielkopolsce? Lubisz piękne miejsca, przyrodę, ciszę i spokój, ale jednocześnie chcesz zobaczyć ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje? Wybierz się do Żerkowa lub Pyzdr na spływ pontonem lub kajakiem po Warcie. Możesz też wybrać rejs katamaranem. Spędzisz niezapomniane chwile, będziesz delektować się ciszą, pochłaniając piękno nadwarciańskiej przyrody. A kiedy już zakończysz spływ, możesz udać się na wycieczkę po okolicy. Zarówno w Żerkowie, jak i Pyzdrach czeka na Ciebie cała masa atrakcji! Przetestowaliśmy! Byliśmy tam już dwukrotnie, spędzając razem ponad tydzień i ciągle nam mało! Mamy nadzieję, że wrócimy ponownie. Łap przepis na udany weekend w Wielkopolsce!

weekend_w_wielkopolsce

Spływ pontonem po Warcie – skąd pomysł?

Kiedy planowaliśmy naszą wycieczkę po Wielkopolsce, która zahaczała o Pyzdry, Żerków i Lądek, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że oprócz całej masy ciekawych miejsc, które bardzo chcieliśmy zobaczyć, największą atrakcją jest tu przede wszystkim rzeka. A rzekę najfajniej zwiedza się z … poziomu rzeki.

Popularnością cieszą się tu spływy kajakowe. Jednak podróżując z dwójką maluchów, w wieku 2,5 i 1 kajaki niestety musieliśmy odpuścić. Rozwiązanie znaleźliśmy na poniższym filmie promującym Szwajcarię Żerkowską. Gdy zobaczyliśmy kadr z rodziną płynącą pontonem, od razu wiedzieliśmy, że jest to to, czego chcemy spróbować! Ponton wydawał się rozwiązaniem idealnym dla nas!

Spływ pontonem – idealne rozwiązanie, gdy kajak odpada

Spływ pontonem po Warcie to wspaniałe doświadczenie, a zarazem idealny pomysł na weekend w Wielkopolsce spędzony z rodziną. Ponton jest świetną alternatywą dla kajaków, który idealnie sprawdza się gdy:

pontonem_po_Warcie
weekend_w_wielkopolsce

Jak zorganizować spływ pontonem po Warcie?

Ponton pożyczaliśmy w Żerkowie. Na stronie Kajaki Żerków znajdziecie wszelkie niezbędne informacje, wraz z numerem telefonu, pod którym można dokonywać rezerwacji. Nie ma informacji o spływach pontonem, ale pontony są, bo sami płynęliśmy, więc pytajcie.

Ponton wypożyczamy na cały dzień. Samochód zostawiamy na parkingu wypożyczalni sprzętu i przesiadamy się w auto, które zawiezie nas i ponton na miejsce spływu, zgodnie z trasą, którą wybraliśmy.

Następnie zostajemy poinstruowani jak obsługiwać ponton – jak nim sterować, regulować prędkość i jak i w którym miejscu dobić do brzegu. Kiedy zbliżamy się do mety, dzwonimy i ktoś z obsługi przyjeżdża po nas i odwozi do Żerkowa, gdzie czeka nasz samochód.

weekend_w_wielkopolsce

Trasy na spływ pontonem w okolicach Żerowa

Na stronie kajakizerkow.pl znajdziecie wszelkie informacje na temat dostępnych tras kajakowych po Warcie i Prośnie. Jeśli wybieramy się na spływ pontonem, mamy do wyboru tylko trasy po Warcie, bo na Prośnie jest za niski stan wody na ponton.

Mamy więc do wyboru 5 tras – dwie z Pyzdr i trzy z Pogorzelicy. Ich długość jest zróżnicowana. Przepłynięcie zajmie od 1,5 do 4 godzin.

Trasa z Pogorzelicy do Hermanowa

My spływ zaczęliśmy z Pogorzelicy. Panowie z Kajaki Żerków polecali nam, byśmy płynęli do Hermanowa, gdzie znajduje się Folwark Konny Hermanów. Wystarczy od brzegu rzeki przejść około 400m łąką i już jesteśmy w Folwarku.

A na miejscu czeka na nas wiele atrakcji, z których szczególnie cieszą się najmłodsi członkowie spływu. Znajdziemy tu stadninę koni, mini zoo, wielki plac zabaw i restaurację, gdzie możemy smacznie zjeść.

Trasa z Pogorzelicy do Hermanowa jest bardzo malownicza. Przebiega w dużej mierze przez obszar Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze mijaliśmy prom rzeczny i most kolejowy. Spływ tą trasą zajął nam nieco ponad 3 godziny.

Gdyby dzieciakom się nudziło, mieliśmy opcję krótszej trasy do Dębna (około 2,5h). Wycieczka okazała się nie lada atrakcją dla dzieciaków. Leoś mocno przesunął swoją drzemkę, ale w ostatniej godzinie w końcu zasnął, więc spokojnie popłynęliśmy do Hermanowa.

 

pontonem_po_Warcie
pontonem_po_Warcie
pontonem_po_Warcie
weekend_w_wielkopolsce
weekend_w_wielkopolsce
pontonem_po_Warcie
pontonem_po_Warcie
weekend_w_wielkopolsce
weekend_w_wielkopolsce
pontonem_po_Warcie

Spływ pontonem po Warcie – ile to kosztuje?

Pewnie zastanawiacie się ile kosztuje taki spływ pontonem. Wypożyczenie pontonu na cały dzień to koszt 100 zł w przypadku pontonu bez silnika i 150 zł za ponton z silnikiem elektrycznym. Do tego dochodzą koszty transportu – 2 zł za kilometr, co daje kolejne około 100 zł. Biorąc pod uwagę, że w pontonie mieści się nawet do 6 osób to przy pełny obłożeniu wychodzi nieco ponad 40 zł za osobę za cały dzień dobrej zabawy.

 

A może jednak kajak?

W Żerkowie możecie oczywiście też wypożyczyć kajaki. Do wyboru mamy wtedy dużo więcej tras ,bo dochodzą trasy po Prośnie. Koszt wypożyczenia dwuosobowego kajaka na cały dzień to 50 zł w weekend i 40 zł w tygodniu. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie Kajaki Żerków

pontonem_po_Warcie

Rejs Katamaranem po Warcie

Dla tych, którzy wolą podziwiać uroki Warty w bardziej komfortowych warunkach, siedząc na wygodnej kanapie, polecamy wybrać się w rejs katamaranem z przystani w Pyzdrach. Trasa jest bardzo malownicza, wiedzie przez Nadwarciański Park Krajobrazowy. Z katamaranu podziwiamy też panoramę Pyzdr.

Na pokładzie mieści się do 12 osób, a koszt wynajęcia katamaranu to 100 zł/h. Rezerwacji można dokonywać pod numerem 608-397-405.

pyzdry_rejs_katamaranem
pyzdry
pyzdry_rejs_katamaranem
pyzdry_rejs_katamaranem

Co robić po spływie pontonem – atrakcje w okolicy

W okolicy Pyzdr i Żerkowa jest tyle atrakcji, że nam nie starczył tydzień żeby je wszystkie zobaczyć. Dużo podróżujemy w ostatnich latach po Wielkopolsce, ale to właśnie te okolice zrobiły na nas największe wrażenie i z przyjemnością i sentymentem tu wracamy.

Pyzdry

Nas najbardziej zauroczył tutejszy street art – wielki mural przedstawiający historię miasta. Jest to najlepszy mural, jaki do tej pory widzieliśmy. Nie sposób przejść obojętnie obok mozaikowych schodów, które prowadzą z bulwaru nadwarciańskiego, do zabytkowego kościoła. Tu znajdziecie wpis o Pyzdrach.

pyzdry
pyzdry_mural
pyzdry

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Tu znajdziecie nasz wpis o Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

Wydmy Śródlądowe

W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym znajdziemy liczne wydmy śródlądowe.

wydmy_srodladowe_wielkopolska
weekend_w_wielkopolsce
wydmy_srodladowe_wielkopolska

Lawendowy Ląd

Pole lawendy z widokiem na Nadwarciański Park Krajobrazowy i  Opactwo Cystersów w Lądzie

lawendowy_lad
lawendowy_lad

Puszcza Pyzdrska

W Puszczy Pyzdrskiej znajdują się liczne żelazne domy

Puszcza_pyzdrska_zelazne_domy

Basen Żerków

baseny_zerkow

Szwajcaria Żerkowska

szwajcaria_zerkowska

Zabytki

Pałac w Ciążeniu

palac_ciazen

Pałac w Śmiełowie

pałac_Smielow

Opactwo Cystersów w Lądzie

Opactwo_cystersow_lad
Opactwo_cystersow_lad

Pyzdry, Żerków i okolice – gdzie spać?

Dwa pierwsze miejsca polecamy szczególnie! Na pewno Wam się spodobają 🙂

Agroturystyka “Ranczo”, Wrąbczynek

Lawendowy Ląd, Ląd

Agroturystyka Pod Kogutem, Dłusk

Agroturystyka Wójtostwo, Pyzdry

Wczasy pod gruszą Teresa i Stanisław Kwitowscy, Łupice

Agroturystyka łowisko Modlica, Modlica

CHATKA ORNITOLOGA PTTK, Białobrzeg

Hotel MCT, Żerków

Dajcie znać, czy nasz przepis na weekend w Wielkopolsce się Wam sprawdził 🙂

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin