Agroturystyka w Wielkopolsce. Dwór Dębogóra – magiczne miejsce

W wielu miejscach już byliśmy, w wielu mieszkaliśmy i w życiu nie przyszłoby nam do głowy, że najbardziej niesamowite miejsce w jakim przyjdzie nam mieszkać to agroturystyka w Wielkopolsce, zaledwie 120 km od domu! Dwór Dębogóra, to kolejne odkryte przez nas magiczne miejsce.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Zapowiadało się niepozornie. Wielopolska Organizacja Turystyczna zaproponowała nam, żebyśmy pozwiedzali powiat czarnkowsko-trzcianecki, popstrykali trochę zdjęć w ciekawych miejscach, a na nocleg zaproponowali gospodarstwo agroturystyczne – Dwór Dębogóra.

Początkowo trochę się obawialiśmy, nie mieliśmy pojęcia co tam w ogóle można zobaczyć, co robić, a mieliśmy tam spędzić cały weekend. Powiemy też szczerze, że niekoniecznie kochamy się w dworkach, bo wolimy raczej nowoczesny wystrój, muzea omijamy zazwyczaj z daleka (a w końcu Dwór Dębogóra słynie z Muzeum Szalonego Dziadka) – na rzecz natury i pięknych krajobrazów. Wsiedliśmy do samochodu bez większych emocji, ot kolejna wycieczka.

A jednak to miejsce nas urzekło, wywarło na nas efekt „WOW” i pozostawiło niedosyt. Niedosyt niesamowitych historii i niezwykłych ludzi, niedosyt oszałamiającej przyrody! Weekend, to zdecydowanie za krótko, żeby skorzystać z wszystkich atrakcji w okolicy. To miejsce nas zaczarowało – jakoś tak ciągle siedzi w głowach, a właściwie w sercach. Magiczne miejsce, inaczej nazwać się go nie da.

Agroturystyka w Wielkopolsce. Dwór Dębogóra – w czym tkwi magia tego miejsca?

Niezwykłe historie

W czym tkwi magia? Niby zwykły dworek, posiadający 12 pokoi z łazienkami dla gości. Położony we wsi Dębogóra na terenie 400-haktarowego gospodarstwa. Ot, zwykła agroturystyka w Wielkopolsce, jakich wiele. A jednak miejsce to ma w sobie coś, co sprawia, że chce się tam być, chce się słuchać niezwykłych historii pani Marii i Jej męża – właścicieli dworku. Historii, które momentami mrożą krew w żyłach, a momentami wywołują łezkę w oku.  Historii rodem z dzikiego zachodu, a przecież z miejsca oddalonego zaledwie o 120 km od Poznania! Opowieści Pani Marii i Jej męża są tak barwne, że siedzimy codziennie do nocy i z rozdziawionymi paszczami słuchamy z niedowierzeniem, modląc się w duchu, żeby nasz śpiący w pokoju obok niemowlaczek, nie obudził się.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Przenosimy się w czasie o 25 lat, kiedy to Pani Maria, wykształcona kobieta, znająca języki obce, porzuca uniform i pracę w renomowanym hotelu i wraz z mężem elektrykiem, pasjonatem żeglarstwa, kupują popadające w ruinę popegeerowski gospodarstwo wraz z dworkiem. I tak oto dwa mieszczuchy, nie mające bladego pojęcia o życiu na wsi, uczą się uprawy ziemi, hodowli bydła i próbują wpasować się w realia wiejskiego życia, a remont i modernizacja dworu trwa nieustannie od 25 lat. Nie będziemy Wam przytaczać opowiadanych historii, czy to o kozie wożonej w bagażniku do Poznania, bo nie miał jej kto nakarmić, gdy Pani Maria wyjeżdżała ze wsi, czy o to własnoręcznie zszywanym igłą i nitką prosiaku, bo nie będą one miały tej magii. Może będziecie mieli okazję posłuchać ich sami.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Oszałamiająca przyroda

Dębogóra to nie tylko niesamowita historia, ale także oszałamiająca przyroda. Piękne widoki podziwiamy już po drodze z Poznania do Dębogóry. Droga wiedzie wśród pól kwitnącego rzepak oraz lasów Puszczy Noteckiej.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Dwór położony jest przepięknie pośród lasów i jezior. Wokół rozciągają się dwie puszcze – Drawska i Notecka, oraz dwie rzeki Drawa i Noteć. Możemy tu wybrać się na bezkrwawe łowy i zamiast broni wziąć na polowanie aparat fotograficzny. Region potocznie zwany jest Małymi Bieszczadami.

Można tu wybrać osiadły tryb poznawania świata – usiąść i rozsmakować się w przyrodzie, wyciszyć się i spróbować prostoty wiejskiego życia. Można też aktywnie obcować z przyrodą, np. pływać na rowerze wodnym czy kajakach, spłynąć Notecią łodzią motorową, czy też uprawiać nordic walking korzystając z jednej ze specjalnie przygotowanych tras, które są tak wyznaczone, ze zahaczają o wszystkie najciekawsze miejsca w okolicy, m.in. Roztańczony Las, Dębogórskie Karpaty czy Dolinę Dwunastu Źródeł.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Miejsce spotkań niezwykłych ludzi

Dębogóra to miejsce spotkań niezwykłych ludzi, których historii można słuchać godzinami, o czym również mieliśmy się okazję przekonać. Podczas naszego pobytu w Dębogórze gościł wraz z rodziną Olaf Jarzemski, podróżnik i autor popularnej książki dla dzieci Central Park. Kraina Koe. Jak mówi Pani Maria – Dębogóra przyciąga ciekawych ludzi.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Atrakcje w Dworze Dębogóra

Dwór Dębogóra to miejsce bez dwóch zdań niezwykłe. Goście mogą tu nie tylko posłuchać niezwykłych historii i zrelaksować się na łonie natury, ale także skorzystać z wielu atrakcji jakie czekają w Dębogórze. Należą do nich m.in.

Zasmakuj wiejskiego życia

W cenie noclegu w Dworze Dębogóra jest też wyżywienie. I to nie byle jakie! Kuchnia serwuje dania z własnych, naturalnych produktów. Warto spróbować i poczuć różnicę, między tym co na co dzień możemy kupić w sklepach i marketach.  Gospodarstwo jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym, produkcja na polach jest ekologiczna.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Nie lada atrakcją, szczególnie dla dzieciaków, są urocze krowy rasy highland, które hodowane są w gospodarstwie.

agroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogoraagroturystyka_Wielkopolska_dwor_debogora

Muzeum Szalonego Dziadka i Bambryjewo

87-letni senior rodu posiada prywatną kolekcję militariów, którą udostępnia dla gości. Kolekcja obejmuje zbiory z II wojny światowej i powojenne. Możemy tu podziwiać zabytkowe pojazdy – m.in. milicyjny maluch, polonez straży pożarnej oraz inne pojazdy militarne. Wszystkie na chodzie! Już przed wjazdem do dworu wita nas zabytkowy samolot. Możemy wejść do środka i przenieść się w czasie, a nawet usiąść w kokpicie pilota! Mówiliśmy, że nie lubimy muzeów? Muzeum Szalonego Dziadka jest wyjątkiem! Efekt “WOW” gwarantowany 🙂

Gospodarstwo organizuje też przejażdżki sprzętem militarnym!

agroturystyka_Wielkopolska_muzeum_szalonego_dziadkaagroturystyka_Wielkopolska_muzeum_szalonego_dziadkadwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadkadwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadkadwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadkadwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadkadwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadka

Oprócz Muzeum Szalonego Dziadka, jest jeszcze bambryjewo, które zawiera elementy wyposażenia  domów wiejskich i sprzętów używanych w gospodarstwie rolnym.

 dwor_debogora_muzeum_szalonego_dziadka

Aktywne spędzanie wolnego czasu

Dwór Dębogóra oferuje też szereg możliwości aktywnego spędzania czasu.

Rejs łodzią

W okresie letnim razem z mężem Pani Marii, pasjonatem żeglugi, możemy wybrać się w rejs po Noteci łodzią motorową. Łódka przypłynęła wodami śródlądowymi aż z Holandii, by zakotwiczyć w marinie w Czarnkowie. Mieści 12 osób.

Wędkowanie

Dębogóra to również raj dla wędkarzy, którzy mogą swoich sił spróbować na jednym z trzech stawów o łącznej powierzchni 6ha, należących do gospodarstwa. Po udanych połowach możemy przyrządzić własnoręcznie złowioną rybę tawernie na barce zakotwiczonej na jednym ze stawów.

Sporty wodne

Coś dla siebie znajdą miłośnicy sportów wodnych. Do ich dyspozycji jest 6ha stawów, po których można pływać łodzią lub rowerem wodnym.

Szlaki nordic walking

W Dębogórze możemy też pospacerować z kijkami. Powstało tu Wielkopolskie Centrum Nordic Walking, gdzie w ramach projektu z kwiatka na kwiatek, mamy do dyspozycji ponad 170 km tras o różnej długości. Trasy są tak wyznaczone, ze zahaczają o wszystkie najciekawsze miejsca w okolicy, m.in.:

Roztańczony Las

atrakcje_wielkopolski_roztanczony_lasatrakcje_wielkopolski_roztanczony_las

Dębogórskie Karpaty

atrakcje_wielkopolski_debogorskie_karpaty

atrakcje_wielkopolski_debogorskie_karpaty

czy Dolinę Dwunastu Źródeł.

atrakcje_wielkopolski_dolina_dwunastu_zrodel

atrakcje_wielkopolski_dolina_dwunastu_zrodel

Trasy można je pokonać z kijkami, pieszo, kajakiem, konno lub na rowerze. Więcej informacji znajdziesz tu.

debogora_z_kwiatka_na_kwiatek

debogora_z_kwiatka_na_kwiatekdebogora_z_kwiatka_na_kwiatekdebogora_z_kwiatka_na_kwiatek

Wiejskie spa

W chwili obecnej na terenie Dworu Dębogóra trwają prace nad realizacją projektu „wiejskie spa”, które ma być oddane do użytku jeszcze w tym roku. Powstanie  basen, tężnie , 2 sauny, a wszytko zatopione będzie w przyrodzie z przepięknym widokiem na stawy i wzgórza.

Atrakcje w okolicy

Nie tylko sam Dwór Dębogóra jest miejscem ciekawym, ale również otaczająca go okolica. W promieniu około 40 km od Dębogóry znajdziemy całą masę ciekawych miejsc.

Główne atrakcje w okolicy to przyroda. Wokół rozciągają się dwie puszcze – Drawska i Notecka, oraz dwie rzeki Drawa i Noteć. Zieleń jest tu obłędna.

Czarnków

Coś dla siebie znajdą też fani małych miasteczek. Polecamy wybrać się do Czarnkowa, gdzie punktem obowiązkowym jest urokliwy rynek. Z punktu widokowego znajdującego się na Górze Krzyżowej możemy podziwiać panoramę miasta oraz nadnotecki krajobraz.

Wielkopolska_atrakcje_czarnkow

Wielkopolska_atrakcje_czarnkow

Zamek w Goraju

Kolejną atrakcją w okolicy jest zamek w Goraju, wybudowany w latach 1908-12 przez hrabiego von Hochberga. Obecnie pełni funkcję internatu Zespołu Szkół Leśny. Urzekł nas nie tylko sam zamek, ale i bajeczna zieleń go okalająca.

Wielkopolska_atrakcje_zamek_goraj

Wielkopolska_atrakcje_zamek_goraj

Lubasz

Miłośnicy zabytków sakralnych koniecznie muszą udać się do Lubasza, by zobaczyć największe w północnej Wielkopolsce sanktuarium – Matki Bożej Królowej Rodzin.

Wielkopolska_atrakcje_lubasz

Wielkopolska_atrakcje_lubasz

Wielkopolska_atrakcje_lubasz


Dwór Dębogóra

Dębogóra 18
Wielen
tel. 696 140 638

https://www.facebook.com/dwordebogora/

[vc_row][vc_column][vc_message]Szukasz pomysłu na wycieczkę po Wielkopolsce? Koniecznie zajrzyj TUZnajdziesz tu masę inspiracji! Odwiedziliśmy, sfotografowaliśmy i opisaliśmy wiele ciekawych miejscach w Wielkopolsce, m.in:

Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]


Wpis powstał przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną.

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin