Wycieczka po Wielkopolsce. Czerniejewo – pałac, szlak misiów i lawendowe pole

Czerniejewo – to miasto położone w Wielkopolsce, niedaleko Gniezna. Jeszcze do niedawna kojarzyło nam się tylko z jej największą atrakcją, czyli pałacem. Po raz pierwszy o Czerniejewie usłyszeliśmy 4 lata temu, gdy pierwszy raz wybraliśmy się na pobliskie pola lawendy. I tak od czterech lat, co roku przejeżdżamy przez Czerniejewo na sesję w lawendzie i dopiero w tym roku zatrzymaliśmy się, by zwiedzić to miasteczko. I wiecie co? Jak dla nas to totalny sztos!

czerniejewo_atrakcje

Czerniejewo –  idealne miejsce na weekendową wycieczkę po Wielkopolsce!

Czerniejewo, które głównie kojarzyliśmy z Lawendowymi Zdrojami i pałacem, okazało się niezwykle ciekawym miejscem na mapie Wielkopolski! Znajdziecie tam nie tylko zabytkowy pałac z pięknym ogrodem, ale także misiowy szlak i dobre jedzenie – atrakcje dla małych i dużych oraz wszystko czego trzeba, by fajnie spędzić weekend. Jeśli więc szukacie pomysłu na to jak spędzić weekend, ciekawego miejsca w Wielkopolsce na wycieczkę, to polecamy wybrać się do Czerniejewa. Najlepiej zróbcie to na przełomie czerwca i lipca, gdy w Lawendowych Zdrojach kwitnie lawenda.

Czerniejewo – atrakcje i ciekawe miejsca.

Pałac w Czerniejewie

 Jak na małe miasteczko, Czerniejewo skrywa moc atrakcji. Największą z nich jest zespół pałacowo-parkowy. Pałac powstał w latach 1771-1780 i należy do najważniejszych zabytków architektury barokowo-klasycystycznej w Wielkopolsce. Oprócz samego pałacu warto wybrać się na spacer po otaczającym go, rozległym parku. Znajdziemy tam schronienie w cieniu w upalne dni, romantyczne mostki i inne zakątki, oraz fajny widok na pałac.

czerniejewo_palac Czerniejewo_atrakcje czerniejewo_palac Czerniejewo_atrakcje

Coś dla podniebienia, czyli restauracja pałacowa.

W jednym z budynków należących do pałacu, gdzie kiedyś znajdowały się pomieszczenia stajenne, dziś znajduje się restauracja. Koneserzy dobrego smaku na pewno znajdą tu coś dla siebie. Dania są ciekawe, niebanalne i smaczne. Próbowaliśmy m.in. chłodnika z buraka z kozim serem i ogórkiem kiszonym, pierogów z dzika z bulionem grzybowym oraz aromatycznej kormy curry i szczerze możemy Wam tę miejscówkę polecić. Dania są nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Więcej informacji o restauracji oraz menu znajdziecie tu.

Czerniejewo_atrakcje Czerniejewo_atrakcje Czerniejewo_atrakcje

Kościół w Czerniejewie

Drugim obok pałacu, ważnym zabytkiem Czerniejewa jest wbudowany w 1498 roku Kościół św. Jana Chrzciciela.

Czerniejewo_atrakcje Czerniejewo_atrakcje

Czerniejewski Szlak Misiów

Czerniejewskie Misie to nie lada atrakcja dla dzieciaków. Choć musimy przyznać, że i my, stare pryki, świetnie się bawiliśmy szukając misiów. Kilkanaście drewnianych figur misiów zdobi ulice Czerniejewa i wyznacza kierunek zwiedzania miasta. Każdy z misiów ma nadane imię.

Znajdziemy wśród nich m.in. misia policjanta, strażaka, piłkarza, urzędnika czy dzieci szkolne. Skąd się wzięły Misie w Czerniejewie?

Od wielu, wielu lat w Czerniejewie panuje tradycja, w drugie Święto Wielkanocne mieszkańcy miasta wychodzą na ulice miasta przebrani za różne postacie, by uczcić nadejście wiosny. Na czele tego pochodu kroczy niedźwiedź. Czerniejewski Szlak Misiów powstał w 2017 roku by przypomnieć o tej tradycji.

Zabujaj się w Czerniejewie

Widać, że w ostatnich latach postawiono na rozwój turystyki w Czerniejewie. Powstał tu nie tylko unikatowy na skalę Polski Czerniejewski Szlak Misiów, ale też bardzo wpadające w ucho motto: „Zabujaj się w Czerniejewie”. Na terenie miasta powstało kilka drewnianych huśtawek, które mają to motto promować. Bujając się na nich, serio można się zabujać w tym urokliwym miasteczku 🙂

Czerniejewo_hustawki

Motto Czerniejewa oraz jego atrakcje fajnie przedstawił burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, w klipie nagranym w ramach akcji #hot16challange. Brawa dla Burmistrza, zresztą zobaczcie i oceńcie sami.

Wielkopolska Prowansja

Niedaleko Czerniejewa, w Pakszynie, znajdują się Lawendowe Zdroje – pole lawendy w sercu Wielkopolski! Na przełomie czerwca i lipca, tłumnie przyjeżdżają tu miłośnicy lawendy oraz  fotografowie. Możemy poczuć się tu jak na Prowansji. Możemy błądzić w lawendzie i rozkoszować się niezwykłym widokiem i obłędnym zapachem, lub też usiąść, zrelaksować się i spróbować lawendowych przysmaków – lodów, ciastek, lemoniady. Na terenie Lawendowych Zdrojów znajduje się też suszarnia i destylarnia, które można zwiedzać, oraz sklepik, w którym można kupić różne lawendowe cuda – mydełka, olejki i inne pachnące lawendą produkty. Więcej o Lawendowych Zdrojach pisaliśmy w tym wpisie. 

lawendowe_zdroje lawendowe_zdroje

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin