Rumunia. Transylwania – co zobaczyć w krainie Drakuli?

Ta historyczna kraina w Rumunii, zwana jest też Siedmiogrodem i jest bez wątpienia najbardziej znaną krainą geograficzną w Rumunii. To z tym regionem kojarzonych jest wiele legend i mitów. Tutaj urodził się Vlad Palownik, który stał się później pierwowzorem fikcyjnej postaci – hrabiego Draculi. Położona w sercu Karpat, owiana tajemniczością Transylwania, od zawsze przyciągała rzesze podróżników. Co warto zobaczyć w Transylwanii?

Transylwania_co_zobaczyc

Sighisoara

To średniowieczne miasteczko, którego starówka zachowała klimat sprzed setek lat. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami mamy wrażenie, że czas zatrzymał się tutaj w XVw. Ciekawostką, a zarazem sporym magnesem przyciągającym tłumy do tego niewielkiego miasta jest fakt, że urodził się tutaj najbardziej znany władca Siedmiogrodu – Vlad Palownik. Do chwili obecnej stoi dom, w którym rzekomo miał się on urodzić. W tym wpisie znajdziecie więcej zdjęć z Sighisoary.

Transylwania_co_zobaczycTransylwania_co_zobaczycBran

To małe miasteczko zyskało sławę dzięki zamkowi, który góruje nad okolicą. To właśnie ten zamek Bram Stocker wybrał w swojej książce  na siedzibę  Hrabiego Draculi.  Zamek choć niewątpliwie piękny, nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych zamków Rumunii. Jednak dołożona legenda powoduje, że ciężko znaleźć w Rumunii miejsce które przyciąga tyle zorganizowanych wycieczek i turystów.

Transylwania_co_zobaczyc

Braszów

To ponad 300 tys. miasto cechuje sięlicznymi zabytkami oraz malowniczym położeniem. Wśród okolicznych zielonych wzgórz najbardziej rozpoznawalna jest góra Tampa, z charakterystycznym  napisem „Brasov”, na szczyt której możemy praktycznie z samego centrum wjechać koleją gondolową.

Transylwania_co_zobaczycTransylwania_co_zobaczyc

Cluj Napoca

Cluj Napoca stanowi jeden z większych ośrodków miejskich w Rumunii. Położone w północno- zachodniej części Rumunii miasto urzeka swoim charakterem. Na każdym kroku widać tu wpływy niemieckie i węgierskie. Będąc w Transylwanii koniecznie trzeba zobaczyć Cluj, miasto  z bogatą historią, w którym przez wieki mieszały się kultury wielu narodów Europy.

Transylwania_co_zobaczycTransylwania_co_zobaczyc

Turda

Położone niedaleko Cluj Napoki miasto słynie przede wszystkim z zabytkowej kopalni soli. Niektóre pomieszczenia zostały w niej zaaranżowane na park rozrywki, gdzie jedną z głównych atrakcji jest diabelski młyn.

Transylwania_co_zobaczycTransylwania_co_zobaczycTransylwania_co_zobaczyc

Geamana

Geamana to wioska, której nie ma już na mapie Rumunii. Znajduje się w okolicach Turdy. Liczne  kolorowe jeziorka, to nic innego jak toksyczne akweny powstałe na skutek usuwania odpadów z okolicznych kopalni i zakładów chemicznych. W tym miejscu istniała kiedyś wieś, która została zalana przez chemiczne odpady. Największe wrażenie robi wystająca ponad taflę jeziora wieża kościoła, której widok  uświadamia nas o dramatycznej i smutnej przeszłości tego miejsca. Cała okolice można objechać szutrowymi drogami. Więcej o Geamanie przeczytasz w tym wpisie.

Transylwania_co_zobaczyc

Hunedoara

Do Hunedoary warto się wybrać, by zobaczyć średniowieczny zamek o charakterystycznej gotyckiej architekturze.

Transylwania_co_zobaczyc

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin