Transylwania_co_zobaczyc
Rumunia. Transylwania – co zobaczyć w krainie Drakuli?
21 listopada, 2019
ostatni_bastion
Ostatni Bastion – świetna przygodowa gra kooperacyjna
30 listopada, 2019

Res Arcana – rewelacyjna gra karciana, która zabiera nas w podróż do świata fantasy

res_arcana

Dziś zabieramy Was w podróż do świata fantasy, w którym została osadzona gra Res Arcana. I choć oprócz zdobywania starożytnych monumentów, więcej podróżniczych motywów ciężko tu znaleźć, to musieliśmy Wam o tej grze napisać, bo jest po prostu rewelacyjna!

res_arcana

Co to za gra

Res Arcana to pięknie ilustrowana gra karciana osadzona w świecie fantasy. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 12 lat. Rozgrywka zajmuje 30-60 minut, co dla nas jest sporym plusem, bo prawdopodobieństwo wyciągnięcia jej na stół przy dwójce maluchów wzrasta gdy gra nie zajmuje kilku godzin.

W grze wcielamy się w jednego z magów, który walczy o kontrolę nad enklawami mocy i starożytnymi monumentami. Zbieramy magiczne przedmioty i esencje, tworzymy artefakty,  a także przywołujemy smoki i stwory. To by było tyle fantasy otoczki, która fajnie się prezentuje na pięknie ilustrowanych kartach. Nie o klimat w tej grze chodzi, ale o móżdżenie, kombinowanie i tworzenie kombosów, które zaprowadzą nas do zwycięstwa.

Co wyróżnia tę grę, to fakt, że gramy tu tylko ośmioma kartami. To niesamowite ile z tymi ośmioma kartami można zrobić. W grze powoli buduje się silniczek i z każdą turą możemy zrobić więcej i więcej, aż w końcu uzyskamy magiczne 10 punktów, co zaprowadzi nas do zwycięstwa.

res_arcanares_arcanares_arcanares_arcanares_arcanares_arcana

Jak grać?

Każdy gracz otrzymuje 2 karty magów, z których zachowuje jedną oraz 8 artefaktów. Przegląda, tasuje i dociąga 3 karty na rękę. Na środku stołu rozkłada się karty magicznych przedmiotów oraz enklawy mocy i monumenty (2 karty są odkryte, reszta zakryta) Następnie każdy z graczy dobiera jeden magiczny przedmiot i można zaczynać rozgrywkę.

Gra składa się z kilku rund, w których następują po sobie 3 fazy:

 1. Zbierania esencji z komponentów
 2. Wykonywanie akcji. W ramach dostępnych akcji gracz może:
 • zagrać artefakt z ręki, opłacając jego koszt
 • zająć monument lub enklawę mocy, opłacając jej koszt
 • odrzucić kartę z ręki i uzyskać 1 złoto lub 2 wybrane esencje
 • aktywować komponent i użyć jego mocy
 • spasować, wymienić swój magiczny przedmiot na inny dostępny oraz dociągnąć na rękę 1 kartę artefaktu
 1. Sprawdzanie warunków zwycięstwa. Jeśli ktoś uzyskał 10 punktów – wygrywa.

Mimo, że zasady nie są trudne, a gramy tylko ośmioma kartami, to gra daje naprawdę sporą frajdę z i całą masę kombinowania.

Pełną instrukcję, oraz filmik z zasadami znajdziecie na stronie Wydawnictwa Rebel.

res_arcanaPierwsze wrażenie

Zasady są bardzo łatwe, instrukcja jest krótka, więc szybko się ją czyta. Jedyne do czego możemy się doczepić, to fakt, że tylko wybiórcze karty zostały opisane na końcu instrukcji. Wprowadza to trochę chaosu. Gra początkowo może odstraszać ilością symboli. Jednak w miarę szybko i bez większych problemów można się ich nauczyć. Już podczas drugiej rozgrywki praktycznie nie zaglądaliśmy do instrukcji.

res_arcana

Gra jest rewelacyjna! Pięknie wydana, z bajecznymi ilustracjami. Elementy są bardzo dobrej jakości, a największym zaskoczeniem jest znajdujący się w pudełku sorter na drewniane znaczniki esencji. W pudełku wszystko ma swoje miejsce i to zasługuje zdecydowanie na duży plus.

res_arcana

Po otwarciu pudełka wydaje się, że elementów jest dość mało. Gra karciana, w której mamy zaledwie 60 kart. Wydawało się, że wiele się po tej grze nie można spodziewać. A jednak – następuje efekt WOW. To niesamowite, jak dobra może być gra, w której używa się tylko 8 kart!

W pudełku znajduje się 40 kart artefaktów, a do rozgrywki używamy tylko 8. Mamy 10 magów, a gramy jednym – wpływa to na ogromną regrywalność, każda rozgrywka jest więc inna.

Gra trochę przypomina nam Splendor, tylko bardziej rozbudowany – mechanika jest podobna, opiera się na budowaniu silniczka. Wygrywa ten, kto pierwszy uzbiera 10 punktów.

 

Podsumowanie

Res Arcana, to jedna z lepszych gier, w które ostatnio graliśmy! Nie możemy wyjść z podziwu jak rewelacyjna może być gra, w której używa się tylko 8 kart. Wpadła do topki naszych ulubionych gier. Bardzo dobrze działa w dwie osoby, a krótki czas rozgrywki sprawia, że pojawia się na stole całkiem często.

Plusy:

 • Idealnie skrojona wypraska i sorter na drewniane znaczniki
 • Piękne ilustracje
 • Proste zasady
 • Wysoka regrywalność
 • Krótka rozgrywka
 • Dobrze działa na dwie osoby
 • Szybko rozkłada się na stół

Minusy (mocno na siłę wymyślane, bo gra jest naprawdę świetna)

 • Początkowo ilość symboli na kartach może odstraszać
 • Brak opisania znaczenie wszystkich kart w instrukcji

 

Opisy innych ciekawych gier znajdziesz tu.

 

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin