atrakcje_Kornika
Atrakcje Kórnika, które sprawiają, że jest to nasze ulubione miejsce niedaleko Poznania
14 maja, 2021
Cichowo – skansen Soplicowo, zwierzęta i jezioro – moc atrakcji dla dzieci
13 czerwca, 2021

Nowości w dziecięcej biblioteczce #7 -wiosna 2021

ksiazki_dla_dzieci
Dzień dziecka zbliża się wielkimi krokami? Zawsze twierdziliśmy, że dobra książka nie jest zła. I sprawdza się to również w przypadku dzieci. Nasze z książek zawsze się cieszą, mimo że mamy ich już mnóstwo. Każda jest jednak inna, z każdej można się czegoś dowiedzieć, w każdej inna historia.
Dziś podrzucamy Wam całą masę książkowych nowości dla dzieci, które zawitały ostatnio do naszej biblioteczki. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla swoich dzieciaków.
ksiazki_dla_dzieci

Przewodnik kotki po nocnym niebie

To pięknie ilustrowana książka wydana przez Naszą Księgarnię,w której razem z kotką Felicity wyruszymy w podróż po nocnym niebie. Książka jest niezwykła, już na pierwszy rzut oka wywołuje swoimi ilustracjami efekt wow! Dalej jest tylko lepiej. Zaczęliśmy czytać i nie mogliśmy się oderwać . Po przeczytaniu dwóch pierwszych stron mieliśmy ochotę wyjść na taras i spojrzeć w niebo. Książka jest rewelacyjna!
Na samym początku zostaniemy poinstruowani jak powinniśmy się przygotować do nocnych obserwacji nieba. Później Felicity zabierze nas w niezwykłą podróż, podczas której dowiemy się wiele o tym wszystkim co można zobaczyć na niebie – księżycu, gwiazdach, planetach i satelitach. Kotka opowie też zmienia się niebo w poszczególnych porach roku. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tą książką. Rozbudza ciekawość świata i w bardzo ciekawy i przystępny sposób edukuje z zakresu astronomii.
Przewodnik_kotki_po_nocnym_niebie
Przewodnik_kotki_po_nocnym_niebie
Przewodnik_kotki_po_nocnym_niebie

Od początku. Czyli powstanie i rozwój życia na ziemi.

Druga z majowych nowości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia o której chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć również jak poprzednia sprawiła, że szczęki opadły nam do podłogi z wrażenia! Książka jest tak pięknie wydana, że nie chce się od niej wzroku odrywać. Wielki format i robiące niesamowite wrażenie ilustracje robią efekt wow! Do tego porządka dawka przystępnie podanej wiedzy o tym jak powstał świat! W książce znajdziemy informacje m.in. o wielkim wybuchu, układzie słonecznym, o tym jak na ziemi powstało życie, o dinozaurach (ta część najbardziej podoba się naszym dzieciom!). Na końcu książki podana jest też lista wszystkich parków dinozaurów w Polsce. Nam nawet udało się do jednego z nich wybrać! Odwiedziliśmy Zaurolandię w Rogowie. Dzieciaki były zachwycone.
 
od_poczatku_czyli_powstanie_i_rozwoj_zycia
od_poczatku_czyli_powstanie_i_rozwoj_zycia
od_poczatku_czyli_powstanie_i_rozwoj_zycia
od_poczatku_czyli_powstanie_i_rozwoj_zycia

123 superciekawe fakty o klimacie

Ta książka to trzecia część książek o ciekawostkach na temat otaczającego nas świata (poprzednie części dotyczyły zwierząt, oraz ciekawych faktów które trzeba poznać zanim się skończy 13 lat). Najnowsza książka wydana przez Naszą Księgarnię przedstawia 123 superciekawe fakty o klimacie. I choć książka nie jest tak pięknie ilustrowana, jak dwie pierwsze pozycje o których pisaliśmy wyżej, to jest naprawdę megaciekawa! Sami sporo się z niej dowiedzieliśmy. Bardzo nam się podoba to, że pojawia się coraz więcej książek, które uświadamiają dzieci od najmłodszych lat jak ważne jest dbanie o środowisko i że każdy z nas musi o tym myśleć.
Książka podzielona jest na 6 rozdziałów. Pierwszy traktuje o tym, że wszystko na świecie jest ze sobą powiązane, dwa kolejne przedstawiają zmiany klimatyczne i ocieplenie Ziemi. W czwartym rozdziale pokazano, jak Ziemia staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a w piątym wskazano skutki ocieplenia i zanieczyszczenia. W ostatnim rozdziale przedstawione są pomysły jak można zaradzić temu wszystkiemu.
Książka jest naprawdę ciekawa i sami przepadliśmy, gdy trafiła w nasze ręce.
Z książki dowiemy się m.in że:
Książka skłania do refleksji i uświadamia jak ważne jest dbanie o środowisko, wskazuje też konkretne działania możemy podjąć w tym kierunku. Napisana jest lekkim, przystępnym językiem , a jej lektura jest bardzo wciągająca!
123_superciekawe_fakty_o_klimacie
123_superciekawe_fakty_o_klimacie
123_superciekawe_fakty_o_klimacie

Jano i Wito. Kamień na pikniku

Kamień na pikniku to już trzecia część książek z serii o przygodach dwójki sympatycznych braci, która skierowana jest dla starszych dzieci (pierwsze książki z tej serii skupiały się na wyrazach dźwiękonaśladowczych i przeznaczone były dla maluchów).
Razem z Janem i Witem wybieramy się na piknik, poznajemy nazwy kwiatów które rosną na łące oraz odkrywamy, że każdy z nas ma jakiś talent. A przy okazji ćwiczymy wymowę głoski “k”. Książka zachęca dzieci do samodzielnego czytania, ponieważ w tekst wplecione są obrazki. Na obrazkach przedstawione są słowa zawierające literę “k”, a dzieci aktywnie uczestnicząc w czytaniu ćwiczą jej wymowę. Na końcu książki znajduje się ilustracja, na której ukryło się wiele słów zawierające głoskę “k”. Możemy pobawić się w ich wyszukiwanie lub też użyć wyobraźni i opowiedzieć historyjkę na podstawie ilustracji. Uwielbiamy wszystkie części Jana i Wita, a najnowsza książka z serii jest równie fajna jak poprzednie. Nie dość, że wspomaga naukę mówienia, to jeszcze porusza ważny temat jakim jest odkrywanie własnych talentów.
Jano_i_wito_kamien_na_pikniku
Jano_i_wito_kamien_na_pikniku
Jano_i_wito_kamien_na_pikniku

Pucio w mieście

Sympatyczny chłopiec o imieniu Pucio znany jest dobrze każdemu dziecku. Pucio w mieście, to już szósta część książek o jego przygodach.
 
Tym razem poznamy uroki życia w mieście. Pucio i Misia zaprosili do siebie do miasta, dziadków, którzy na codzień mieszkają na wsi. Rodzina czyni więc przygotowania do zjazdu rodzinnego. Razem z Puciem i jego rodziną zajrzymy na targ, plac budowy (ta część najbardziej podoba się Leosiowi), do parku, zrobimy zakupy w supermarkecie, odbierzemy dziadków z dworca kolejowego, a nawet wybierzemy się na przejażdżkę autobusem.
 
Książka jest tak skonstruowana, że można ją czytać zarówno ze starszymi dziećmi, jak i z maluszkami. W książce znajduje się całkiem sporo tekstu, starsze dzieci mogą próbować czytać samodzielnie.
 
Książki o przygodach Pucia nie tylko bawią i uczą o otaczającym świecie, ale także wspierają naukę mówienia. Książka Pucio w mieście wzbogaca słownictwo dzieci oraz rozwija umiejętność opowiadania. Na każdej rozkładówce, pod ilustracją z tekstem głównym, znajdują się obrazki wraz z pytaniami. W tej części obrazki i pytania zostały podzielone na dwie części. Pierwsza część, która koncentruje się na pytaniach o obiekty i czynności, skierowana jest głównie do dzieci młodszych. Druga część, przeznaczona dla starszych dzieci składa się z trzech obrazków, a zadaniem dziecka jest opowiedzenie swoimi słowami co się wydarzyło.
 
Nasze dzieci kochają Pucia, który towarzyszy im od pierwszych miesięcy życia!
Pucio_w_miescie
Pucio_w_miescie
Pucio_w_miescie

50 małych rewolucji, które zmienia świat

To książka aktywnościowa, która zachęca dzieci do działania i pokazuje jak można zmienić świat, zaczynając od małych spraw wokół siebie. Książka zawiera 50 kreatywnych zadań o różnym stopniu zaangażowania i trudności, oraz mnóstwo wartościowej treści.
 
Zadania nazwane są rewolucjami, a na początku książki pojawia się definicja rewolucji. Poznajemy też 7 złotych zasad, narzędzia niezbędne do przeprowadzenia rewolucji oraz  5 cech rewolucjonisty, takich jak nieposłuszeństwo, ochrona planety, działać, aby pomagać, mniej znaczy lepiej oraz poznawanie i informowanie. Każde zadanie jest ocenione według tych cech, tj. w jakim stopniu do jego wykonania musimy wykazać się nieposłuszeństwem,  w jakim przyczyniamy się do ochrony planety, itd. Dowiemy się też czy długo musimy się przygotowywać, żeby dokonać danej rewolucji oraz jak długo powinna ona trwać.
 
Na końcu każdego zadania jest też polecona jakaś książka do przeczytania lub film do obejrzenia, co jest super pomysłem!
 
Na czym polegają zadania, które sprawią, że po ich wykonaniu świat będzie odrobinę lepszy?
Przestać kupować wodę w butelkach, by zminimalizować zużycie plastiku, przeżyć dzień bez telefonu, a nawet bez prądu, wybrać się na 10km spacer, zorganizować zbiórkę na szczytny cel.
 
To tylko niektóre z zadań, które musimy wykonać, by zdobyć paszport idealnego rewolucjonisty!
Są też trudniejsze zadania, jak ograniczenie swojego śladu węglowego.
 
Książka jest świetna i gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy podczas wykonywania zadań, a przy okazji pomoże zmienić nawyki i zmienić świat wokół siebie.
50_malych_rewolucji_ktore_zmienia_swiat
50_malych_rewolucji_ktore_zmienia_swiat
50_malych_rewolucji_ktore_zmienia_swiat

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci.

Ta książka jest niezwykła. To druga część bestselleru, który pomaga dzieciom w wyciszeniu się poprzez ćwiczenia relaksacyjne i wizualizacyjne. Książka, w odróżnieniu od pierwszej części przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci (w wieku 6-12 lat), jednak spokojnie można czytać ją już młodszym dzieciom.
Z doświadczenia wiemy, że wizualizacja ma ogromną moc! Sami często w dorosłym życiu z tej mocy wizualizacji korzystamy (pomaga nam to w osiąganiu swoich celów, w wyciszaniu się i redukowaniu stresu) i jest to dla nas wspaniałe, że od najmłodszych lat możemy uczyć sztuki wizualizacji dzieci.
Na początku książki znajduje się wstęp, list do dzieci oraz instrukcja obsługi, które ułatwia nam korzystanie z książki oraz wprowadzają w świat wizualizacji. Autorka mówi w jaki sposób przygotować się oraz na co zwrócić uwagę podczas czytania.
W książce zawartych jest 15 opowiadań relaksacyjnych. Każde z nich ma inne zadanie, np, rozluźnienie ciała, pomoc w akceptacji różnych emocji, wzmocnienie szacunku do przyrody, czy nauka relaksu i rozluźnienia. Część opowiadań ma na końcu opcję do zasypiania. Jeśli czytamy dziecko opowiadanie, tuż przed snem, korzystamy z tej opcji.
Na końcu każdego opowiadania znajduje się też lista pytań, które mogą być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem.
jestes_kims_wyjatkowym
jestes_kims_wyjatkowym
jestes_kims_wyjatkowym
jestes_kims_wyjatkowym

Mistrz kieszonkowy z placu budowy

Książki o przygodach ekipy z placu budowy, to jedne z ulubionych książek naszych dzieci. Wracamy do nich bardzo często. I powiemy Wam coś jeszcze – my też je uwielbiamy.
Mistrz kieszonkowy z placu budowy to już czwarta część z tej serii.
Książka opowiada o przygodach pojazdów, które pracują na placu budowy i tak jak poprzednie części napisana jest wierszem.
Tym razem do przyjaciół z placu budowy dołączyła Brumka – miniładowareczka. Ekipa z placu budowy ze względu na jej małe rozmiary początkowo nie traktowała jej poważnie i nie chciała jej pomocy. Docenili ją dopiero, kiedy ruszyła na ratunek spychaczowi i koparce, które zsunęły się z urwiska podczas pracy. Brumka pokazała swoje możliwości ratując kolegów z opresji. Maszyny z placu budowy były pod wrażeniem umiejętności miniładowareczki i poprosiła o dołączenie do ekipy.
Książka pokazuje dzieciom, że nie powinno się nikogo oceniać z góry, nie poznając go bliżej.Może być też punktem wyjścia do rozmów o tym, że każdy ma swoją super moc i każdy jest potrzebny. Nie trzeba być “naj”- największym, najpiękniejszym, najmądrzejszym itp. Uwielbiamy, tak jak wszystkie pozostałe części!
mistrz_kieszonkowy_z_placu_budowy
mistrz_kieszonkowy_z_placu_budowy
mistrz_kieszonkowy_z_placu_budowy
mistrz_kieszonkowy_z_placu_budowy

Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Temat wirusów jest ostatnio niestety bardzo aktualny. Dzieciom trudno jest zrozumieć to co się dzieje na świecie przez ostatni ponad rok, czasem nawet trudno zachęcić je  do mycia rąk po powrocie z placu zabaw, przedszkola czy też przed jedzeniem. Trudno im sobie wyobrazić co to bakterie, czy wirusy.  Warto w takich sytuacjach podsunąć książkę, skierowaną dla dzieci, która w przystępny sposób, odpowiednim do wieku słownictwem wyjaśni o co chodzi z tymi bakteriami i wirusami.
Jedną z takich książek jest “Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata”. Książka jest bardzo kolorowa, co zachęca dzieci do lektury. Dowiemy się z niej m.in. że jedną z metod walki z wirusami i bakteriami jest częste mycie rąk, po co nam szczepienia, jak wytrenować odporność i dlaczego tak boimy się koronawirusa, co to jest epidemia i po dlaczego niektórzy poddani są kwarantannie. Książka bardzo na czasie!
 
wirus_w_koronie_bakteria_w_kapsule
wirus_w_koronie_bakteria_w_kapsule
wirus_w_koronie_bakteria_w_kapsule
wirus_w_koronie_bakteria_w_kapsule

Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie.

Z tą książką odbędziemy niezwykłą podróż po świecie w poszukiwaniu jadowitych zwierząt, wielkich mórz, wulkanów, wielkich gór i innych niesamowitych miejsc. Dowiemy się, gdzie żyje potwór z Loch Ness, co to jest tajpan pustynny, gdzie żyje i dlaczego jest niebezpieczny, poznamy wielkich odkrywców i poszukiwaczy przygód oraz wiele niezwykłych miejsc.
Książka jest pięknie wydana, w wielkim formacie. Na każdej rozkładówce jedną stronę zajmuje mapa, a drugą opis ciekawostek, niesamowitych miejsc na ziemi i jej mieszkańców. Spora dawka wiedzy podana jest w ciekawy sposób. Jest to świetna pozycja dla małych poszukiwaczy przygód i ciekawych świata podróżników.
niezwykle_mapy
niezwykle_mapy
niezwykle_mapy
niezwykle_mapy

Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno

Książki z serii Dziennik Cwaniaczka, to światowy bestseller wśród książek dla dzieci. Zupełne dno to 15 część serii przygód Grega Heffleya. Dzieciaki uwielbiają te książki. Nawet te, które nie przepadają za czytaniem.
Książka pisana jest z perspektywy dziennika Grega. Charakteryzuje ją lekki język i spora dawka humoru, a do tego znaczna ilość ilustracji, co sprawia, że czytanie książki (szczególnie samodzielne) jest jeszcze atrakcyjniejsze dla dzieci.
W najnowszej części wybierzemy się razem z Gregiem i jego rodziną na wakacje kamperem. Przeżyjemy mnóstwo ekscytujących przygód, czasem chwile grozy, a przede wszystkim będziemy dobrze się bawić.
 
dziennik_cwaniaczka_totalne_dno
dziennik_cwaniaczka_totalne_dno
dziennik_cwaniaczka_totalne_dno

Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami

Mali czytelnicy wyruszają w podróż traktorem ze Stasiem i jego siostrą. W trakcie podróży otwierają okienka i liczą pasażerów jadących na poszczególnych przyczepach. Kiedy już wszystkich policzą, czeka ich jeszcze jedno zadanie, a mianowicie odnalezienie żab, które ukryły na poszczególnych ilustracjach. Traktor Stasia, to bardzo fajna książka aktywizująca,napisana wierszem, która zapoznaje z cyferkami i zachęca do nauki liczenia. Książka posada twarde strony, więc nadaje się już dla najmłodszych dzieci, a otwierane okienka dodatkowo zachęcą do zabawy z liczeniem. Naszym dzieciom bardzo się ta książka spodobała. Leoś jest wielkim fanem traktorów, więc tytuł był już na starcie wygrany, a Emi uwielbia otwierać okienka i liczyć pasażerów wycieczki!
traktor_stasia
traktor_stasia
traktor_stasia

Jeszcze większa księga Detektywa Pozytywki

Jeszcze większa księga Detektywa Pozytywki autorstwa Grzegorza Kasdepke to zbiór wszystkich historii o przodach Detektywa Pozytywki. Księga ta została wydana z okazji jubileuszu 100-lecia Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Seria książek o perypetiach sympatycznego detektywa ukazuje się już od dłuższego czasu i jest bardzo lubiana i popularna wśród dzieci. Tytułowy bohater prowadzący agencje detektywistyczną o nazwie „Różowe Okulary” jest ulubieńcem mieszkających w okolicy dzieci, którym pomaga rozwiązać wiele problemów i zagadek. W książce detektyw jest bardzo pozytywna postacią nie do końca jednak przepadają z nim sąsiedzi, którzy uważają go za dziwaka. Oprócz samego Detektywa Pozytywki w książce występują tez inne postacie jak Martwiak, który stanowi swego rodzaju przeciwległy biegun i jest czarnym charakterem opowiadania.
 
Każde z opowiadań zawartych w księdze jest podzielone na zagadki, które rozwiązuje nasz bohater. Problemy jakie rozwiązuje tytułowy detektyw to z pozoru błahe i dla osób dorosłych bardzo proste sprawy. Jednak dla dzieci już niekoniecznie, dlatego same historyjki i wplecione w nie zagadki uczą dzieci poznawać świat i myślenia przyczynowo-skutkowego. Całość dopełniają barwne ilustracje, które powodują, że dzieci jeszcze chętniej sięgają po książkę.Dzieci które jeszcze nie znają Detektywa Pozytywki na pewno polubią go od pierwszej zagadki.
Jeszcze_wieksza_ksiega_detektywa_pozytywki
Jeszcze_wieksza_ksiega_detektywa_pozytywki
Jeszcze_wieksza_ksiega_detektywa_pozytywki

Skunks i borsuk

Książka autorstwa Amy Timberlake to fantastycznie napisana opowieść o perypetiach Borsuka oraz Skunksa. Obie postacie są swoim całkowitym przeciwieństwem. Borsuk jest spokojny, bardzo stateczny i ceni sobie porządek, a jego codzienne życie jest bardzo poukładane. Stroni też od towarzystwa i na co dzień poświęca się pracy nad kamieniami. Natomiast Skunks jest bardzo otwarty, gadatliwy oraz towarzyski.
 
Gdy pewnego dnia los krzyżuje drogi tych sympatycznych zwierzaków, ich życie przewraca się do góry nogami. Książka poza zabawną historią porusza też zagadnienie kompromisu i daje czytelnikowi jasne przesłanie, że kompromisy są w życiu ważne i w wielu sytuacjach są one jedyną słuszną drogą.
 
 
Książka wydana jest bardzo ładnie. Zabawne przygody Borsuka i Skunksa są ozdobione ilustracjami Jona Klassena, co prawda nie ma ich zbyt wiele, ale i tak nadają książce klimat. Ze względu na dość duża ilość tekstu, długość całego opowiadania (ponad 150 stron) oraz małą ilość ilustracji, jest to raczej pozycja dla trochę starszych dzieci.
skunks_i_borsuk
skunks_i_borsuk
skunks_i_borsuk

Mania z ulicy Okciej

Napisana z humorem w formie zapisków dziewczynki o imieniu Mania książka jest kontynuacją bestsellerowej serii książek dla dzieci Zosia z ulicy Kociej. Tym razem jednak Zosia oddała zeszyt swojej młodszej siostrze i to z nią będziemy przeżywać niesamowite i często śmieszne przygody. Książka jest bogato ilustrowana czarno-białymi szkicami, co dodatkowo zachęca młodych czytelników do lektury. Z tytułową Manią na pewno nie będziemy się nudzić.
 
mania_z_ulicy_okciej
mania_z_ulicy_okciej
mania_z_ulicy_okciej
addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin