Atrakcje Kórnika, które sprawiają, że jest to nasze ulubione miejsce niedaleko Poznania

Sporo jeździmy po Wielkopolsce, każdego miesiąca poznajemy mnóstwo nowych miejsc. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać miejsce, które lubimy najbardziej, do którego najczęściej lubimy wracać, wybralibyśmy Kórnik. Dlaczego? W Kórniku jest tyle atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, że nie sposób się nudzić. Można tu przyjechać na cały dzień i fajnie spędzić czas. Poza tym jest jeszcze jeden powód – Kórnik leży bardzo blisko Poznania i dojechanie tam zajmuje nam jakieś 20 minut! Poznajcie zatem atrakcje Kórnika, które sprawiają, że jest to nasze ulubione miejsce w Wielkopolsce.
atrakcje_Kornika

Kórnik – najbardziej znane atrakcje.

Zamek w Kórniku

Najbardziej znanym miejscem w Kórniku i największą atrakcją jest zdecydowanie Zamek w Kórniku. To ten, w którym straszy w nim Biała Dama. Zamek można zwiedzać od wtorku do czwartku w godzinach 10:00-16:00 (kasy biletowe, które znajdują się zaraz przy wejściu są zamykane pół godziny wcześniej).
Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Na miejscu, za opłatą, można też wypożyczyć audioprzewodnik. Lepszym pomysłem jest jednak ściągnięcie sobie aplikacji na smartfona pt. Zamek w Kórniku, zawiera to samo nagranie co audioprzewodnik. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy zwiedzać z aplikacją, musimy posiadać słuchawki do telefonu. Więcej o Zamku w Kórniku przeczytacie tu oraz tu.
zamek_w_korniku
atrakcje_Kornika

Arboretum i kwitnące magnolie

W sąsiedztwie zamku w Kórniku znajduje się arboretum. Najlepszym momentem na wybranie się na wycieczkę do arboretum jest maj, kiedy kwitną magnolie. Zamek na tle magnolii wygląda cudowanie, a w powietrzu unosi się woń kwiatów. Arboretum jest czynne codziennie od godz. 10:00 do 16-19:00 (w zależności od pory roku) Godziny otwarcia można sprawdzić tu. Bilet normalny kosztuje 10zł, ulgowy 7 zł, a rodzinny 20 zł. Informacje o cenach znajdziesz tu. Kasy biletowe są zamykane pół godz. wcześniej.
atrakcje_Kornika
kornik_magnolie
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Kórnik – atrakcje i miejsca mniej znane

Promenada Szymborskiej

Kórnik to świetne miejsce na spacer. Wzdłuż jeziora Kórnickiego powstała licząca prawie 2km promenada Wisławy Szymborskiej, nazwana na cześć poetki, która właśnie w Kórniku się urodziła. Promenada wyłożona jest kostką brukową, więc świetnie nadaje się do jazdy na rowerze hulajnodze,czy rolkach. Przy promenadzie znajdują się kawiarnie i knajpki. Częściowo promenada prowadzi mostem nad jeziorem Kórnickim. Rozlega się z niego widok na Zamek. Kiedy się zmęczymy, możemy odpocząć na Ławeczce Szymborskiej. Dzieciom najbardziej podoba się kot poetki. Przy promenadzie znajdują się liczne atrakcje, jak place zabaw dla dzieci, muszla koncertowa, skate park, domek dla owadów, oraz platforma widokowa na jezioro, z której możemy podziwiać fontanny na jeziorze. Spacerując promenadą w ciepłe letnie dni i podziwiając malownicze krajobrazy można poczuć wakacyjną atmosferę.
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Plenerowe instalacje artystyczne

Wiedzieliście o tym, że w Kórniku przy ulicy Zamkowej, na wysokości Kórnickiego Ośrodku Kultury znajdują się liczne plenerowe instalacje artystyczne. Powstały pod okiem poznańskiego artysty Tomasza Akusza. Wszystkie są interesujące, jednak największe wrażenie zrobiły na nas dwie: „Kantorowi” oraz „Polaków uśmiech własny”.
Jeśli chcemy zobaczyć instalacje, a spacerujemy Promenadą Szymborskiej, to na wysokości Ławeczki Szymborskiej musimy skręcić w kierunku placu zabaw zrobionego z palet i iść w stronę ulicy, aż zobaczymy białe postacie pierwszej z instalacji. Zaraz obok (idąc w kierunku zamku) znajdują się pozostałe instalacje.
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Ścieżka zdrowia

Jeśli nie przemawia do Was wybrukowana promenada nad jeziorem Kórnickim, to może wolicie bardziej dziką ścieżkę prowadzącą przez las po drugiej stronie jeziora. Niedaleko plaży Błonie swój start na Ścieżka Zdrowia w Kórniku. Trasa liczy niecałe 4km i zatacza pętlę. Jest bardzo urokliwa. Prowadzi częściowo brzegiem jeziora i mamy z niej piękny widok na panoramę Kórnika!
Na trasie wyznaczono 14 punktów, oznaczonych tablicami. Na każdej z tablic jest propozycja ćwiczeń, które możemy wykonać.

 

atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Kórnik – atrakcje dla dzieci (i nie tylko)

 

Fontanna na Rynku w Kórniku

W sezonie wiosenno letnim na rynku w Kórniku są włączone fontanny, pomiędzy którymi uwielbiają biegać dzieciaki! Jeśli wybieracie się z dziećmi do Kórnika w ciepły, słoneczny dzień pomyślcie o zabraniu ciuchów na przebranie😉
atrakcje_Kornika

Plaża Błonie

Plaża na Błoniach, to jedna z naszych ulubionych plaż niedaleko Poznania. Plaża w większości porośnięta jest trawą, a przy samym brzegu znajduje się piaszczysta część. Na piaszczystej plaży jest kilka parasoli krytych strzechą, co dodaje jej wakacyjnego klimatu. Schronienie przed słońcem możemy też znaleźć pod drzewami rosnącymi przy plaży. Obok plaży znajduje się całkiem spory parking, przebieralnie, boisko, plac zabaw oraz punkty gastronomiczne.
atrakcje_Kornika

Place zabaw

W Kórniku znajdziemy mnóstwo placów zabaw, co z pewnością ucieszy dzieci. Przy samej promenadzie znajdują się trzy place zabaw. Pierwszy – niedaleko platformy widokowej na jezioro. Jest tam plac zabaw oraz skate park, gdzie dzieciaki skaczą na hulajnogach. Drugi plac zabaw – wykonany z pomalowanych na pastelowe kolory palet znajduje się na wysokości Kórnickiego Ośrodka Kultury, zaraz obok Ławeczki Szymborskiej. Trzeci plac zabaw znajduje się przy promenadzie od strony Bnina.
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Rejs statkiem po jeziorze Kórnickim

W sezonie letnim Jezioro Kórnickie możemy podziwiać z pokładów statków Anna Maria oraz Biała Dama, co stanowi nie lada atrakcję dla dzieci. Statki kursują codziennie od kwietnia do września w godzinach od 8:00 do 18:00. Rejsy odbywają się co pół godziny. Statki pływają od Portu Prowent, niedaleko Zamku, do portu Błonie po drugiej stronie jeziora. Rejs, podczas którego możemy podziwiać uroki jeziora oraz panoramę Kórnika trwa około 45 min.
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika
atrakcje_Kornika

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin