Ciekawe książki dla dzieci – nowości w dziecięcej biblioteczce #8
27 lipca, 2021
Gry planszowe dla dzieci, przy których dobrze bawią się też rodzice
9 listopada, 2021

Łąka – rodzinna gra planszowa z podróżnyczym motywem

Łaka_gra_planszowa

Łąka od gra familijna od wydawnictwa Rebel. I od razu powiemy, że jest to jedna z ładniej wydanych gier, w jakie mieliśmy przyjemność grać. Zachwyca ilustracjami od pierwszego wejrzenia. W grze tej wcielamy się w rolę wędrowców, którzy kontemplują przyrodę. Podczas wędrówki dostrzegają coraz to nowe gatunki, a znalezienie jednego gatunku pozwala na poznanie kolejnego, który jest z nim powiązany. Tytuł dedykowany jest dla 1 do 4 graczy w wieku od 10 lat  Czas rozgrywki wynosi około 60-90 minut.

Łaka_gra_planszowa

Pierwsze wrażenie

 Gra już z daleka przyciąga uwagę kolorowym kartonem, którego nie sposób nie zauważyć. Kolorowe obrazki bardzo zachęcają do tego by przyjrzeć się grze bliżej. Na ogromny plus zasługuję dobrze skrojona wypraska. Wszystko ma tutaj przypisane miejsce co bardzo ułatwia rozkładnie i składanie gry.

Grę szybko się rozkłada. Poza główną planszą tytułowej łąki, rozkładamy 4 podajniki do kart oraz planszę ogniska, na której kładziemy żetony celów oraz znacznik rundy w postaci figurki wędrowca.

W grze mamy do dyspozycji łącznie 184 karty podzielone na 4 talie reprezentujących poszczególne strony świata: „N”,”W”,”S” oraz „E”. Do dyspozycji mamy też 28 żetonów drogi oraz znacznik pierwszego gracza w formie kompasu. Wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości.

Instrukcja jest napisana w sposób prosty i przystępny, dzięki czemu już po pierwszym przeczytaniu zasad można śmiało rozkładać grę i cieszyć się rozgrywką.

Łaka_gra_planszowa

Rozgrywka

Na planszy głównej rozkładamy karty z odpowiednich talii – po 4 karty w 4 rzędzie. Na początku gry każdy z graczy otrzymuje po 4 karty z wybranego rzędu, które stanowią talię początkową gracza.

Obszar gracza dzieli się na dwie części – łąkę oraz okolicę. Łąkę może tworzyć maksymalnie 10 kart podłoża, które układamy pionowo jedna obok drugiej. Każda z kart ma określony symbol. Na tych kartach układamy karty obserwacji. Żeby dołożyć jakąś kartę musimy jednak posiadać odpowiedni symbol na jednej z wyłożonych już kart.

W obszarze okolicy poziomo układamy karty krajobrazu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy żeton drogi. Tutaj również musimy pamiętać o posiadaniu odpowiednich symboli na kartach.

Sama mechanika gry jest bardzo prosta.

W swojej turze gracz kładzie jeden ze swoich żetonów szlaku albo przy planszy głównej albo przy planszy ogniska. Położenie żetonu przy planszy głównej pozwala na zdobycie nowej karty na rękę. Z kart tych tworzymy swoją łąkę oraz okolicę. Kartę możemy zachować na ręce lub od razu dołożyć do swojego obszaru łąki lub okolicy (jeśli pozwalają na to symbole).

Natomiast po umieszczeniu żetonu szlaku przy planszy ogniska mamy możliwość wykonania jednej z czterech akcji w zależności od symbolu, który znajduje się na żetonie szlaku. Możemy wyłożyć dwie karty na swój obszar łąki lub okolicy, zabrać dowolną kartę z planszy głównej, podejrzeć trzy karty z wierzchu dowolnego stosu i jedną z nich wziąć na rękę lub wziąć dwa żetony drogi.

 

 

Każda karta posiada swoją wartość punktową. Wyrażona ona jest w dolnym lewym rogu karty. Dodatkowo punkty możemy zdobywać z osiągnięte cele z planszy ogniska.

Gra podzielona jest na 6 rund. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów. Rozgrywka dla 2 graczy nie powinna zająć więcej niż 60 minut.

Łaka_gra_planszowa
Łaka_gra_planszowa
Łaka_gra_planszowa

Podsumownie

Łąka to gra o przystępnych i łatwych zasadach, które szybko można wytłumaczyć nowym graczom. Podróż przez łąkę mija graczom miło i przyjemnie dzięki pięknie ilustrowanym kartom z wizerunkami mieszkańców łąki takich jak m.in. ptaki, owady oraz zwierzęta.

Na duży plus zasługuje indeksowanie kart, dzięki czemu możemy odnaleźć interesującą nas kartę  w indeksie kart i zapoznać się z opisem ilustracji przedstawionej na karcie. To szczególny atut podczas rozgrywek z młodszymi graczami, którzy oprócz frajdy z grania mogą bliżej poznać florę i faunę tytułowej łąki.

Łąka, to bardzo przyjemna gra rodzinna z łatwą, ale zarazem zmuszającą do ciągłego myślenia rozgrywką, gdzie przyjemność grania jest potęgowana przez sielski klimat gry i bajkowe kolory, które sprawiają ,że podróż przez „Łąkę” jest wspaniałą przygodą.

 

Plusy

  • Piękne ilustracje
  • Łatwe zasady
  • Element edukacyjny – każda karta jest opisana
  • Sporo kminienia, decyzji do podjęcia
  • Jakość, wykonanie
  • Szybko się rozkłada
  • Idealnie skrojona wypraska

 

Minusy

  • nie zauważyliśmy
addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin