Łaka_gra_planszowa
Łąka – rodzinna gra planszowa z podróżnyczym motywem
7 września, 2021
Ciekawe książki dla dzieci – nowości w dziecięcej biblioteczce #9
23 listopada, 2021

Gry planszowe dla dzieci, przy których dobrze bawią się też rodzice

O tym, że jesteśmy uzależnienie nie tylko od podróżowania, ale i od dobrych książek i planszówek już pewnie wiecie. Swoimi nałogami staramy się zarazić też dzieci. Z podróżami i książkami udało się całkiem nieźle. Od jakiegoś czasu próbujemy i z planszówkami (już nie możemy się doczekać, aż w te wszystkie duże tytuły, których kolekcja cały czas się powiększa, zagramy całą rodziną, ale wszystko w swoim czasie). Od czegoś trzeba zacząć. Nie ma co ukrywać, że jak człowiek na codzień gra w mózgożerne strategiczne, czy ekonomiczne gry, z całą masą zaawansowanych mechanik, to przy grach dla dzieci często zwyczajnie się nudzi. Nowości na rynku gier dla dzieci śledzimy więc z wypiekami na twarzy i chętnie testujemy razem z dziećmi. Dziś chcielibyśmy Wam pokazać kilka tytułów, które nie tylko nasze dzieci lubią, ale i my mamy całkiem sporo frajdy z grania z nimi.

Podróż w czasie

Ta gra to zdecydowanie nasze największe odkrycie, jeśli chodzi o gry dla najmłodszych. Dzieciaki tę grę pokochały, a i my się przy niej dobrze bawimy!

Na stole układamy płytki z dziesięcioma krainami. Obok rozkłada się zakryte żetony, na których są obrazki przedstawiające różne przedmioty, np. piłkę, parasol, budzik.

 Gra polega na układaniu krótkich historyjek na temat wybranej krainy. W historyjce musi pojawić się wylosowany przedmiot. W dalszej części gry naszym zadaniem będzie odtworzenie jaki przedmiot pojawił się w historyjce przy danej krainie.

Jeden z wariantów gry obejmuje też uwzględnienie w opowiadaniu żetonów emocji, takich jak radość, złość, smutek, strach, czy zdziwienie.

Podróż w czasie, to gra dla dzieci od czwartego roku życia, choć w dużej mierze jest to uzależnione od dziecka i jego zasobu słownictwa. Nasz 2,5 letni Leon uwielbia w nią grać. Układa proste historyjki i świetnie się przy tym bawi. Zasady gry można modyfikować, tak żeby dostosować je do młodszych dzieci. Sami uwielbiamy grać w tą grę, wymyślać historyjki, a później odtwarzać, jaki przedmiot się w niej pojawił. Jest przy tym sporo śmiechu.

podroz_w_czasie
podroz_w_czasie
podroz_w_czasie
podroz_w_czasie

Dżungla

To rewelacyjne połączenie gry planszowej, memo oraz puzzli!  

Na planszy przedstawiony jest obrazek z zarysami zwierząt zamieszkujących tytułową dżunglę. Poniżej planszy rozkładamy obrazkiem do dołu 40 kafelków, z których będziemy układać obrazek.

Zadaniem graczy jest ułożyć cały obrazek z wylosowanych kafelków. Jednak nie jest to takie proste, dlatego, że układanie musimy rozpocząć od dolnej krawędzi. Jeśli pod wylosowanym przez nas kafelkiem nie ma ułożonego wcześniej obrazka (ani nie znajduje się on w pierwszym rzędzie, przy dolnej krawędzi), to kafelka nie możemy go dołożyć. Odkładamy go wtedy, ale już nie poniżej planszy, a powyżej. Poniżej planszy znajdują się więc kafelki, które dobieramy w sposób totalnie losowy. Ale już te kafelki, które znajdują się powyżej planszy znamy i staramy się je zapamiętać, żeby w odpowiednim momencie dołożyć je na planszę. Jeśli uda nam się dołożyć kafelek na planszę, odkrywamy kolejny kafelek.

Za ułożenie całego zwierzaka otrzymujemy punkty zwycięstwa – tyle, z ilu kafelków składa się zwierzak. Może się zdarzyć, że jeden z graczy ułożył 3 z 4 elementów danego zwierzaka, a drugi gracz tylko dołożył jeden element i tym samym dokończył układanie tego zwierzaka i wtedy drugi gracz otrzymuje 4 punkty, mimo, że dołożył tylko 1 z 4 kafelków.

Grę urozmaicają kafelki z akcjami specjalnymi.

Na drugiej stronie planszy znajdziemy opisy wszystkich zwierząt, co jest dodatkowym atutem gry. Bo oprócz świetnej zabawy, możemy poznać bliżej zwierzęta pojawiające się w grze.

Dżungla, to rewelacyjna gra dla całej rodziny. Na pudełku podano, że przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia, ale zasady można nieco zmodyfikować, tak żeby mogły w nią grać trochę młodsze dzieci. Rozgrywka nie zajmuje dłużej niż 20 min. Jest to gra, która często gości na naszym stole i już nie możemy się doczekać, kiedy zagramy w pełną jej wersję z punktami i akcjami specjalnymi, bo na razie gramy w wersję uproszczoną.

dzungla_gra_planszowa
dzungla_gra_planszowa
dzungla_gra_planszowa

Brainbox ABC

To świetna gra edukacyjna, o której pisaliśmy Wam już jakiś czas temu. Brainbox abc poprzez zabawę zaznajamia z alfabetem i utrwala litery. Gra składa się z kilkudziesięciu kartoników z kolorowymi ilustracjami, na każdej znajduje się jakaś litera alfabetu oraz przedmioty na daną literę. Na drugiej stronie kartonika znajduje się 6 pytań do ilustracji. Do gry dołączona jest też klepsydra oraz kostka. Mamy 10 sekund (czas odmierza klepsydra) na przyjrzenie się obrazkowi, następnie rzucamy kostką i w ten sposób losujemy numer pytania z odwrotu kartonika. Jak dużo udało nam się zapamiętać w 10 sekund? Pytania często są zaskakujące, a z literami dzieciaki zaznajamiają się „przy okazji”.

Np. przy literze „S” pojawiają się: stokrotka, słońce, struś i skarpety. Wszystkie obrazki są oczywiście podpisane. A pytania dotyczą np. tego ile skarpet pojawiło się na obrazku, czy wszystkie skarpety są tego samego koloru, albo czy na obrazku są 2 czy 3 stokrotki. Dzieciaki uwielbiają tą grę, a my też lubimy w nią grać. Musimy jednak przyznać, że im idzie zdecydowanie lepiej.

brainbox_ABC
brainbox_ABC
brainbox_ABC

Dobble Psi Patrol. Dobble Kicia Kocia

Dobble to znana i lubiana gra towarzyska, przy której świetnie bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. W grze trzeba być spostrzegawczym i mieć szybki refleks. Naszym zadaniem jest bowiem odnalezienie dwóch takich samych symboli. Kto je odnajdzie jako pierwszy przybliża się do zwycięstwa.

Na naszej półce z grami pojawiły się ostatnio dwie wersje Dobble dla dzieci. W metalowej puszcze znajdują się karty z ulubieńcami z dziecięcych bajek: Kici Koci oraz Psiego Patrolu. Wersja dziecięca różni się od klasycznej tym, że oprócz postaci z bajek, jest w niej 30, a nie 55 kart. Na każdej karcie znajduje się też mniejsza liczba obrazków – w wersji dziecięcej jest ich 5, a nie 8, tak jak w wersji klasycznej. Dzieciom jest więc łatwiej odnaleźć pary takich samych obrazków. Instrukcja załączona do gier zawiera propozycje aż 5 minigier.

Co znajdziemy na obrazkach w grze Dobble Psi Patrol? Oczywiście uwielbiane przez dzieciaki pieski oraz pozostałe postacie z bajki, m.in. Rydera, Mandy, Chickalettę, a także wieżę obserwacyjną, czy psie pojazdy.

W Dobble Kicia Kocia pojawiają się również postacie z bajki, czyli Kicia Kocia, Pacek, Julianek, Adelka oraz Nunuś, oraz inne przedmioty i zwierzątka znajdujące się w bajkach o Kici Koci. Są one znane dzieciom, więc nie powinno być trudności z ich nazwaniem (np. jeż, wiewiórka, grzyby, buty, pluszowy miś), przez co w grę mogą grać już najmłodsze dzieci. Dobble to świetna zabawa, nie tylko dla dzieci.

Dobble_Psi_Patrol
Dobble_kicia_kocia

Dobble XXL

Jeszcze jedna wersja Dobble pojawiła się ostatnio w naszej kolekcji i zdecydowanie różni się od pozostałych, mimo, że główne zasady pozostają takie same. Trzeba jak najszybciej odnaleźć pary takich samych obrazków. Dobble XXL jest wersją gigant klasycznych Dobble. Składa się z 20 kart o średnicy 45 cm wykonanych z wytrzymałego materiału. Można w nie grać w domu lub na świeżym powietrzu. Oprócz gimnastyki umysłu, ta wersja Dobble gimnastykuje także ciało

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin