Figelo_domowy_plac_zabaw
Figelo – domowy plac zabaw, który rośnie razem z dzieckiem.
30 stycznia, 2021
ksiazki_dla_dzieci
Książki dla dzieci. Nowości w dziecięcej biblioteczce #6 – zima 2020/21.
6 marca, 2021

W co grać z dziećmi? – nasze nowości na półce z grami dla dzieci

gry_dla_dzieci

Gry dla dzieci zajmują coraz więcej miejsca na naszej półce z grami (w właściwie to już całym regale). Przez ostatnie dni trochę się zasiedzieliśmy w domu, bo dzieciaki na zmianę albo zasmarkane, albo kaszlące. Książki i gry dla dzieci oraz Figelo – domowy plac zabaw, o którym pisaliśmy Wam ostatnio, ratują nas w takich chwilach. Jakiś czas temu, (w tym wpisie), przedstawiliśmy Wam kilka ciekawych gier dla dzieci. Dziś czas na kolejne.

gry_dla_dzieci

Brain Box

Brain Box to nasze największe odkrycie ostatnich czasów. To rewelacyjna gra dla dzieci w każdym wieku. Mogą w nią grać i młodsi i starsi i nikt nie będzie się nudził. Można grać samemu, albo z innymi.

Gra składa się z kart, gdzie na jednej stronie znajduje się kolorowy obrazek, a z drugiej strony mamy pytania ponumerowane od 1 do 6. Do gry dołączona jest klepsydra i kostka. Po wylosowaniu karty zapoznajemy się z obrazkiem, zapamiętujemy z niego jak najwięcej. Mamy na to 10 sekund, a czas odlicza nam klepsydra. Następnie rzucamy kostką, a liczba oczek jaka wypadnie odpowiada  numerowi pytania na karcie. Pytania potrafią czasem zaskoczyć.

Brainbox to świetna gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci zarówno młodszych jak i starszych. Banalne zasady, przyjemna dynamiczna rozrywka, kolorowa szata graficzna na pewno zachęci dzieci do wspólnego grania. Gra jest naprawdę przemyślana i pomaga przez zabawę trenować pamięć i „przy okazji” uczy dzieci wielu nowych rzeczy. Kto powiedział, że nauka musi być nudna?

Duża liczba dostępnych wariantów gry sprawia że znajdziemy coś dla dziecka w każdym wieku. My do tej pory testowaliśmy BainBox Obrazki i Brainbox Matematyka dla Najmłodszych.

gry_dla_dzieci

Brainbox Obrazki

To gra przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sugerowany na pudełku wiek to 4+, ale spokojnie można grać już z 3-letnimi dziećmi. Obrazki przedstawiają m.in. sceny i przedmioty z życia codziennego, czy zwierzęta. Gra uczy dzieci nowych słów, liczenia i kolorów.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Brain Box Matematyka dla najmłodszych

Brainbox matematyka dla najmłodszych to propozycja dla trochę starszych dzieci, które zaczynają poznawać świat cyferek i matematyki. Przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat. Na kartach tej gry poznajemy cyfry oraz podstawowe pojęcia matematyczne. Na obrazkach zetkniemy się z takimi zagadnieniami jak np. liczby od 1 do 20, figury i bryły, wykresy, podstawowe działania matematyczne, pieniądze, czas, liczby parzyste i nieparzyste, symetria. Pytania nie zawsze dotyczą matematyki, ale patrząc na obrazek „przy okazji” się uczymy. Na przykład na obrazku przedstawiającym stożki znajdziemy m.in. takie pytania: „czy czapka czarownicy jest ozdobiona gwiazdkami” albo „czy lody mają ten sam kolor”.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Lisek Urwisek

„Lisek urwisek” to gra detektywistyczna dla 2-4 graczy. Sugerowany na pudełku wiek to 5+. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to gra kooperacyjna, gdzie gracze nie rywalizują ze sobą, ale wspólnie dążą do wygranej, można w nią śmiało grać z młodszymi dziećmi. Gry kooperacyjne są świetnym pomysłem na wprowadzenie dzieci w świat planszówek.

Naszym zadaniem w grze jest wytypowanie lisa, który ukradł ciasto. Gracze wcielają się w rolę detektywów i tropią Liska Urwiska. W swojej turze gracz decyduje, które symbole będzie zbierał – oczy, które pozwalają ujawnić kolejne podejrzane lisy, czy łapki, dzięki którym możemy szukać tropów. Wybrane symbole muszą pojawić się na wszystkich trzech kościach (mamy do dyspozycji max. 3 rzuty).

Jeśli udało nam się wyrzucić wybrany symbol na wszystkich kościach – ujawniamy kolejnego podejrzanego lub przemieszczamy się, by znaleźć wskazówkę, która przybliży nas do wytypowania sprawcy kradzieży. I tak możemy się dowiedzieć np. że złodziej nosi okulary lub nie nosi szalika. Wskazówkę musimy jednak najpierw umieścić w specjalnym dekoderze, co dodatkowo uatrakcyjnia grę.

Jeśli nie uda nam się wyrzucić wytypowanego symbolu na wszystkich kostkach, wtedy Lisek Urwisek przemieszcza się o 3 pola w kierunku swojej kryjówki. Naszym zadaniem jest odgadnięcie, który z podejrzanych lisów ukradł ciasto, zanim lis dotrze do kryjówki.

W grze dobrze bawią się i dzieci i rodzice. Do gry zachęcają barwna szata graficzna i ładnie wykonane elementy gry – w szczególności figurka Liska Urwiska, kostki i dekoder,

 Fakt, że gra jest kooperacyjna ma na pewno jeszcze jeden plus. Dzieci zamiast ze sobą rywalizować, uczą się współpracy, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć im wspólny cel. W grze wygrywają wszyscy lub wszyscy przegrywają i wszyscy dobrze się bawią.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Dobble L.O.L. Surprise

Kolejna odsłona znanej i popularnej gry dla dzieci z serii Dobble. Tym razem przenosimy się w landrynkowo różowy świat laleczek L.O.L. Surprise.

W pudełku z grą znajduje się 30 kart, a na każdej karcie jest 6 obrazków ze świata L.O.L. Surprise. Na każdej parze kart jest jeden wspólny symbol. Naszym zadaniem jest jak najszybsze wyszukanie tych powtarzających się na dwóch kartach symboli. Żeby wygrać trzeba być spostrzegawczy i szybkim. W instrukcji zostało opisanych 5 wersji rozgrywki, co dodatkowo uatrakcyjnia grę.

Karty spakowane są w kolorowe, zgrabne, metalowe pudełko. Niewielkie rozmiary sprawiają, że świetnie nadaje się do spakowania na wakacyjny wyjazd.

gry_dla_dzieci

Ślimaki to Mięczaki

Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy w wieku od 5 lat. Rozgrywka zajmuje około 20 minut.

W grze uczestniczymy w wyścigu ślimaków, podczas którego będziemy sprzątać las ze śmieci. Co ciekawe, grę wygra najwolniejszy ślimak.

Podczas swojej tury gracz rzuca czterema kostkami, których ścianki przedstawiają poszczególne kolory. Następnie gracz przesuwa ślimaki. Jeśli na ściance kostki pojawił się kolor czerwony – może przesunąć ślimaka czerwonego, albo ślimaka znajdującego się na czerwonym polu. Gracz może przesunąć nie tylko swojego ślimaka, ale także ślimaki innych graczy. Robi to w taki sposób, aby jego ślimak był najwolniejszy. Najwolniejszy ślimak otrzymuje najwięcej punktów –znaczników śmieci, które pozbierał w trakcie wyścigu.

Już przy pierwszym kontakcie z grą zachwyca ona swoją szatą graficzną. Barwne ilustracje utrzymane w  humorystycznym tonie zachęcają, by zapoznać się z nią bliżej. Warte podkreślenia jest to że gra otrzymała prestiżowy tytuł „Gry roku 2019 dla dzieci”.

Sama gra jest wciągająca i zdecydowanie na jej plus przemawia to, że losowość, tak często spotykana w grach dla dzieci praktycznie tu nie występuje. Świetnym pomysłem jest to, że o zwycięstwie nie decyduje to kto pierwszy dotrze do mety, ale kto uzbierał najwięcej śmieci. Uczy to dzieci proekologicznych zachowań.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Feluś i Gucio grają w sylaby

Feluś i Gucio to postacie dobrze znane dzieciom z serii książek. Tym razem spotkamy się z sympatycznym chłopcem i jego misiem w grze edukacyjnej, która przenosi nas do świata literek, a dokładnie sylab.

Gra jest bardzo ładnie ilustrowana. W pudełku znajdziemy 4 plansze na których będziemy układać wyrazy z sylab oraz 108 płytek z sylabami i obrazkami.

W instrukcji opisano aż siedem  wariantów zabaw, gdzie na różne sposoby układamy dwu lub trzysylabowe wyrazy.

 Gra dedykowana jest dla dzieci od 5 lat, ale śmiało można zagrać w nią z troszkę młodszymi dziećmi.  Zwłaszcza jeśli nasze pociechy znają postać Gucia i Felusia, co łatwiej wprowadzi ich w świat gry.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Plus Minus Nauka liczenia

Kolejną ciekawą pozycją, która może okazać się przydatna przy nauce liczenia jest „Plus Minus. Nauka liczenia”. Jest to gra karciana, która pomaga maluchom utrwalić podstawy liczenia do 10. W pudełku znajdziemy 110kart, z czego po 45 dotyczy dodawania i odejmowania, a 20 z nich to karty celu.

 Gra obejmuje trzy warianty. Podstawowy uczy dodawać i odejmować do 10. Wariant drugi jest zręcznościowym  rozwinięciem pierwszego i polega na zbieraniu kart, które spełniają jakiś warunek, np. są większe od 5, lub są nieparzyste. Trzeci wariant to tryb zaawansowany. Gracz musi za pomocą określonej liczby akcji tworzyć ciągi działań szybciej niż inni. Gra przez zabawę uczy dzieci podstawowych działań matematycznych.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Potworne Porządki

Gra przeznaczona jest dla maluchów – poradzą sobie z nią trzylatki. Każdy z graczy otrzymuje planszę przedstawiającą dziecięcy pokój. Brakuje w nim jednak kilku przedmiotów. Zadaniem graczy jest umieszczenie brakujących przedmiotów na swoim miejscu. Żeby nie było za łatwo, porządki w pokoju utrudniają kolorowe potworki.

Brakujące przedmioty oraz potworki wrzucamy do płóciennego woreczka. W swojej turze gracz próbuje wyciągnąć z woreczka (nie podglądając) brakujący w pokoju przedmiot. Jeśli mu się uda, kładzie go w pokoju. Jeśli wyciągnie potworka – odrzuca go wołając „POTWORKI DO NORKI).

Grę wygrywa ta osoba, która jako pierwsza odnalazła wszystkie brakujące w pokoju przedmioty.

Kiedy nasze pociechy opanują już wariant podstawowy, możemy uatrakcyjnić rozgrywkę i zagrać w jeden z wariantów gry opisanych w instrukcji lub na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Gra rozwija motorykę i pomaga wykształcić nawyk, który doceni każdy rodzic – porządkowanie pokoju przed pójściem spać, a szata graficzna dodatkowo zachęca dzieci do gry.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci

Paszczaki

Niewielkie pudełko przyozdobione w wielką czerwoną postać tytułowego Paszczaka od razu zachęca by zapoznać się bliżej z jego zawartością. „Paszczaki” to gra skierowana do dzieci w wieku od 5 lat, lecz tak naprawdę do gry śmiało można spróbować zachęcić młodsze dziecko.

Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy. Cała rozgrywka powinna potrwać około 15 minut. Gra jest naprawdę prosta i wytłumaczenie zasad zajmuje chwilkę.

Mechanika gry oparta jest na dokładaniu i dociąganiu kart. Każdy gracz otrzymuje 5 kart. W swojej turze dokłada kartę na stół, a następnie dociąga nową. Gdy uda mu się tak dołożyć kartę, że na początku i na końcu rzędu wyłożonych kart jest ten sam paszczak – zgarnia wszystkie karty. Paszczaki, to stworki towarzyskie, lubią trzymać się w grupie. Gdy okaże się, że zdobywając karty gracz rozdzielił paszczaki, w kolejnych rundach trzeba tak dokładać karty, żeby je połączyć. Gra kończy się, gdy wszystkie karty zostaną wyłożone. Wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej paszczaków.

gry_dla_dzieci
gry_dla_dzieci
addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin