Ciekawe miejsca w Wielkopolsce. Co warto zobaczyć w Kaliszu?

Złapaliśmy bakcyla na zwiedzanie naszej rodzimej Wielkopolski. Z każdym wyjazdem wkręcamy się coraz bardziej i mamy ochotę poznawać coraz to nowe miejsca. Pomyśleć, że o wielu ciekawych miejscach w Wielkopolsce jeszcze do niedawna nie mieliśmy pojęcia – np. polach lawendy rosnących w Wielkopolsce, śródlądowych wydmach porośniętych wrzosami, czy Pyzdrach, które do tej pory kojarzyliśmy tylko z produkcją sadowniczą. A tu okazuje się, że tyle niesamowitych miejsc, atrakcji mamy na wyciągnięcie ręki! Miastem, które ostatnio zwiedziliśmy był Kalisz, atrakcje godne polecenia to m.in. rynek, spacer po parku miejskim i spróbowanie oryginalnych kaliskich andrutów. Ale to tylko część atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania drugie po Poznaniu największe miasto w Wielkopolsce.

Kalisz_atrakcje

Kalisz – atrakcje dla miłośników zabytków

Główny Rynek

Wycieczkę po Kaliszu rozpoczynamy na Głównym Rynku. W jego centralnym punkcie, otoczony zabytkowymi kamienicami, znajduje się ratusz. Na wieży ratuszowej powstał punkt widokowy, gdzie z wysokości 50 metrów możemy podziwiać panoramę miasta (podczas naszej wizyty w Kaliszu niestety wieża była w remoncie). Po pierwszej wojnie światowej śródmieście Kalisza, w tym Główny Rynek zostały doszczętnie zniszczone. Obecny ratusz, to trzecia budowla w tym miejscu, gdyż dwa poprzednie spłonęły.

Odnowiony rynek z kwietnikami dookoła, kusi licznymi knajpkami i kawiarniami. Warto tu usiąść na chwilę i zrelaksować się.

Najważniejsze zabytki Kalisza znajdują się w bliskim sąsiedztwie Rynku i wszystkie możemy zwiedzić pieszo. Z rynku widać m.in. Katedrę św. Mikołaja, a niedaleko znajduje Sanktuarium św. Józefa i Park Miejski – czyli najbardziej charakterystyczne punkty w mieście.

Kalisz_atrakcje_rynekKalisz_atrakcje_rynek_ratuszKalisz_atrakcje_rynek_ratusz

Dawny pałac gubernatora

To jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście. Jest usytuowany zaraz obok celu wielu pielgrzymek – Sanktuarium Św. Józefa. Obecnie jest to siedziba Starostwa Powiatowego i Delegatura Urzędu Wojewódzkiego.

kalisz_atrakcjekalisz_atrakcjeBaszta Dorotka 

W Kaliszu zachował się fragment średniowiecznych murów miejskich, liczących niegdyś 1600m, oraz półokrągła baszta z otworami strzelniczymi. Zachowany fragment liczy około 300 m. Jedna z legend opowiada o Dorotce, córce starosty zamku kaliskiego i zakochanym w niej ubogim szewczyku. Rozgniewany ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt – stąd jej obecna potoczna nazwa. Później baszta miała pełnić rolę więzienia dla kobiet trudniących się prostytucją, które nazywano Dorotkami.

Kalisz_atrakcje_baszta_dorotkaMost kamienny

Będąc w Kaliszu koniecznie przekrocz rzekę Prosnę najstarszym mostem w mieście. Zbudowany został w 1825 roku, a do jego budowy na dno rzeki wbito ponad 100 pali dębowych.

Kalisz_atrakcje_kamienny_mostKalisz_atrakcje_kamienny_mostŁaweczka kaliskiego podróżnika

Tuż obok mostu niedawno stanęła Ławeczka Stefana Szolca-Rogozińskiego – znanego kaliskiego podróżnika, organizatora pierwszej polskiej wyprawy badawczej do Afryki, która odbyła się w 1882 roku.

Kalisz_atrakcjeFabryka fortepianów Fibigera

Czy wiecie że w Kaliszu, przez ponad 130 lat istniała fabryka fortepianów? Zakład produkujący fortepiany i pianina przetrwał obie wojny światowe, jednak upadł w 2007 roku. Budynek dawnej fabryki fortepianów został wpisany na listę zabytków. Obecnie został odrestaurowany i jest przerabiany na nowoczesny kompleks kongresowo-hotelowy.

Kalisz_atrakcje_fabryka_fortepianowKalisz – atrakcje dla miłośników zabytków sakralnych.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium św. Józefa

Kalisz to także cel wielu pielgrzymek, które kierują się głównie do Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium św. Józefa. W kaplicy sanktuarium znajduje się Cudowny Obraz Świętej Rodziny, któremu przypisuje się wiele uzdrowień. Sanktuarium udostępnia też do zwiedzania skarbiec, gdzie można zobaczyć m.in. zabytkowe szaty liturgiczne, czy kielichy mszalne.

kalisz_atrakcje_sanktuarium_sw_Jozefakalisz_atrakcje_sanktuarium_sw_Jozefakalisz_atrakcje_sanktuarium_sw_Jozefakalisz_atrakcje

Katedra pw. Św. Mikołaja Biskupa

Spacerując po centrum Kalisza nie sposób nie zauważyć smukłej wieży Katedry św. Mikołaja Biskupa. Katedra wzniesiona została w XIII w. Przez lata przebudowywana, obecnie posiada kaplice w stylu neogotyckim. Obiekt ten jest stosunkowo młodą katedrą, ponieważ jego rangę ustanowił dopiero w 1992 r papież. W kościele tym chrzczony był Adam Asnyk, a Maria Konopnicka zawarła związek małżeński.

kalisz_atrakcje_katedrakalisz_atrakcje_katedra

Znajdź nocleg w Kaliszu

Apartamenty Babina

Lux Apart Kalisz Złota

Comoda Club Residence

Kalisz – atrakcje dla miłośników przyrody

Park Miejski

Obowiązkowym punktem na mapie Kalisza jest Park Miejski. Położony jest w samym sercu miasta i rozciąga się na obszarze ponad 20 ha. Jest to najstarszy park miejski w Polsce. Założony ponad 200 lat temu, był wielokrotnie przebudowywany, zanim osiągnięto obecną jego formę. Spacer wśród majestatycznych drzew pozwala oderwać się od miejskiego zgiełku i stanowi świetny przerywnik podczas zwiedzania innych atrakcji Kalisza. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów publicznych w Polsce, dlatego koniecznie trzeba tam wstąpić chociaż na chwilę. Szczególnie jesienią wygląda przepięknie – wśród złocistej scenerii spadających liści.

kalisz_atrakcje_park_miejski

Kalisz – atrakcje dla łasuchów i miłośników regionalnych smaków

Andruty Kaliskie

Będąc w Kaliszu koniecznie należy spróbować największego i najbardziej znanego przysmaku tego miasta czyli popularnych Andrutów Kaliskich. Andruty to okrągłe, cienkie wafle o delikatnie słodkim smaku. Początki powstania tradycji ich wypiekania sięgają XIX w. Kiedyś w Kaliszu prawie każdy posiadał swoje „żelazko” do wypiekania andrutów, które później sprzedawano na ulicach Kalisza.

Narodziła się nawet tradycja sprzedawania andrutów przed cmentarzami w Kaliszu 1 listopada we Wszystkich Świętych, .  Tradycja ta przetrwała i do dnia dzisiejszego rodziny, które idą na kaliskie cmentarze mogą uraczyć się pysznym andrutem.

Mieliśmy przyjemność gościć w niewielkim zakładzie produkującym oryginalne Andruty Kaliskie, mieszczącym się przy ulicy Kopernika 15/1. Istnieją tylko dwa zakłady produkujące oryginalne andruty, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Firma którą odwiedziliśmy działa nieprzerwanie od 1960 r. Produkcja tutaj odbywa się w sposób tradycyjny, praktycznie ręczny bez użycia nowoczesnych maszyn. Na miejscu znajduje się także sklepik, w którym możemy kupić pyszne świeżutkie andruty.

atrakcje_kalisza_andruty_kaliskie


Tekst powstał przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin