4 miejsca, które musisz odwiedzić będąc w Kaliszu .

W ostatnim wpisie zabraliśmy Was na spacer po Kaliszu, pokazując, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy zabytków, obiektów sakralnych, przyrody, jak i fani odkrywania nowych smaków. Dziś zabieramy Was na wycieczkę po ciekawych miejscach niedaleko Kalisza. Co warto zobaczyć w okolicach Kalisza? Atrakcje Kalisza i okolicy odkrywamy we współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną.

kalisz_co_warto_zpbaczyc

Gołuchów

Zdecydowanym numerem jeden atrakcji znajdujących się niedaleko Kalisza jest Gołuchów! Zatrzymaliśmy się tu zupełnie przypadkiem w drodze do Kalisza, podążając za potrzebami dziecka. Emilka obudziła się i zaczęła marudzić, więc zrobiliśmy przerwę na obiad. Kiedy zorientowaliśmy się, że dosłownie po drugiej stronie ulicy mamy słynny Zamek w Gołuchowie, otoczony przepięknym ogrodem, stwierdziliśmy, że to idealny moment na spacer. Emi wiedziała kiedy się obudzić 🙂

Zamek w Gołuchowie

Zamek Książąt Czartoryskich położony jest w parku o powierzchni 160 ha. Miejsce zachwyca o każdej porze roku. Jednak oświetlony promieniami jesiennego słońca park, w którym liście zmieniają kolor z zielonych na złote, a w tle wynurza się bajkowy zamek – zachwyca podwójnie. Więcej przeczytasz tu.

zamek_w_goluchowiezamek_w_goluchowiezamek_w_goluchowiePokazowa Zagroda Zwierząt

W sąsiedztwie parku znajdziemy też Pokazową Zagrodę Zwierząt, gdzie obserwować możemy m.in. żubry. Do zagrody można dojść bezpośrednio z parku, bądź też wyruszyć trasą rozpoczynającą się przy oznaczonym parkingu. Obie trasy są piękne, dlatego my zaczęliśmy przy parkingu, a wróciliśmy przez park przy zamku. Więcej przeczytasz tu.

goluchow_zubry

Odległość od Kalisza: 16 km

Wstęp do parku oraz Pokazowej Zagrody Zwierząt: darmowy

Nowe Skalmierzyce

Dworzec kolejowy rodem z Disneya

Na trasie pomiędzy Kaliszem, a Ostrowem Wielkopolskim znajduje się miejscowość Nowe Skalmierzyce. Miasto to kryje mało znaną, rzadko odwiedzaną atrakcję jaką jest neogotycki dworzec kolejowy wybudowany na początku XX w. Jest to jeden z najładniejszych dworców w Europie – wyglądem przypomina bardziej zamek Disneya niż dworzec!

W 1913r był miejscem spotkania dwóch monarchów – Cara Mikołaja II i Cesarza Wilhelma II. Gmach Dworca robi naprawdę duże wrażenie i w niczym nie przypomina innych współczesnych dworców kolejowych. Żałujemy strasznie, że podczas naszej wizyty w Nowych Skalmierzycach budynek przechodził remont i jego część była zasłonięta przez rusztowania, przez co nie mogliśmy obejrzeć dworca w pełnej okazałości. Trudno też było zrobić zdjęcie, ale mamy nadzieję, że pokażemy Wam choć namiastkę tego, jak wygląda w rzeczywistości.

nowe_skalmierzyceOdległość od Kalisza: 10 km

Znajdź nocleg w Kaliszu

Apartamenty Babina

Lux Apart Kalisz Złota

Hotel Lazur SPA & Conference

 

Tłokinia Kościelna

Zabytkowy kościółek i pałac

Kilkanaście minut jazdy od Kalisza w kierunku na Sieradz znajduję się mała niepozorna wieś -Tłokinia Kościelana. Ta niewielka miejscowość licząca ok 600 mieszkańców może poszczycić się dwoma zabytkami – Pałacem Chrystowskich z otaczającym go 6 ha parkiem oraz drewnianym, zabytkowym kościółkiem pw. Św Jakuba.

Umiejscowiony na niewielkim wzgórku drewniany kościół powstał około XVIIIw. Należy do najcenniejszych zabytków w okolicy i to właśnie on był celem naszej wizyty w Tłokini Kościelnej.

Pałac w Tłokini został odrestaurowany i obecnie mieści się w nim restauracja oraz pokoje gościnne zaaranżowane w klimacie XX wieku.

tlokinia_koscielna

Odległość od Kalisza: 10 km

Koźminek

Kompleks pałacowo-parkowy

Niewielka spokojna wieś, a do 1870r miasto, na wschód od Kalisza, przyciąga przede wszystkim zespołem parkowo – pałacowym. Dworek w Koźminku leżący na terenie 6ha parku został wpisany do rejestru zabytków.  Ponadto w  centralnej części Koźminka znajduje się Plac Wolności – dobrze utrzymany i zagospodarowany rynek z charakterystycznym widokiem na wieżę kościoła Św Jana Apostoła Ewangelisty.  Plac jest prawdziwą wizytówką tej niewielkiej miejscowości o ciekawej i długiej historii, której początki sięgają XIV w.

kozminek_palac

palac_kozminek

kozminekkozminekkozminekOdległość od Kalisza: 21 km


Tekst powstał przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną.

Może zainteresują Cię inne wpisy o Wielkopolsce?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Szukasz pomysłu na wycieczki po Wielkopolsce? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin