bieszczady_z_dzieckiem
Bieszczady z dzieckiem. Co zobaczyć, gdy nie nastawiamy się na chodzenie po górach.
23 września, 2020
Ścieżka Przyrodniczo-Leśna w Jeziercach – fajne miejsce na spacer niedaleko od Poznania
24 listopada, 2020

Nowości w dziecięcej biblioteczce. Lato 2020

Choć nasza biblioteczka z pozycjami dla dzieci pęka już w szwach, tego lata doszło do niej kilka nowości.Na pewno znajdziecie tu coś ciekawego dla swoich dzieciaków.

 

Rok na placu budowy

Ta książka to nasza ulubiona spośród nowości, które Wam dziś przedstawimy. Jest to też nasza ulubiona część serii „Rok w…”, o której pisaliśmy tu.

Książka „Rok na budowie” to książka do opowiadania. Na pierwszych dwóch stronach poznajemy głównych bohaterów i dowiadujemy się czym się zajmują. Są to m.in. spychacz, wózek widłowy, wywrotka, zagęszczarka, dźwig i inne pojazdy, maszyny i narzędzia – które wykorzystuje się na placu budowy.

 Oprócz przedstawienia głównych bohaterów, w książce nie ma w ogóle tekstu. Na dwunastu rozkładówkach obserwujemy jak wyglądają prace na placu budowy w ciągu roku. Najpierw trzeba omówić plan budowy, przygotować teren, zrobić pomiary. W ciągu dwunastu miesięcy maszyny i narzędzia uwijają się na placu budowy, aby wspólnie osiągnąć cel, którym jest wybudowanie garażu ze stacją obsługi pojazdów i myjnią.

Książka nie tylko znacząco wzbogaca zasób słownictwa dzieci i pokazuje do czego służą poszczególne maszyny i narzędzia, ale także uczy logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz umiejętności opowiadania historyjek.

Z książki można korzystać na wiele sposobów. Można opowiadać historię, można bawić się w wyszukiwanie poszczególnych postaci (można też zadawać pytania jakie są ich zadania na placu budowy). W końcu dziecko samo zaczyna układać własne opowieści.

101 obrzydliwych faktów

To jedna z ciekawszych książek, jaka wpadła nam ostatnio w ręce. Jest w niej opisane 101 obrzydliwych ciekawostek, które zainteresują nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Musimy przyznać, że część ciekawostek przedstawionych w książce, tak nas zaintrygowała, że zaczęliśmy doszukiwać więcej informacji w Internecie. Wiecie, że najdłuższe paznokcie na świecie mierzyły prawie 2 metry! Wyhodował je hindus, który nie obcinał ich przez 66 lat. Potraficie sobie to wyobrazić? Zapytajcie wujka Google i sami zobaczcie, jakie to obrzydliwe. To tylko jeden z obrzydliwych faktów przedstawionych w książce. Czeka na Was jeszcze 100 nie mniej obrzydliwych.

Przedstawione w książce fakty, pogrupowane są w 10 rozdziałów tematycznych: ciało, kupa i siki, zwierzęta, historia, otoczenie, rośliny, dziwne zwyczaje, zapach i smak, jedzenie, zawody. Ciekawa pozycja, szczególnie zainteresuje trochę starsze dzieci, które zaczynają się interesować tematami tabu.

Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi

To książka wyjątkowa! Na prawie 200 stronach znajduje się cała masa niezwykle ciekawych, zabawnych i oryginalnych labiryntów i łamigłówek o różnym poziomie trudności. Niektóre z nich tworzą spójną historię, którą poznamy po rozwiązaniu zagadek.

Na początku książki sympatyczny ludek – zwany labiryntowym technikiem, tłumaczy jak zacząć zabawę z labiryntami. Później możemy już tylko dać się wciągnąć w wir świetnej zabawy, ćwicząc przy okazji spostrzegawczość, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia.

Książka wciągnie nie tylko dzieci. Przyznamy Wam, że sami wkręciliśmy się w zabawę 🙂

 

Książka o kupie

To książka o fizjologii, w zupełnie nowej formie! Połączenie opowieści o Indianach z informacjami o tym, jak działa układ trawienny. Totalny mix książki popularnonaukowej z przygodową. Czegoś takiego jeszcze nie było.

Głównym bohaterem książki jest Mała Wielka Kupa. Wsłuchując się w jego niezwykle barwną i interesującą opowieść poznamy przygody jakie towarzyszyły mu podczas drogi przez układ pokarmowy. 

W książce przedstawiona jest też mapa, na której możemy śledzić drogę Małej Wielkiej Kupy. 

Książka jest bardzo ładnie wydana, oryginalna, napisana w zabawny sposób i niezwykle wciągająca.

Wzrok, słuch, smak dają znak

Jakiś czas temu pisaliśmy Wam o książce „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała”. Niedawno ukazała się kolejna część z tej serii – tym razem dotyczy ona zmysłów.

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek na temat funkcjonowania zmysłów – nie tylko u ludzi, ale też u zwierząt. Wiedzieliście, że największe oczy ze wszystkich zwierząt posiada kałamarnica – są one wielkości piłki futbolowej. Z kolei owady widzą niemal wszystko dookoła swojej głowy.

  Podobnie jak w poprzedniej części nie zabraknie eksperymentów do samodzielnego wykonania. Żywe, barwne ilustracje są ogromnym atutem i dodatkowo zachęcają do lektury.

321 intrygujących faktów o zwierzętach

Książka autorstwa Mathilda Masters to już druga część, po „321 faktów, które trzeba poznać zanim skończysz 13 lat”  niezwykle ciekawych encyklopedii dla dzieci. Tym razem przenosimy się do królestwa zwierząt, gdzie poznajemy liczne ciekawostki o ssakach, ptakach, gadach czy płazach. Książka kierowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Mimo, że  jest dość bogato ilustrowana, to jednak grafiki i sama treść książki może wydać się mało ciekawa najmłodszym dzieciom. Wydana w twardej oprawie ponad 300 stronicowa księga na pewno zainteresuje niejedno ciekawe świata dziecko oraz dorosłych, którzy dowiedzą się o wielu faktach, o których nie mieli wcześniej pojęcia.

 

Feluś i Gucio poznają emocje

To już trzecia część książek o przygodach małego Felusia i jego przyjaciela misia Gucia. Po oswojeniu się z przedszkolem, czego dotyczyła pierwsza część, i poznaniu zasad dobrego zachowania (druga część), przyszedł czas na poznawanie emocji.

Książkę, tak jak poprzednie części, zdobią bajeczne ilustracje, co sprawia że dzieci bardzo chętnie ją czytają. Nasza Emi co jakiś czas ma taką fazę na książki o Felusiu, że czytamy je po kilka razy dziennie) Młoda uwielbia te książki i często swoje przedszkolne przygody porównuje do Felusia.

 Jeśli chodzi o samo poznawanie emocji, to autor przedstawia je w bardzo przystępny dla dziecka sposób. Każda strona opowiada o innych emocjach. Razem z Felusiem i Guciem poznamy m.in. czym jest zazdrość, tęsknota, wdzięczność oraz wiele innych emocji znanych nam z życia codziennego.

W książce nie zabrakło też miejsca na porady dla rodziców, dzięki czemu osoby czytające swoim pociechom wiedzą, jak czytać by dziecko wyniosło z tej lektury jak najwięcej. Jeśli ktoś posiada poprzednie części przygód Felusia i Gucia, na pewno nie rozczaruje się jej kolejną częścią. Natomiast osobom które nie znają jeszcze tej serii  można tę książkę polecić. Obstawiamy, że po przeczytaniu tego tytułu na pewno sięgniecie po poprzednie części.

Jeżyk z parku, Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka

Jest to druga część książki wydanej przez Naszą księgarnie, w której dzieci razem z opiekuńczym duszkiem Tuli Tuli poznają świat przyrody.

Poprzednia książka opowiadała o życiu małego żółwika zamieszkującego bezkresny ocean. Tym razem tytułowy Tuli Tuli zabiera nas do parku, gdzie spotykamy rodzinkę jeży. Poznajemy mamę jeż oraz jej dzieci od momentu ich narodzin.

Dzieci poznają dzięki książce zwyczaje oraz zachowanie jeży, co jedzą, gdzie mieszkają i w jaki sposób spędzają dnie i noce. Dla dzieci jest to też świetna okazja do zobaczenia jak wygląda życie w parku z perspektywy zwierząt.

W książce oprócz samej historyjki z jeżami w roli głównej zawarte zostały ramki z ciekawostkami dotyczącymi jeży jak i innych dziko żyjących zwierząt. Wydana w dużym formacie i o twardych stronach książka świetnie nadaje się dla młodszych dzieci, a barwne ilustracje dodatkowo zachęcają do lektury.

Puzzle Jesień w lesie

Wydane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia puzzle „Jesień w lesie” to doskonałe uzupełnienie książki „Rok w lesie”, o której możecie przeczytać tu. Puzzle składają się z 88 elementów.

Obrazek, który mamy za zadanie ułożyć nawiązuje do książki, więc dzieci. które miały już wcześniej w rękach książkę „Rok w lesie” bez trudu rozpoznają znajome postacie.

Jeśli chodzi o same puzzle, to dedykowane są one dla dzieci powyżej 3 lat i mimo, że są one dosyć sporych rozmiarów, to samo układanie obrazka utrzymanego w kolorystyce typowo jesiennej wcale nie należy do łatwych. Wymaga sporej spostrzegawczości. Jednak dzięki podzieleniu ilustracji na części dostrzegamy każdy szczegół, który czasem uciekał podczas lektury książki.

addicted2travel
addicted2travel
Jesteśmy małżeństwem, które kocha podróże! Staramy się wyciskać z życia ile się da. Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca - i te na drugim końcu świata i te zaraz za rogiem, zawsze z aparatem w ręku, by uchwycić w kadrze niesamowite miejsca i magiczne chwile.

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin